Záhradkári ukázali úžasné nápady, ako pestovať krušpán v záhrade: Páči sa mu v kameňoch aj blízko kvetov – bude vás chrániť pred prachom a nečistotami!

V záhradách ho mali už Rimania a dokonca zdobil aj nádvoria v Starovekom Egypte. Extrémne nenáročná drevina, vždy zelená a krásna, či už ju necháte rásť voľne, alebo ju pravidelne upravujete a striháte. Darí sa jej v podstate všade, na slnku, aj v tieni.

zdroj: boxwoodterrace

Rastlinku si v podstate nemusíte všímať a stačí ju nechať rásť. Vďaka rovnomernej korunke je krušpán krásnou ozdobou každej záhrady. Sýtozelené listy nezničí ostré slnko a ani snehová prikrývka. Rovnako ako na stanovisko je krušpán nenáročný aj na pôdy, či už ho dáte do ľahšej ílovitej pôdy alebo naopak do ťažšej zeminy, bude sa mi dariť.

Zalievame vtedy, keď je už skutočne veľmi sucho a trvá dlhšie obdobie. Inak si krušpán vystačí aj s vodou z prostredia, získava ju dlhými koreňmi z pôdy.

Bude vám robiť veľkú službu

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

zdroj: i.pinimg

A práve o nej vedeli už staroveký Rimania či Egypťania. Nie je totiž náhoda, že krušpány vysádzali pozdĺž prašných ciest a tam, kde sa pohybovalo veľa ľudí. Krušpán má v tomto smere nezastupiteľnú úlohu. Jeho zelené listy pôsobia ako lapače prachu z okolitého prostredia. Prach a mikroorganizmy sa prilepia na jeho listy a následne ich zničí ultrafialové žiarenie bez toho, aby vírili v priestore. To platí aj o škodlivých výfukových plynoch. Vďaka svojmu tvaru a bohatej korune ho pohlcuje omnoho viacej, ako iné zelené rastliny. Vysaďte ho pozdĺž príjazdovej cesta, alebo ako hranicu medzi vaším domom a cestou. Krušpán vás bude chrániť od prachu a nečistôt rozvírených vo vzduchu – a to celkom zadarmo, verne a celé roky.

zdroj: wellappointedhouse

Pomáha aj rastlinkám naokolo

Rastliny vysadené okolo, alebo v blízkosti krušpánu na jeho zelenom pozadí ešte viac vyniknú a podčiarknu tiež krásnu vždy-zeleného kru. Krušpán však pomáha aj inak, vytvára pre rastlinky vhodné prostredie, chráni ich pred vetrom a pomáha im aj živinami, ktoré produkuje do pôdy počas celého roka. Zvlášť dobrá je jeho kombinácia s levanduľou, dokáže jej pripraviť optimálnu kvalitu pôdy a reguluje úroveň vlhkosti na ktorú je levanduľa citlivá.

Nápady, ako krušpán pestovať!