Úžasné nápady, ako vysadiť hosty v záhrade: Páči sa im v kameňoch aj pod stromom – budú vás chrániť pred prachom a nečistotami!

Hosty sú jedni z najobľúbenejších trvaliek do tieňa. Ľahko sa pestujú, prežívajú takmer vo všetkých pestovateľských zónach Európy a sú k dispozícii v množstve farieb a tvarov listov.  V posledných desaťročiach sa podarilo vyšľachtiť množstvo odrôd funkií líšiacich sa tvarom listov, farbou, štruktúrou listov a nárokmi na svetlo. Výrazne sa zlepšila aj ich odolnosť voči škodcom a dekoratívnosť ich kvetov. „Štandardné“ stanovište pre funkie je tieň až polotieň. Zimu prečkávajú bez problémov.

Hosta je trvalka s rozložitou ružicou listov a ide o extrémne dlho žijúce trvalky, ktoré dobre rastú aj v substráte v ktorom je silný konkurenčný tlak koreňov iných rastlín (napr. pod stromami). Spravidla potrebujú minimálne 3-4 roky na to, aby dosiahli veľkosť, farbu a tvar typický pre ten ktorý kultivar.

Nároky na starostlivosť nie sú takmer žiadne

Na rozdiel od niektorých iných rastlín vo vašej záhrade, ich pestovanie si nevyžaduje žiadne špeciálne substráty či manipuláciu. Kultivary so svetlejšími listami (najmä tie so žltými) znášajú spravidla viac slnka, kultivary s modrými listami vyžadujú väčší tieň. „Štandardné“ stanovište pre e polotieň. Zimu prečkávajú bez problémov, len v najvyšších polohách je potrebné ich chrániť  v zimnom období napr. čečinou.

Rozmnožovanie

Hosty sa rozmnožujú úplne bezproblémovo delením. Jar býva najvhodnejším obdobím na rozdelenie rastliny ostrým nožom na niekoľko častí a jej presadenie. Je potrebné, aby každá novo rozdelená rastlina mala aspoň 3-4 listové pupene a dostatočne silný koreňový systém.

Bude vám robiť veľkú službu

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

A práve o nej vedeli už vedeli takmer pred 200 rokmi v rozľahlých anglických záhradách. Nie je totiž náhoda, že hosty sa vysádzali pozdĺž prašných ciest a tam, kde sa pohybovalo veľa ľudí. Hosty majú v tomto smere nezastupiteľnú úlohu. Ich veľké zelené listy pôsobia ako lapače prachu z okolitého prostredia. Prach a mikroorganizmy sa prilepia na jeho listy a následne ich zničí ultrafialové žiarenie bez toho, aby vírili v priestore. To platí aj o škodlivých výfukových plynoch. Vďaka svojmu tvaru a bohatej korune ho pohlcujú omnoho viacej, ako iné zelené rastliny. Vysaďte ho pozdĺž príjazdovej cesta, alebo ako hranicu medzi vaším domom a cestou. Hosta vás bude chrániť od prachu a nečistôt rozvírených vo vzduchu – a to celkom zadarmo, verne a celé roky.