Jednoduchý záhradkársky trik pre pestovateľov malín: Urobte toto, ak pestujete malinové kríky!

Záhradkári, ktorí pestujú maliny, sa často stretávajú s tým, že sa maliny začnú nekontrolovane rozrastať.

Najjednoduchší spôsob, ako zastaviť tento útok na obsadenie čo najväčšieho územia, je zasadiť okolo malinových kríkov vhodné rastliny, ktoré budú schopné za rovnakých podmienok súťažiť o vlhkosť, aj látky potrebné pre rast a tak malinové kríky pokorne ostanú rásť na svojom mieste. Ako sa uvádza na portáli sovkusom, k malinám by ste mali zasadiť tieto rastliny…

Problém je hlavne v tom, že ak sa maliny príliš rozrastú, môžu začať vytláčať iné rastliny a zároveň začnú horšie rodiť a plody sa zmenšujú. 

Ako zabrániť prerastaniu malinových kríkov?

Aby sme pochopili, ako k rozmnožovaniu dochádza, pozrime sa na celú cestu ich vývoja.

V druhom roku rastlina vyháňa ovocné vetvičky.

...

V koreňovom systéme dochádza k zmenám a môžete si všimnúť, že sa objavuje niekoľko dcérskych výhonkov. Za pár mesiacov si vytvoria svoje vlastné podzemky.

Ďalší rok sa bude môcť materská, aj dcérska rastlina pochváliť ovocnými vetvami.

Pokiaľ teda neovládnete reprodukciu malinových kríkov, začnú sa nekontrolovane rozrastať a ani úhyn materskej rastliny nemá vplyv na život zvyšných výhonkov. 

Rastliny, ktoré zastavujú premnoženie malín

Šťavel

Ak okolo malinových kríkov zasadíte šťavel, zabránite im v rozširovaní. Vďaka trieslovinám a niektorým kyselinám táto rastlina brzdí rast a vývoj koreňového systému. Je tiež skvelým doplnkom do šalátov a polievok.

Požadovaný výsledok môžete dosiahnuť výsadbou šťavelu v 2 – 3 radoch. Nakoľko však rýchlo rastie, treba ho mať pod kontrolou.

Fazuľa a špargľa

Na kontrolu malín zvoľte napríklad aj špargľu alebo fazuľu.

Dusík, ktorý sa v nich nachádza, núti všetky sily smerovať k rozvoju nadzemnej časti.

Podzemok ostáva relatívne pokojný a nedochádza k takému rýchlemu množeniu. 

Proces rastu malín však môžete riadiť aj inými spôsobmi.

Môžete napríklad maliny zasadiť blízko k plotu a vedľa neho vykopte priekopu hlbokú asi 20 – 30 cm. Nainštalujte k nim zábranu tak, že ju zakopte do hĺbky 15 – 20 cm a kríky včas zastrihnite. Spoločne to umožní každoročne regulovať úrodu malín, ktorá bude bohatšia a plody budú väčšie.

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay