Už nikdy nebudete na jar kupovať priesady: Záhradkár poradil najjednoduchšiu metódu, ako rozmnožiť muškáty!

Muškáty sú jednými z najobľúbenejších balkónových rastlín. Práve teraz, je ten najlepší čas na to, aby ste si muškáty namnožili aj na budúci rok. Urobte to pred tým, ako ich odložíte na zimu. Stačí chvíľka času a už nemusíte na jar riešiť priesady z obchodu. Tie najkrajšie a najsilnejšie si totižto zabezpečíte už na jeseň. Ukážeme vám najjednoduchší a najrýchlejší postup, ako na to.

Na rozmnožovanie je najvhodnejší koniec leta a začiatok jesene, vtedy sú totižto rastliny najsilnejšie a v najlepšej kondícii.

Rozmnožovanie odrezkami

Ide o najjednoduchší spôsob, ako z jednej rastliny vypestovať mnohé ďalšie. Dôležité je z rastliny získať vhodný odrezok. Ten vždy získavame jedine ostrým nožom . Nikdy ho netrhajte ani nestrihajte nožnicami.

geranium-cutting

Z rastliny odrežeme neporušenú zelenú stonku s dĺžkou cca 10 cm, ktorá má aspoň dva páry listov, pričom rez vedieme zošikma pod druhým párom listov. Na každom odrezku by mali byť maximálna 3 listy, ostatné preto jednoducho odtrhnite.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

odrezky-1

Na zaistenie čo najväčšej úspešnosti zakorenenia ošetrite odrezok stimulátorom zakoreňovania (ako alternatívu niektorí používajú škoricu).

Potom odrezky zapichnite do menších črepníkov (menšie črepníky stačia na zakorenenie a prezimovanie rastliny). Črepníky by mali byť naplnené kvalitným substrátom, pričom rozhodne nezbúdajte na drenážnu vrstvu vytvorenú zo zmesi piesku a rašeliny.

pelagonium-cutting

Odrezky zalejem vodou a zakryjeme plastovým vreckom, ktoré bude zadržiavať vlhkosť a ochráni rastlinku. Na začiatok ju uložte na svetlé a teplé miesto, neskôr do miestnosti s teplotou 4-10 stupňov (tam rastlinku nechajte prezimovať).

Na budúci rok sa môžete tešiť na záplavu farieb na vašom balkóne.

kolaz_1473699705

Pelargonium zonale

zdroj: gardenofeaden