Záhradkári ukázali úžasné nápady, ako pestovať hortenzie v záhrade: Páči sa jej v kameňoch aj blízko domu – bude vás tešiť aj 10 rokov!

Hortenzie sú jedným z najobľúbenejších rastlín a radia sa medzi jednoznačného favorita našich záhrad. Obrovské kvety rôznych odtieňov môžu tento rok zaplaviť aj vašu záhradu. Naučte, ako sa o vznešené hortenzie starať a čo treba robiť, aby zakvitli bohatšie, ako kedykoľvek predtým.

Toto radí záhradník

Hortenzie poznáme ako objemné kríky alebo ťahavé rastliny, ktoré sa rozpínajú podobne ako vinič. Hortenzia dokáže len s malou starostlivosťou kvitnúť od jari do neskorej jesene. Ak sa o rastlinky správne staráte, môžu vás tešiť až 10 rokov.

Hortenzie sú mohutné kry, ktoré môžu pri dobrej starostlivosti dorásť až do výšky 1 – 3 m. Aby krásne kvitli, potrebujú začiatkom jari nielen správny rez, ale aj primerane vlhkú pôdu bohatú na živiny a slnečné stanovište, ktoré im však napoludnie, v čase najintenzívnejšieho slnečného žiarenia, poskytne príjemný tieň. Na zalievanie treba používať mäkkú vodu, najlepšie dažďovú. Tvrdá voda naopak spôsobí zažltnutie listov.

Modrú farbu podporíte zalievaním rastlín klasickou modrou skalicou rozpustenou vo vode. Faktom však je, že biela odroda vám nikdy nezmodrá. Existuje však viacero spôsobov, ako zmeniť farbu kvetov hortenzie.

Trik, ako ich prinútiť kvitnúť!

Minimálne mesiac pred kvitnutím (teda v máji) až do začiatku kvitnutia začnite zalievať rastliny 2x do týždňa zálievkou, do ktorej ste pridali síran hlinitý v množstve cca 5 gramov/liter.

Ako rozmnožiť hortenziu

Faktom je, že rozmnožovanie hortenzie zvládne naozaj každý. Sú to totiž ideálne záhradné rastliny, ktoré možno rozmnožovať odrezkami, alebo ponáraním. Odrezkami najlepšie v období od júna do augusta.

Rozmnožovanie odrezkami

Pestujete hortenziu? Ukážeme vám najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako ju rozmnožiť

Ako na to:

1. Odoberte vrcholový výhonok s dvomi pármi listov. Stredný pár vystrihnite.

2. Zostávajúce dva listy skráťte na polovicu, čím znížite intenzitu vyparovania vody.

3. Malé črepníky naplňte substrátom na zakoreňovanie a pripravené odrezky doň napichajte.

4. Dobre utlačte a nezabudnite zaliať. Na udržanie vyššej vlhkosti môžete črepníky prekryť fóliou.

Takto zakoreňujúce odrezky treba umiestniť do tieňa, napríklad na terase alebo pod stromom. Ak použijete fóliu, rastlinu pravidelne vetrajte a substrát udržujte primerane vlhký.

Základy nových korienkov sa obvykle vytvoria do dvoch týždňov. Potom rastlinky presaďte do väčších črepníkov a na prvé prezimovanie ich presuňte do interiéru. Hneď na jar ich môžete vysadiť do záhrady.

Rozmnožovanie ponáraním

Na jar, alebo začiatkom jesene vyberte nízku a pružnú stonku, ktorá je takmer rovnobežne so zemou. Ponechajte lístie len na vrchných 30 centimetroch stonky a na zvyšku stonky lístie odstráňte. Holú časť stonky potom vložíme do zeme – stačí hĺbka pár centimetrov, pričom časť s listami musí byť nad zemou (dobré je vytvoriť jej oporu). Časť, ktorá je pod zemou zaťažíme kameňom.

Takto necháme rastlinku zakoreniť pár mesiacov. Ak ponárate na jeseň, na jar skontrolujte zakorenenie tak, že rastlinku sa budete snažiť mierne vytiahnuť z pôdy, ak odolá, je zakorenená. Teraz odstráňte stonku v blízkosti materskej rastlinky a počkajte ešte pár týždňov, kým rastlinku vykopete a prenesiete na nové miesto.

S akým rastlinami je dobré kombinovať?

Pri hortenziách je dobré myslieť nielen na estetický rozmer, ale aj na podobné nároky na pôdy a zároveň fakt, aby si rastlinky navzájom nekradli živiny, ktoré pre svoj rast a kvitnutie hortenzie potrebujú. Záhradkári odporúčajú kombináciu s okrasnými trávami, papraďou, alebo hostami. Tieto zelené rastliny vytvárajú pekný kontrast s veľkými kvetmi hortenzie a zároveň dokážu spolunažívať v harmónii. Hosty navyše pôsobia ako zelený mulč, ktorý udržiava optimálne podmienky pôdy pre hortenzie.

 

Dnes najobľúbenejšie