Na záhrade majú každý rok  obrovskú úrodu mrkvy: Držte sa tejto rady pri vysievaní a podarí sa to aj vám!

Chystáte tento rok pestovať mrkvu klasicky zo semienka? Ak máte trochu odvahy a chcete vyskúšať niečo nové, prinášame vám inšpiráciu od istého pestovateľa, ktorý na svojom dvore dopestoval skutočne maxi mrkvu.

Chystáte tento rok pestovať mrkvu klasicky zo semienka? Ak máte trochu odvahy a chcete vyskúšať niečo nové, prinášame vám inšpiráciu od istého pestovateľa a jeho rodiny, ktorým sa každý rok darí vypestovať super veľkú mrkvu – zdravú a fantasticky chutnú. Prinášame vám postup v 4 krokoch, ktorý ich k tomuto úspechu priviedol a podelili sa oň s ostatnými. Okrem toho nemusíte okopávať, ide o najpohodlnejší spôsob:

1.

Vyrobíme si drevenú debnu s rozmermi strán 60 cm a hĺbkou 45 cm. Naplníme ju preosiatym pieskom, aký sa používa na betónovanie. Podľa pestovateľa závisí práve hĺbka debny od toho, aká bude mrkva dlhá.

2.

Po dvoch týždňoch po prvom kroku si vyrobíme špeciálnu zmes na sadenie. Získame ju z preosiateho kompostu, preosiatej ornice, preosiateho hrubého piesku a vermikulitu (zmiešame v pomere 4 : 1 : 1 : 1). Na každých 20 l zmesi pridáme 55 g hnojiva (VITAX Q4) 28 g drveného vápenca, 30 g zmesi z morských rias, 20 g záhradného vápna (mletých morských rias). Základom úspechu je zmes dôkladne premiešať a nechať dostatočnej odležať 5 dní-1 týždeň.

3.

Keď sa zmes dostatočne odleží, pristúpime k jej použitiu. V piesku v debne si naznačíme otvory – malo by ich byť toľko, koľko mrkvy chceme dopestovať). Nezabúdame na dostatočné rozostupy otvorov – pestovateľ ich vo svojej debne urobil 16. Z dier vyberieme piesok do hĺbky približne 45 cm – môžeme na to použiť kovovú tyč a do vnútra nasypeme zmes, ktorú sme si pripravili.

4.

V apríli prichádza čas na zasadenie semienok do takto pripraveného prostredia. V zmesi urobíme dierku (s hĺbkou asi ½ cm), vložíme do nej 4-5 semienok a prikryjeme pôdou. Nakoniec celú debnu prikryjeme fóliou, čím vytvoríme pre naše semienka ideálne podmienky improvizovaného skleníka.

O rastlinky sa staráme tak ako zvyčajne, nezabúdame na vetranie a zabezpečenie dostatočnej vlahy.

Asi o 20 dní uvidíme, že semienka vyklíčili a pretlačili sa na povrch. Sadenice môžeme neskôr preriediť, ak sa napríklad ujmú všetky semienka, necháme priestor len pre najsilnejšie sadenice.

V priebehu leta pokračujeme v bežnej starostlivosti – zalievanie, prípadne ochrana pred hlodavcami pomocou ochrannej siete.

Začiatkom jesene – v septembri by ste mali zožať našu nadrozmernú úrodu!

zdroj: allotment-diary

Dnes najobľúbenejšie