Zápach z práčky či umývačky riadu? Takto sa ho zbavíte!

Nepríjemné problémy môžete odstrániť jednoduchšie, ako si myslíte, stačí len vedieť, ako na to. :-)

Nepríjemný zápach z domácich spotrebičov neveští nič dobré. Ak sa ho snažíte prekryť dvojitými dávkami aviváže či prostriedku na umývanie riadu v prípade umývačky, nerobíte správne. Takto totiž problém nevyriešite a dokonca môžete prispieť k tomu, aby sa zápach postupne stupňoval. Dôležité je preto vedieť, čo zápach spôsobuje a ako sa ho zbaviť účinne a natrvalo.

Práčka

Zápach z práčky je veľmi nepríjemným problémom, ktorý spôsobuje, že naše prádlo ani zďaleka nie je také voňavé a svieže, ako keď bol spotrebič nový. Jedným z najčastejších príčin zápachu je pranie pri nízkych teplotách, pleseň vo vnútri práčky a zvyšky nečistôt, mastnoty a tkanín, ktoré ostávajú vo vnútri práčky.

Ako zápach odstrániť?

Dôležité je odstrániť príčinu zápachu, ktorú nájdete vo vnútri práčky.

Dávkovač na prací prostriedok: Dôkladne ho vyčistíte pastou z vody a jedlej sódy a vydezinfikujte zmesou octu a vody v pomere 1:1. Potom sa zamerajte na gumové tesnenie v práčke. Hoci na povrchu nemusí byť nič vidieť, keď sa pozriete do vnútra, môžete vidieť a aj cítiť zapáchajúcu čiernu hmotu. Tesnenie je potrebné dôkladne vydrhnúť pomocou octu. Ak je pleseň vo vnútri tesnenia veľmi rozšírená, budete potrebovať silnejšie riešenie. Zmiešajte Savo s teplou vodou v pomere 1:1. Do tejto zmesi namočte starý uterák a nechajte nasiaknuť. Potom uterákom utrite vonkajšiu časť tesnenia a vložte ho do vnútra. Nechajte pôsobiť 30 minút a potom vydrhnite hubkou alebo starou kefkou.

Resized-bleach-rag

Aspoň raz za čas doprajte svojej práčke očistu, ktorá odstráni nečistoty aj z miest, kam sa nedostaneme. Najskôr nasypte do práčky 1 odmerku sódy a spustite najdlhší program a nastavte najvyššiu teplotu prania. Keď sa cyklus skončí, nalejte do práčky ½ litra octu a opäť nastavte najdlhší a najteplejší program (očistu doprajte práčke aspoň 1 x za 4 mesiace).

Tiež nezabúdajte na tesnenie. Postup, ako ho vyčistiť nájdete TU.

Overeným tipom, ako odstrániť nečistoty z bubna práčka je dať do bubna starú handru alebo uterák a do dávkovača na čistiaci prostriedok nasypať 1/2 – 3/4 bal. kyseliny citrónovej. Nastavte cyklus s najvyššou teplotou. Uterák počas prania zachytí uvoľnené nečistoty.

Umývačka

Zápach v umývačke spôsobujú zvyšky potravín a mastnota, ktorá sa usadzuje v jej útrobách. Aby ste zápach odstránili vsaďte aj v tomto prípade na čistiacu a dezinfekčnú dielu octu. Nalejte ho do nádržky a nastavte najdlhší program pri najvyššej teplote. Jedlú sódu nasypte do hrnčeka a nevoľte program na oplachovanie riadu.

Nezabúdajte na filter a pravidelné čistenie košíkov na zachytávanie mastnoty a nečistôt. Vnútro umývačky tiež umyte zmesou vody a octu. Odstrániť mastnotu vám tiež účinne pomôže prací prostriedok. Nasypte ho do dávkovača prostriedku na umývanie a nastavte teplotu na 40 stupňov. Nechajte bežať 1 cyklus.

 

 

Dnes najobľúbenejšie