Záclony nemusia visieť len na okne: Krásne inšpirácie, ako ich využiť v každej domácnosti!

Prinášame vám nápady, ako záclony použiť v našom domove tak, aby sme dosiahli ten najkrajší výsledok. Presvedčte sa, že záclony nemusia zdobiť len naše okná.

Pred mnohými rokmi v južnom Francúzku, v malom provinčnom mestečku Tulle vytvoril krajčír jedinečnú látku – materiál, ktorý bol pomenovaný podľa miesta v ktorom vznikol. Tulle sa číta ako Tyl a preto vám určite nemusíme dlhšie ozrejmovať o aký materiál ide. Tyl sa používa najmä na výrobu záclon, ktoré dodávajú našim domovom útulný, čistý, vzdušný a luxusný nádych.

Prinášame vám nápady, ako záclony použiť v našom domove tak, aby sme dosiahli ten najkrajší výsledok. Presvedčte sa, že záclony nemusia zdobiť len naše okná.

Pri výbere záclon je najdôležitejšia  voľba materiálu . Môžete zvoliť organzu, rôzne prevedenia tylu – krajkový tyl, florentský (jemné výšivky), dvojitý, voilé alebo mušelín. Základný alebo natural tyl vám bude verne slúžiť mnohé roky, dlhodobou expozíciou slnečným lúčom však postupne stráca farbu a vlákna strácajú pevnosť a pružnosť. Takýto tyl sa tiež zložitejšie udržiava a bežným praním môže celkom stratiť pôvodný tvar.

...

Najlepšou voľbou je kúpiť záclony z polyesterovej tkaniny. Polyesterové vlákno je odolnejšie, jednouchšie sa udržiava a nestratí tvar ani po opakovanom praní.

Veľmi dôležitou charakteristikou záclon – ktorá by vás mala zaujímať – je schopnosť prepúšťať vzduch. Napríklad mriežkovaná a vzorovaná štruktúra umožňuje voľné prúdenie vzduchu, ale veľmi rýchlo sa v nej hromadí prach. Naopak organza sa vyznačuje horšou priepustnosťou vzduchu a prakticky vôbec sa v jej vláknach neusádza prach. Na udržiavanie je teda organza omnoho praktickejšia.

Ako umiestniť záclony tak, aby boli ozdobou interiéru?

1. Ak máte malé okno, záclona nemusí byť nutne menšia alebo kratšia ako okno. Práve naopak, zvolte dlhšie záclony a neváhajte experimentovať s asymetrickým umiestnením (zavesením) záclon. Namiesto veľkých vzorov voľte jemné línie.

2. V prípade, že vaše steny nie sú v práve najlepšom stave, prekryte ich jemnou záclonou s vzorom, ktorý pôsobí ako vzdušná tapeta.

3. Ak máte na jednej stene dve alebo viac okien, namiesto vešania záclony nad každé okno, zvoľte jednu veľkú záclonu, ktorá prekryje všetky okná a čiastočne aj stenu. Priestoru dodáte ľahkosť, vzdušnosť a bude pôsobiť opticky priestrannejším dojmom.

4. Pomocou záclon môžete dodať jemné farebné akcenty do interiéru.

5. Dokonca, aj keď sú vaše okná chránené pred zvedavými pohľadmi susedov žalúziami, môžete ich doplniť záclonou. Okno je razom atraktívnejšie a pôsobí elegantne. Voľte dlhé záclony.

6. Krátke záclony sú vhodné vtedy, ak chcete okná decentne skryť.

7. Pomocou niekoľkých vrstiev tylu vytvoríte objemné závesy, pre luxusný a pompézne pôsobiace priestory.

8. Použite záclony aj na oddelenie priestoru v interiéri.

9. Čipkované záclony pôsobia romanticky a rozprávkovo. Pútajú pozornosť a hodia sa do väčších priestorov, alebo menších, ktoré chceme ešte viac zútulniť. Hustá čipka je vhodná do spálne, ako ochrana pred intenzívnymi slnečnými lúčmi.

10. Baldachýn z tylu vyzerá úžasne. Kto by nechcel spať v takejto krásnej posteli?

11. Namiesto umelo-hmotného sprchovacieho závesu použite klasický. Kúpeľni dodá vintage šmrnc.

Niekoľko ďalších nápadov pre inšpiráciu