Záhradník poradil jednoduchý trik, ako rýchlo, lacno a efektívne odstrániť burinu: Postreky z obchodu už nepotrebujem!

Čoraz viac profesionálnych záhradníkov odmieta používanie chémie na likvidovanie buriny v záhradách. Dôvodom je nielen rapídny úbytok včiel v posledných rokoch, ale tiež ďalšie negatívne dopady na ľudské zdravie a životné prostredie. Záhradník Peter Schwartz poradil, ako môžeme s burinou v záhradách zatočiť aj bez chémie. Pomôžu vám staré dobré ľudové prostriedky.

Burina je problémom snáď každej jednej záhrady. Ak s ňou nebojujeme, dokáže spoľahlivo zničiť našu úrodu aj okrasné rastliny. Najčastejšie s ňou bojujeme umelými prostriedkami z obchodu, alebo jednoducho tak, že burinu zo zeme pracne vyberáme.

Už naše staré mamy vedeli, že najsilnejších bojovníkov proti burine máme priamo vo svojej kuchyni a to v bežných surovinách, ktoré každý deň používame.

Silný herbicíd

Potrebujeme:

1,5 l jablčného octu

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

¼ šálky soli

½ lyžičky saponátu na riad

Postup:

IMG_4754

Príprava je skutočne jednoduchá, stačí všetky prísady zmiešať a preliať do fľaše s rozprašovačom. Potom je už potrebné len nastriekať na burinu – ideálne okolo poludnia počas suchého teplého dňa. Pozor octová zmes sa nesmie dostať na rastlinky, ktoré pestujete, použite ju len priamo na burinu. Zmes burinu doslova vypáli a dokonca môže zmeniť pH pôdy, takže burine sa na týchto miestach už nebude dariť. Tento postrek je ideálny na burinu či trávu vyrastajúcu v škárach, na chodníkoch a všade tam, kde ju jednoducho nechcete mať!

Pred aplikáciou:

IMG_4757

10 minút po aplikácii

IMG_4758

zdroj: mommyscraftobsession

Vodka

Vodka a burina sú ako oheň a voda. Dajte do 30 ml vodky niekoľko kvapiek mydla a dve šálky vody – všetko prelejte do nádoby s rozprašovačom. Potom postriekajte zmes na burinu. Alkohol rozbije voskovitú ochrannú vrstvu na listoch, ktorá odčerpá z rastliny všetku vlahu a vyschne.

Piliny a drevené štiepky

Keďže burina potrebuje vzduch a slnko, je dobré zakryť ju. S vrstvou drevennej štiepky alebo pilín o hrúbke asi 5 cm, možno burinu účinne obmedziť.

Borax

Zmiešajte 280 g Boraxu s 10 litrami vody, dôkladne premiešajte, aby sa Borax rozpustil a používajte ako sprej na hubenie buriny.

Vriaca voda

BoilingWater-e1460988272513

Kontakt s vriacou vodou burinu spoľahlivo zničí. Nalejte na burinu vriacu vodu z kanvice a zahubíte ju.

Kukuričná múka

Dokáže burinu zlikvidovať a zastaviť ešte skôr, ako vyrastie. Nasypte múku na drobné výhonky buriny. Kukuričná múka dokáže zastaviť rast buriny skôr, ako začne v záhrade páchať prvé škody.

Mechanické zábrany

BoxGardenBedForList

Používali sa už pri budovaní záhrad v dávnej histórii. Rastlinkám v podstate vytvoríte lôžko naplnené substrátom, ktoré sa nachádza vyššie ako zem. Od buriny ich tak mechanicky oddelíte.

Soľ

Už ste niekedy počuli o solení pôdy. Ide o jednoduchú metódu ako spoľahlivo vyhubiť burinu. Stačí, aby ste do bezprostrednej blízkosti buriny (ku koreňu) nasypali malé množstvo soli. Dážď sa postará o to, aby sa pôda premenila na neobývateľné prostredie pre burinu.

Mulčovanie

Nasypte okolo rastlín, ktoré pestujete vrstvu mulču tak, aby pokrývala burinu, ktorá sa rozmáha vo vašej záhrade. Princíp fungovania tejto metódy je jednoduchý. Burinu odstrihnete od prístupu k slnečným lúčom, ktoré pre svoj život potrebujú.

Noviny

NewspapersForList

Sú ďalšou skvelou metódou ako vyhubiť burinu a zároveň skvalitniť vašu pôdu – rozkladajúce sa noviny pritiahnu do vašej pôdy červy, ktoré sú pre jej kvalitu veľmi prospešné. Najskôr pokryte zem (s výnimkou rastlín) novinami a dobre ich zalejte. Následne naneste vrstvu mulču a udržujte dostatočnú vlhkosť. Výsledkom tejto metódy je záhrada bez buriny a kvalitnejšia pôda.

Nedajte jej šancu

DandelionsClose-up

Jedným z najjednoduchších spôsobov ako oslabiť burinu je vysadiť čo najväčšie množstvo rastlín, ktoré v záhrade chcete mať a obsadiť tak pôdu. Vtedy si prospešné rastliny a burina jednoducho vymenia úlohy – rastlinky začnú burinu dusiť a uberať jej životnú silu.

 

Foto: pixabay