Záhradkár poradil, ako rezať maliny a ríbezle na konci sezóny: Urobte to takto a na budúci rok čakajte dvojnásobné výnosy!

Pomaly ale isto prichádza čas, kedy pripravujeme naše záhrady na jesenný a zimný odpočinok. Ovocné kríky v našich záhradách ešte vydávajú posledné plody a možno aj vy si stále vychutnávate sladké maliny.

Ak chcete, aby ste si poistili úrodu aj v budúcom roku, je potrebné vykonať správny rez. Práve on je zárukou bohatej úrody v ďalšom roku. prezradíme vám, ako rezaˇť maliny a ríbezle.

Maliny

Väčšina malín rodí na výhonoch, ktoré narástli v minulej sezóne. Keď zoberiete posledné plody, je ideálny čas na jesenný rez. Takýmto spôsobom podporíte rast nových stoniek pre budúcoročnú úrodu.

 

Vyrodené stonky postupne každý rok slabnú a nakoniec odumierajú. Maliny budú vitálne a produktívne a veľmi dôležité je aj ich prevzdušnenie.

 

Rezať môžete bezprostredne po poslednom zbere, alebo aj v neskoršom období počas jesene. Pozor však na prvé mrazy, vtedy by už rez mal byť zacelený, aby sme rastline neuškodili. Preto s rezom neotáľajte. Výnimku predstavujú remontantné maliny, ktoré prinášajú úrodu opakovane, tie v tomto období nerežeme, ale až po ukončení zberu neskoro na jeseň – zostrihneme všetky výhony nad zemou.

Čo zrezať

V prípade letných odrôd malín odrežeme všetky prúty, ktoré priniesli úrodu v tejto sezóne, a to nízko nad zemou. V tomto ročnom období ich ľahko rozoznáme podľa zvyškov stopiek po plodoch.

Navyše, v porovnaní s novými, sviežozelenými až belavými výhonmi sú skôr červenohnedé. Po preriedení starého porastu selektujeme nové výhony. Ponecháme iba najsilnejšie prúty v spone cca 20 × 20 cm. Odstránime všetky slabé, krátke či mimo záhona rastúce výhonky, ale aj zahusťujúce prúty.

Video postup:

Ríbezle

Červené a biele ríbezle rodia na obrastových konárikoch na staršom dreve, ktoré však skracovaním prírastkov strácajú kvalitu, a preto treba kostrové konáre včas odstraňovať a nové výhony skrátiť na 3 očká. Rez sa robí skoro na jar alebo neskoro v jeseni. Staré konáre (napr. 4-ročné) je nutné vyrezať a podporovať tak rast nových. S úrodou budete potom musieť rok počkať.

Čierne ríbezle rodia na jednoročnom dreve. A to je zásadný rozdiel. Tiež veľmi rýchlo starnú. Podstatou je vyrezať všetky staré a zahusťujúce konáre (obyčajne to platí u krovitých typov). Koncom zimy resp. skoro na jar sa režú na 2 – 3 púčiky. Potom sa už neskracujú, ale podporuje sa ich rast. Raz za 3 roky treba vykonať zmladzovací rez.

Pokiaľ budete rez u oboch typov vykonávať správne, nemusíte aplikovať hlboký zmladzovací rez a Vaše kry budú vo výbornej kondícii. Stromčekové tvary majú nižšiu životnosť aj menšiu rodivosť, nakoľko je menej rodivého obrastu a nedosahujú takú veľkosť ako krovité tipy. Do malých záhrad sa však lepšie hodia stromčekové tvary. Dajú sa dokonca pestovať aj vo veľkej nádobe na balkóne a terase. Nezabúdajte tiež na pravidelné odstraňovanie chorých, suchých a poliehavých výhonkov, ktoré zbytočne oberajú ker či stromček o krásu a úžitok. Nadbytok zelenej hmoty a výhonkov neznamená vždy vysokú úrodu. Na tohoročných výhonkoch u červených a bielych ríbezlí úroda nebude, ale je to výborný základ na úrodu v budúcom roku.

Dnes najobľúbenejšie