Ako zatočiť so švábmi a zabrániť ich návratu bez použitia chemikálií

Šváby sú mimoriadne nepríjemným škodcom a beda, aby sa dostali do domácnosti, odkiaľ je veľmi náročné ich odstrániť. Hlavým dôvodom, prečo je ich prítomnosť v domácnosti nebezpečná, je fakt, že sú roznášačmi rôznych druhov vírusov a baktérií, ktoré môžu kontaminovať jedlo či riad. V súčasnej dobe existuje veľa produktov na trhu, ktoré dokážu šváby udržať ďaleko od domova. Avšak všetky obsahujú chemikálie, ktoré zostávajú v životnom prostredí a môžu mať vplyv na zdravie ľudí a domácich zvierat. Navyše, mnohé z nich sú drahé.

Nasledujúce riešenia sú však dostupné a neškodné.

Cukor a prášok do pečiva

Sladká chuť cukru priťahuje šváby a radi si na ňom pochutia. To však neplatí o prášku do pečiva, ktorý šváby po skonzumovaní zabije. Zmiešajte obe ingrediencie a rozsypte tento prípravok do rohov či na zamorené miesta.

Kyselina boritá a cukor

Zmiešajte jeden diel práškovej kyseliny boritej s jedným dielom cukru, jedným diel múky a trochou vody. Pripravte si cesto a nakrájajte ho na kúsky. Cesto dajte na lokality, kde sa šváby zvyknú zdržiavať. Múka a cukor šváby pritiahnu, ale kyselina boritá ich omámi. Dajte si však pozor na to, aby bola kyselina boritá ďaleko od dosahu detí, pretože je extrémne jedovatá.

Pasca

Do pohára dajte kúsok banánovej šupky alebo cibule, ktoré majú šváby radi. Rovnako však na dno pohára dajte trochu vazelíny. Postarajte sa, aby mali šváby do pohára prístup – napríklad obaľte hrdlo pohára igelitovou taškou, ktorá bude siahať až po zem, ale nechajte samotné hrdlo odkryté. Len čo sa šváb dostane do pohára, vazelína mu znemožní dostať sa späť von.

Bobkové listy alebo vetvičky levandule

Bobkové listy sú úžasným ochucovadlom jedál a levanduľa vynikajúcou vôňou pre celú domácnosť. Avšak šváby neznášajú jedno aj druhé a teda ich môžete použiť v boji proti malým škodcom. Umiestnite bobkové listy či vetvičky levandule po celom dome.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ako zabrániť budúcemu zamoreniu

Potom, čo ste úspešne dobojovali svoj boj so švábmi, je dôležité, aby ste prijali nejaké opatrenia, aby ste zabezpečili, že sa šváby nevrátia.

1. Utesnenie otvorov

Ak chcete švábom zabrániť v prístupe do vašej domácnosti, utesnite všetky praskliny a otvory v lištách okien, vo dverách, podlahách či stenách.

2. Udržiavajte v dome čistotu

Hygiena je nevyhnutná. Skúste dezinfikovať a dôkladne vyčistiť pracovné dosky a podlahy, zvlášť na miestach, kde padajú omrvinky alebo dochádza k rozlievaniu jedál či nápojov.

3. Lepšie skladujte potraviny a udržujte sucho

Zatvorte dobre rôzne balenia, v ktorých skladujete potraviny. Keď dojete, snažte sa umyť špinavý riad čo najskôr. Samozrejmosťou je používať odpadkový kôš s vekom a pravidelne vynášať smeti.

Vyvetrajte vašu kuchyňa a kúpeľňu – šváby sa totiž rady zdržiavajú na vlhkých miestach.

Je tiež dôležité poriadne utesniť všetky vodovodné kohútiky. Šváby nedokážu prežiť na miestach, kde nemajú prístup k vode po dobu jedného týždňa.