Záhradkár prezradil, prečo nikdy nelikviduje vypletú burinu: Na toto prišiel úplnou náhodou a 2x väčšiu úrodu!

Burina je pre naše záhrady ako mor, dokáže prežiť takmer všade a to najmä preto, že z pôdy dokáže vysať živiny a vlahu na úkor pestovaných plodín.

Burina je pre naše záhrady ako mor, dokáže prežiť takmer všade a to najmä preto, že z pôdy dokáže vysať živiny a vlahu na úkor pestovaných plodín.

Potom, čo Niels Kierkegaard vyplel burinu a pokosil svoju záhradu, všetko navrstvil na jedno miesto v záhrade. Kedže začalo pršať, všetko musel nechať tak odišiel. Dážď však neustával a vytrval viac ako dva týždne. Kedže bol tento odpad zo záhrady na svahu, voda ho postupne zniesla dole, na miesto kde Niels pestoval plodiny. Všimol si zaujímavú vec, tieto plodiny boli omnoho silnejšie a mohutnejšie ako rastliny, ktoré sa nachádzali neďaleko. Prekvapilo ho tiež to, že tieto plodiny mali omnoho viacej plodov.

Čierne zlato

Je to vlastne úplne logické burina z vašej pôdy vytiahne počas života obrovské množstvo živín. Tie môžete do pôdy opäť vrátiť a to jednoducho tak, že burinu premeníte na cenné hnojivo, ktoré má po femertácií čiernu farbu. Aj preto sa zvykne nazývať čierne zlato.

Ako čierne zlato pripraviť:

Potrebujeme s sud s objemom asi 25-50 litrov. Do suda navrstvíme burinu, trávu a všetok zelený odpad zo záhrady. Burinu môžete pridať aj s koreňmi, Niels dokonca pridáva aj bodliaky, ktoré považuje za jedno z najcennejších hnojív. Okrem buriny a trávy môže tento odpad aj rastliny, ktoré nie sú burinou v pravom zmysle slova, ale aj cenné bylinky (kostihoj, harmenček, prasličku – teda všetko, čo sa na záhrade nachádza). Množstvo zeleného odpadu by malo siahať asi do ¾ barelu.

Do barelu doplníme vodu až po okraj, zavrieme a necháme 3-4 týždne stáť. Raz za týždeň sud otvoríme a premiešame obsah. Pripravená zmes vyzerá ako mokrá rašelina alebo dobre vyzretý kompost, má charakteristickú tmavú až čiernu farbu. Hoci táto zmes pôsobí nevábne, obsahuje hotový poklad – zásobáreň živín ako fosfor, draslík, vápnik, magnézioum a dusík. Máte tak fantastické tekuté hnojivo.

Scedenú zmes používame ako hnojivo – na 1 liter tekutiny pridáme 10 litrov vody a používame na zalievanie plodín, stromov ale aj rastlín v črepníku. Zalievame ku koreňom. Pevnú časť hnojiva môžeme nechať úplne rozložiť alebo pridať do kompostu. Hnojivo nepridávame k tým rastlinám, ktoré sú určené na zber. Zalievame jeden krát do týždňa alebo stačí aj raz za dva týždne.

Niels sa pochválil aj svojou úrodou, ktorá je podľa jeho slov 2x väčšia ako po iné roky.

zdroj: instructables

Dnes najobľúbenejšie