Ako si zariadiť bývanie snov?

Moderné bývanie nemusí byť finančne náročnou záležitosťou, všetko závisí od toho, ako si ho ľudia predstavujú. Niekedy im môžu uľahčiť rozhodovanie aj ich priatelia, ktorí dokážu vždy poradiť a niekedy aj vybaviť známych, ktorí sa tejto oblasti profesionálne venujú.

Dom či byt? Tak to je dnes otázka, pred ktorou stojí mnoho mladých rodín. Dom by sa zišiel, ale treba kúpiť aj pozemok, no keď sa rodina rozrastie, byt bude zase primalý. Ale dá sa predať či prenajať a z toho investovať do domu. Ján a Peter si tiež nevedeli dať rady, ich ženy majú totiž celkom iné predstavy.

Ján a Peter sú kamaráti, ktorí ešte stále bývali v podnájmoch. Poznajú sa z vysokej školy, po štúdiu ostali obaja pracovať v hlavnom meste. Oženili sa a vzájomne sa navštevujú. Ich ženy tiež spolu dobre vychádzajú. No obidve mladé rodiny začali rozmýšľať nad vlastným bývaním a nevedeli si dať rady.

„Moja žena by chcela najradšej bývať v dome. A rovno dvojposchodovom. Pritom ja som za bungalov. Takže sa často hádame,“ sťažoval sa Jano Petrovi. Jeho žena by chcela dve kúpeľne a ešte aj malú posilňovňu. Okrem toho vraj nemôže v novom dome chýbať krb. Jánovi sa to nezdá, no nerád sa so ženou háda. Možno jej nakoniec ustúpi, ale žiadna posilňovňa nebude. Treba kompromis a s takým zbytočne veľkým domom nesúhlasí. Peter mu tiež poradil, nech nájdu zlatú strednú cestu. Dokonca má aj známeho, ktorý by mu s tým mohol pomôcť.

Realizujeme krby na kľúč,“ predstavil sa Jánovi Milan, Petrov známy, ktorý sa tejto oblasti venuje. „Keď si na to sadneme, vieme sa dohodnúť na niečom konkrétnom, čo vám až tak nevycucia peňaženku,“ pokračoval Milan. „No vidíš, možno by ste sa vedeli aj dohodnúť na nejakej dobrej cene,“ vraví Peter svojmu kamarátovi. Jánovi na chvíľu odľahlo. So ženou si večer sadli a celú predstavu spoločného bývania ešte raz prehodnotili. Barbore, Janovej žene, polichotilo, že muž na ňu myslel s krbom a oslovil odborníka, navyše po známosti, čo by im mohlo ušetriť pár eur. Bytová otázka sa začala pozitívne riešiť aj u Petra. S manželkou Soňou sa dohodli, že im zatiaľ stačí dvojizbový byt, po príchode potomkov na svet sa poobzerajú po niečom väčšom.

Prvotná radosť, keď obidva manželské páry často debatovali o svojich plánoch, však čoskoro opadla. Opäť sa ohlásila o slovo Barbora. „Interiérová dlažba z travertínu. Rozumieš tomu? Stále má požiadavky, ktoré sú pre mňa už doslova nepochopiteľné. Ako keby sme boli milionári!“ sťažoval sa Ján zase raz Petrovi. Ten mu celkom rozumie, Barbora má rada luxus, hoci aj nad rámec ich možností. Peter má šťastie, so Soňou sa dá dohodnúť ľahšie, uskromní sa aj s málom.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Peter však kamarátovi poradil istú firmu, ktorá výborne kombinuje pomer ceny a kvality. Jeho známy Milan, ktorý im bude robiť krb, sa pozná s chlapmi z tejto firmy. Iste by sa dalo na niečom dohodnúť. Ján teda Barbore rázne vysvetlil, že ak sa pre túto dlažbu rozhodnú, vybaví to on a bude len na tom kúsku podlahy, ktorý zvolí on. Barbora síce nevoľky, ale napokon súhlasila. Posilňovne sa síce zrejme nedočká, no dúfa, že na pozemku, ktorý bude súčasťou domu, vyrastie časom aspoň bazén. A možno postupne muža prehovorí na dlažbu z travertínu aj okolo neho.

O čosi neskôr sa kamarátom podarilo nasťahovať do nového. Sú síce od seba trochu ďalej, no navštevujú sa. Peter býva v dvojizbáku so Soňou v širšom centre mesta. Deti ešte nemajú, no zaobstarali si menšieho psa. A Ján s Barborou zveľaďujú svoj dom niekoľko kilometrov od Bratislavy. Okrem krbu a dlažby s travertínu teší Janovu ženu aj niečo iné – moderné verejné osvetlenie, ktoré podľa nej len tak hocikde nemajú. Zdá sa, že teraz je už konečne spokojná.