3-násobné výnosy a žiadne okopávanie: Záhradkár ukázal najjednoduchšiu metódu, ako na jar vysadiť zemiaky – výsledky vás ohromia!

Perfektný spôsob, ako využiť staré seno, ale aj slamu, lístie, pokosenú trávu k jednoduchému a menej prácnemu pestovaniu zemiakov. Pestovať zemiaky pritom môžete na upravenej záhrade ale aj priamo na lúke. Určite vás poteší, že takéto pestovanie je vhodné aj na miestach, ktoré sú náročnejšie na dopestovanie bohatej úrody.

Pri takomto pestovaní zemiakov vám odpadajú tieto neobľúbené činnosti:

  • rýľovanie alebo orba
  • každodenné oberanie mandelínok
  • príprava riadkov alebo kopanie jamôk
  • ohŕňanie zemiakov
  • časté pletie alebo plečkovanie
  • vykopávanie a čistenie zemiakov 

Ako postupovať pri výsadbe zemiakov

Existuje niekoľko spôsobov, ako pestovať zemiaky v sene/slame/lístí. Toto je iba jeden z nich a patrí k tým najjednoduchším. Pokiaľ ide o prípravu samotných zemiakov, platí pravidlo, že tieto by mali byť predklíčené. Niektorí záhradkári odporúčajú zemiaky pred výsadbou obaliť v drevenom popole, nie je to však nevyhnuté.

Pokiaľ chcete pestovať zemiaky na lúke, tak ju niekoľko dní pred výsadbou pokoste a trávu nechajte na mieste oschnúť. Priamo na túto suchú trávu poukladáme zemiaky  v tradičnom spone a zakryjeme vrstvou sena o hrúbke približne 20 až 30 cm. Okrem trávy môžete použiť aj staré seno alebo slamu. Niekto pridáva kompost, ale rovnako to nie je podmienka.

...

Dôležité je dodržať, aby:

Všetky zemiaky boli dostatočne zakryté,
Celá pestovateľská plocha bola zakrytá senom,
Seno bolo priebežne dopĺňané tak, aby jeho vrstva neklesla pod 15 až 20 cm,
Zemiaky boli v sene poukladané rovnomerne, aby sa dalo medzi nimi chodiť.

Minimum starostlivosti pre maximálnu úrodu

Ďalšia starostlivosť o zemiaky je minimálna. Občasné vytrhnutie buriny, ktorá prerastie cez vrstvu sena (burinu zo záhonu neodstraňujeme, necháme ju ležať na sene), prípadne zber mandelínky pásavky zemiakovej – mnohí záhradkári vám potvrdia, že problém s pásavkou im pri takomto pestovaní celkom odpadol.

Zber zemiakov je najpríjemnejšia vec – seno odhrnieme napr. vidlami a už iba zbierame zemiaky. Na zber väčšiny zemiakov už nepotrebujeme nijaké náradie – dajú sa zbierať rukami. Takto nedochádza takmer vôbec k poškodeniu. Niektoré zemiaky však treba vybrať zo zeme. K tomu používam rycie vidly. Množstvo, kvalita a čistota zemiakov vás pravdepodobne milo prekvapí.

Vytrhané vňate a použité seno je vhodné na kompostovanie. Jeho opätovné použitie na pestovanie zemiakov sa ale neodporúča. Hrozí pritom riziko, že sa tam nachádzajú choroby alebo škodcovia. Správnym kompostovaním ich zničíme a urobíme si kvalitné hnojivo, ktoré použijeme pri pestovaní na záhrade.