Keď zistíte, čo dokáže toto lacné korenie, keď ho zahrejete, vonné sviečky a tyčinky už u vás nebudú mať miesto!

Keď zistíte, čo dokáže toto korenie, keď ho na chvíľu zapálite, vonne sviečky a tyčinky u vás už nebudú mať miesto!

Určite ste už počuli, že vonne sviečky a rôzne tyčinky môžu byť nebezpečné pre naše zdravie. Látky, ktoré uvoľňujú totiž škodia našim dýchacím cestám a niektoré štúdie dokonca hovoria o negatívnych účinkoch podobných fajčeniu. Vonne sviečky, tyčinky a oleje kupujeme najmä preto, pretože hľadáme uvoľnenie, relax a pohodu. Málokto vie, že korenie, ktoré stojí len pár centov a nájde v každej kuchyni dokáže presne to isté – a ešte omnoho viac!

Zázrak z kuchyne

O blahodárnych účinkoch tejto obľúbenej bylinky sa toho popísalo skutočne veľa. Dnes tak s istotou vieme povedať, že okrem ochutenia našich pokrmov, je bobkový list veľmi prospešný aj pre naše zdravie. Aromatická bylinka olivovej farby s typickou, hlbokou a prenikavou vôňou však dokáže aj niečo, čo by ste od korenia vôbec nečakali. Tieto účinky sa však prekvapivo objavia až vtedy, keď bobkový list zapálite.

Silu vavrínu odhalí až oheň

To o bobkovom liste tvrdí Ajurvédska medicína. Prečítajte si, čo sa stane v momente keď bobkový list zapálite

Úzkosť a únava sa rozplynú ako dym

Kombinácia prírodných látok a olejov, ktoré bobkový list obsahuje pôsobia na ľudskú psychiku upokojujúco. Stačí, ak zapálite pár usušený bobkový list a použijete ich rovnakým spôsobom ako kadidlo. Vdychovanie výparov pôsobí uvoľňujúco a relaxačne. Paradoxne však napriek upokojujúcemu efektu nespôsobuje ospalosť a únavu. Naopak, pôsobí stimulačne a vyháňa únavu spôsobenú stresom a napätím.

Dýchací systém

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Tento účinok by ste mali poznať hlavne v týchto dňoch. Prítomnosť zapáleného bobkového listu v miestnosti- ako kadidla, pôsobí stimulačne pre dýchacie cesty, pomáha uvoľňovať hlieny a čistí pľúca aj priedušky. Vynikajúce je inhalovať nielen sušené listy vavrínu ale aj aromatický olej z vavrínu. Táto metóda sa používa aj ako podporná liečba pri zmiernení príznakov astmy a alergií.

Lupiny

Na liečbu lupín sa používa zahriaty olej z bobkového listu. Stačí, ak si malé množstvo oleja nanesiete na ruky a vmasírujete do pokožky hlavy. Zabaľte do fólie, uteráka a nechajte pôsobiť 15-60 minút. V boji proti lupinám pomáha aj pridať niekoľko kvapiek tohto oleja do bežného šampónu.

Zmierňuje bolesť

Záchvatové bolesti ako migréna či chronické bolesti svalov či kĺbov môže pomôcť inhalácia bobkového listu zmierniť. Trik spočíva v tom, že silice z bobkového listu pôsobia blahodárne a upokojujúco na psychiku zmietanú pocitom fyzickej bolesti a pomáhajú odpútať sa od bolestivých vnemov.

Čo bobkový list ešte dokáže?

Pri problémoch s trávením sa odporúča mierne nahriatym olejom jemne masírovať oblasť žalúdka, prípadne chvíľu žuť čerstvý lístok bobkového listu v ústach. Má to stimulačný účinok na produkciu tráviacich enzýmov, ktoré pomáhajú potravu rýchlejšie spracovať.

Protizápalové účinky

Štúdia publikovaná v roku 2003 zistila, že silice bobkového listu majú podobné účinky ako protizápalové a utlmujúce lieky (napríklad morfium). Na zmiernenie bolesti kĺbov a svalov, potrie si problematické oblasti, alebo si bobkový list častejšie pridávajte do svojich pokrmov (odporúča sa 3 g bobkového listu denne).

Zdravie srdca

Zložka bobkového listu s názvom kyselina kávová je veľmi prospešná pre srdce. Posilňuje steny kapilár v srdci a pomáha eliminovať škodlivý cholesterol z kardiovaskulárneho systému. Stačí, ak budete bobkový list častejšie pridávať do svojich pokrmov.

Diabetes

Štúdia publikovaná inštitútom Beltsville Human Nutrition Research Center poukazuje na pozitívny vplyv vavrínu pri liečbe diabetu 2. typu. Ukázalo sa, že len 3 g bobkového listu v potrave denne dokážu výrazne znižovať hladinu glukózy.

Infekcie močových ciest

Starý recept na liečbu zápalu močových ciest. Zmiešajte sušené bobkové listy s mliekom a túto zmes pite počas dňa. Nápoj pomáha bojovať proti baktériám nahromadených v močových cestách.