Odborník ukázal najväčšiu chybu pri strihaní ovocných stromov: Toto vás oberá o úrodu a strom vyzerá ako metla!

Ak sa chystáte na strihanie ovocných stromov, odporúča sa urobiť to v dvoch termínoch, ktorým hovoríme predjarný (zimný) a letný rez.  Predjarný rez rez ovocných stromov sa vykonáva tradične v zimných mesiacoch február a marec. Vtedy sú stromy neolistené, a tak najlepšie je vidieť, akú stavbu má koruna. V tomto ročnom období sa dá najjednoduchšie zistiť, ktoré konáre stromu či dreviny treba odstrániť a ktoré by mali ostať. Rany sa začínajú hojiť hneď po reze a choroby, ako napríklad chrastavitosť či plesne, majú menšiu šancu napadnúť strom.

Ak sa rez vykoná pri silných mrazoch, konáre sa často lámu, a tým vznikajú zbytočne veľké poranenia. Okrem toho silné mrazy môžu za určitých podmienok napáchať na čerstvo orezaných drevinách značné škody. Dôležité: Zimný rez sa vykonáva na jabloniach, hruškách, slivkách a broskyniach. Taktiež pri kôstkovinách (marhule, čerešne, višne) s hustou a doteraz nestrihanou korunou. Neodporúča sa strihať stromy až po tom, keď začnú pučať, stromy môžu prísť o kvety, čo môže znížiť úrodu v tomto roku. Taktiež pri orechu a kôstkovinách začnú stromy vypúštať nadmerné množstvo miazgy, čo môže mať za následok výrazné oslabenie rastu a odumieranie konárov.

Čo zahŕňa predjarný rez

Predjarný rez ovocných drevín na podporu rastu, reguláciu rodivosti a v neposlednom rade na tvarovanie koruny.

Presvetlenie koruny, odstránenie chorých konárov

Ovocné stromy je potrebné vyčistiť

Na úvod je dôležité odstrániť odumreté, choré a poškodené konáre. Potom odstráňte konáre, ktoré rastú vertikálne a výhonky, ktoré sa zdržiavajú na kmeni stromu. Tieto konáre treba odstrániť, čo najbližšie k miestu, kde vyrastajú, tak aby ste nenechali žiadne malé výrastky.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ovocné stromy treba presvetliť

Keď ste už všetky konáre odstránili, trochu odstúpte a pozrite sa ako celý strom vyzerá. Ide o to, aby boli konáre rovnomerné zastrihané a aby tak tvorili lámavú korunu smerom do centra. Konáre, ktoré vyzerajú zdravšie nestrihajte. Ak si nieste istí, ktorý konár odstrániť, inšpirujte sa pomôckou, v rámci ktorej prirovnáte konáre k uhlom na hodinových ručičkách. O druhej a o desiatej hodine predstavujú ideálne uhly konárov. Konáre, ktoré majú tupší uhol sa môžu pod váhou úrody zlomiť. S presvetľovaním neprestávajte až do okamihu, kedy medzi konármi neostane prázdny priestor aspoň 13 – 30 centimetrov.

Väčšie konáre režte na konárový krúžok tesne pri kmeni a to tak, že najskôr odpílte konár asi 10 cm od kmeňa a až potom dopílte zvyšok. Ranu ošetrite. V presvetlenej korune bude dostatok svetla, čo podporí rast zdravých výhonkov a listov, vývoj zdravých dobre vyfarbených plodov tej správnej veľkosti a chuti.

Najväčšia chyba pri predjarnom reze, pre ktorú prichádzate o úrodu a stromy majú nepekný metlovitý vzhľad

Častá chyba je každoročné skracovanie jednoročných výhonkov. Takto docielite metlovitý vzrast stromu, čo so sebou prinesie okrem nízkej produkcie aj veľa zbytočných rezných rán. Samozrejme, skracovaniu niektorých jednoročných výhonkov sa hlavne pri výchovnom reze nevyhnete. Režte však s rozumom na púčik smerujúci von z koruny alebo použite dvojstupňový sektorový rez, čo sa osvedčil už aj u kôstkovín.

Letné strihanie stromov: dávajte si pozor na rozpoznanie kvetných a listových pukov – tie rozhodujú o úrode v budúcej sezóne

Aký je rozdiel medzi kvetnými a listovými púčikmi

Z kvetných púčikov totižto v najbližšej sezóne strom vykvitne a prinesie úrodu. Spoznáte ich podľa toho, že sú nápadne veľké, zatupené a majú tvar širokého súdka. Často sú aj plstnaté, teda na povrchu ochlpené jemnými chĺpkami. Na jabloniach a hruškách sa vytvárajú zväčša na dvoj až trojročnom dreve, ale i staršom. Pri kôstkovinách sa tvoria prevažne na jednoročnom dreve. Naopak, listové púčiky sú základom nového listu alebo výhonku v budúcom roku. Nevykvitnú, ale zabezpečujú ďalší rast stromu. Spoznáte ich podľa menšieho vzrastu, ako majú kvetné puky.

Okrem toho sú tie listové, na rozdiel od kvetných, štíhlejšie, majú ostrejšie zakončenie a úplne prisadajú k drevu. Kvetné púčiky akoby tak trocha odstávajú. Každopádne – ak nájdete na strome oba druhy púčikov, hneď ich rozoznáte, rozdiel je naozaj už napohľad dobre viditeľný.