Záhradkári radia: Vošky zlikvidujete na počkanie týmito jednoduchými roztokmi BEZ ŠKODLIVEJ CHÉMIE!

Obávané vošky viac nemusia byť pre vás strašiakom. Stačí len poznať tie správne prípravky, ktoré ich zlikvidujú takmer okamžite. A tie najúčinnejšie si vyrobíte aj sami doma!

Dnes máme pre vás účinné rady, ktoré fungovali iným záhradkárom a preto sa dá takmer so 100% istotou povedať, že budú fungovať aj vám…

Jarová voda

Predstavte si, že taký bežný umývací prostriedok na riad, dokáže perfektne zlikvidovať vošky.

Pripravte si roztok z 1 litra vody a 1 slabšej lyžice saponátu, premiešajte a prelejte do fľaše s rozprašovačom.

Ak máte vošky napríklad na ružiach, postriekajte ich týmto roztokom a asi o 2 hodiny celú ružu opláchnite prúdom čistej vody.

V prípade potreby proces opakujte.

Trik od môjho svokra

Pre fajčiarov je určite vhodná aj táto rada od nášho čitateľa. Mne ju kedysi poradil môj svokor a tiež ju mám odskúšanú, hoci sa môže zdať na prvé počutie zvláštna.

Vošky som objavil na ibišteku a povedal som si, že ešte v ten deň na ne niečo vyskúšam, na internete je veľa návodov na bio postreky čo neškodia a dajú sa vyrobiť doma.

Našiel som jeden, ktorý obsahoval tabak, no nechcelo sa mi vytriasať tabak z cigariet a tak som použil cigaretové ohorky z popolníka.

Použil som 5 ohorkov (to je 1-1,5 lyžičky tabaku), ktoré som zalial vriacou vodou a nechal lúhovať. Samozrejme, v ohorkoch musí byť stále trocha tabaku :-)

Pripravil som ho skoro ráno a nechal lúhovať celý deň, scedil, pridal som trochu obyčajnej saponátu na riad (stačí pár kvapiek) a lyžičku alkoholu.

Všetko som prelial do fľaše s rozprašovačom a nastriekal na ibištek – účinkovalo to hneď!

Odvtedy používam na všetky kvety aj zeleninu – a manželka mi už nepíli uši, aby som prestal fajčiť! :-D

Jozef Zalík

Ústna voda

Zmiešajte akúkoľvek ústnu vodu (aj tú najlacnejšiu) s vodou v pomere 1:1 a pridajte pár kvapiek tekutého mydla.

Pretrepte a pomocou fľaše s rozprašovačom nastriekajte dôkladne na celú rastlinu. Postup v prípade potreby zopakujte.

Banánové šupy

Ako prevenciu proti voškám na ružiach použite banánové šupky.

Stačí zakopať šupu z banánu okolo ruže a máte perfektnú ochranu pred voškami.

Hnijúca šupa vylučuje zápach, ktorý je pre vošky a mravce nepríjemný a preto slúži ako dokonalá ekologická ochrana proti týmto škodcom.

Levanduľa

Podobne ako hnijúca banánová šupa, aj levanduľa pôsobí na vošky odpudzujúco. Vysaďte ju spolu s ružami a od vošiek máte natrvalo pokoj!

Žihľava

Nakoste si žihľavu, zalejte dažďovou vodou a nechajte lúhovať asi 1 – 2 týždne. Môžete (ale nemusíte) zriediť vodou v pomere 1:1 a výdatne polejte napadnuté rastliny týmto roztokom. Vošky budú opadávať doslova pred očami.

A ešte jedna milá rada na záver…

Lienky

Zahrajte sa s deťmi hru „Kto nájde najviac lienok“ a nazbierané lienky potom vypustite na rastlinky, ktoré sú napadnuté voškami. Lienka je prirodzený nepriateľ vošiek a bude mať vďaka vám chutnú hostinu :)

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: tjn
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie