Záhradkár prezradil, prečo nikdy nevyhadzuje pokosenú trávu: Jeho dôvod sa oplatí poznať, môže pomôcť aj vám!

Hovorí sa, že dobrý záhradkár zužitkuje všetko, čo mu príroda poskytla a nič nevyjde nazmar. Skúsený pestovateľ sa podelil o jednoduchý, no o to užitočnejší dôvod, prečo nikdy nevyhadzuje pokosenú trávu

Hovorí sa, že dobrý záhradkár zužitkuje všetko, čo mu príroda poskytla a nič nevyjde nazmar. Takmer 40-rokov praxe vás naučia viac, ako múdre príučky a štúdium kníh. Skúsený pestovateľ sa podelil o jednoduchý, no o to užitočnejší dôvod, prečo nikdy nevyhadzuje pokosenú trávu. Odporúča ho aj ostatným záhradkárom. Vyrába z nej totiž obzvlášť účinné hnojivo pre svoje plodiny. Neváhajte a aj vy premeňte odpad na poklad pre vašu úrodu.

Kvas z trávy a byliniek

Z pokosenej trávy a rastlín, ktoré sa v nej nachádzajú – vrátane buriny akoi je napríklad púpava – môžete pripraviť výživné hnojivo pre vaše rastliny. Jeho sila sa ukrýva v bohatom obsahu prvkov ako dusík, draslík, fosfor a organických zlúčenín.

Príprava trávového kvasu

Najlepšie hnojivo získate, ak pokosená tráva nie je celkom čistá, ale v pokosených zvyškoch sa nachádza aj žihľava či púpava – získate tak naviac stopové prvky a cenný oxid kremičitý). Na trávu nalejte niekoľko vedier vody – platí pomer 1:1 (koľko trávy, toľko vody). Na každých 10 l výsledného hnojiva pridávame 40 g superfosfátu. Všetko zmiešame a necháme fermetovať – kvasiť. Pravidelne miešame a je nutné, aby bola nádoba umiestnená do polotieňa. Tekutina by mala byť 20-35 cm od okraja nádoby, počas kvasenia sa totiž objaví pena, ktorá by z nádoby vytiekla.

Hnojivo by malo byť pripravené o 7-10 dní. Pred použitím netreba filtrovať. Jednoducho pridajte dažďovú vodu v pomere 1:3 a aplikujte na pôdu rastlín stačí ½ l na jednu rastlinu. Keď začnú plodiny kvitnúť, pridajte aj 1 hrnček dreveného popola alebo 10-15 g síranu draselného. Pred aplikáciou dôkladne premiešajte a potom zmiešajte s sovou (najcennejšie sedimenty sú usadené na dne suda).

Ďalšie možnosti ako využiť pokosenú trávu

Na mulčovanie

Pokosená tráva je vynikajúca aj ako vrstva mulču, ktorá ochráni rastlinky pre burinou a udrží pôdu výživnú, kyprú a vlhkú. Použite na tuje, maliny, egreše aj medzi riadky zeleniny. Vrstvu mulču udržujte vyššiu a dobré je použiť nie čerstvú ale trochu zvädnutú trávu.

Na výrobu kompostu

Trávu pridajte do kompostu. Nie však samotnú, ale spolu s iným biologickým odpadom.

Na vypestovanie zemiakov

je to jednoduché, na vybrané miesto na pôde uložte zemiaky a zasypte trávou do výšky 30 cm. Občas zalejte a po pár týždňoch môžete vidieť prvé lístky.

Za skvelý tip ďakujeme čitateľovi Ottovi C.

Dnes najobľúbenejšie