1 vetvička zaplní celú záhradu: Začínala som s jedným malým kríkom a teraz môžem prekrásne hortenzie aj predávať – kvitnú ako divé!

Hortenzie sú jedným z najobľúbenejších rastlín a radia sa medzi jednoznačného favorita našich záhrad. Obrovské kvety rôznych odtieňov môžu tento rok zaplaviť aj vašu záhradu. Naučte, ako sa o vznešené hortenzie starať a čo treba robiť, aby zakvitli bohatšie, ako kedykoľvek predtým.

Toto radí odborník s 20 ročnou praxou

Hortenzie poznáme ako objemné kríky alebo ťahavé rastliny, ktoré sa rozpínajú podobne ako vinič. Hortenzia dokáže len s malou starostlivosťou kvitnúť od jari do neskorej jesene. Ak sa o rastlinky správne staráte, môžu vás tešiť až 10 rokov.

Hortenzie sú mohutné kry, ktoré môžu pri dobrej starostlivosti dorásť až do výšky 1 – 3 m. Aby krásne kvitli, potrebujú začiatkom jari nielen správny rez, ale aj primerane vlhkú pôdu bohatú na živiny a slnečné stanovište, ktoré im však napoludnie, v čase najintenzívnejšieho slnečného žiarenia, poskytne príjemný tieň. Na zalievanie treba používať mäkkú vodu, najlepšie dažďovú. Tvrdá voda naopak spôsobí zažltnutie listov.

Modrú farbu podporíte zalievaním rastlín klasickou modrou skalicou rozpustenou vo vode. Faktom však je, že biela odroda vám nikdy nezmodrá. Existuje však viacero spôsobov, ako zmeniť farbu kvetov hortenzie.

Trik, ako ich prinútiť kvitnúť!

Minimálne mesiac pred kvitnutím (teda v máji) až do začiatku kvitnutia začnite zalievať rastliny 2x do týždňa zálievkou, do ktorej ste pridali síran hlinitý v množstve cca 5 gramov/liter.

Ako rozmnožiť hortenziu

Faktom je, že rozmnožovanie hortenzie zvládne naozaj každý. Sú to totiž ideálne záhradné rastliny, ktoré možno rozmnožovať odrezkami, alebo ponáraním. Odrezkami najlepšie v období od júna do augusta.

Rozmnožovanie odrezkami

Pestujete hortenziu? Ukážeme vám najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako ju rozmnožiť

Ako na to:

1. Odoberte vrcholový výhonok s dvomi pármi listov. Stredný pár vystrihnite.

2. Zostávajúce dva listy skráťte na polovicu, čím znížite intenzitu vyparovania vody.

3. Malé črepníky naplňte substrátom na zakoreňovanie a pripravené odrezky doň napichajte.

4. Dobre utlačte a nezabudnite zaliať. Na udržanie vyššej vlhkosti môžete črepníky prekryť fóliou.

Takto zakoreňujúce odrezky treba umiestniť do tieňa, napríklad na terase alebo pod stromom. Ak použijete fóliu, rastlinu pravidelne vetrajte a substrát udržujte primerane vlhký.

Základy nových korienkov sa obvykle vytvoria do dvoch týždňov. Potom rastlinky presaďte do väčších črepníkov a na prvé prezimovanie ich presuňte do interiéru. Hneď na jar ich môžete vysadiť do záhrady.

Rozmnožovanie ponáraním – najjednoduchší spôsob, ako mať plnú záhradu horztenzií

Na jar, alebo začiatkom jesene vyberte nízku a pružnú stonku, ktorá je takmer rovnobežne so zemou. Ponechajte lístie len na vrchných 30 centimetroch stonky a na zvyšku stonky lístie odstráňte. Holú časť stonky potom vložíme do zeme – stačí hĺbka pár centimetrov, pričom časť s listami musí byť nad zemou (dobré je vytvoriť jej oporu). Časť, ktorá je pod zemou zaťažíme kameňom.

Takto necháme rastlinku zakoreniť pár mesiacov. Ak ponárate na jeseň, na jar skontrolujte zakorenenie tak, že rastlinku sa budete snažiť mierne vytiahnuť z pôdy, ak odolá, je zakorenená. Teraz odstráňte stonku v blízkosti materskej rastlinky a počkajte ešte pár týždňov, kým rastlinku vykopete a prenesiete na nové miesto.

S akým rastlinami je dobré kombinovať?

Pri hortenziách je dobré myslieť nielen na estetický rozmer, ale aj na podobné nároky na pôdy a zároveň fakt, aby si rastlinky navzájom nekradli živiny, ktoré pre svoj rast a kvitnutie hortenzie potrebujú. Záhradkári odporúčajú kombináciu s okrasnými trávami, papraďou, alebo hostami. Tieto zelené rastliny vytvárajú pekný kontrast s veľkými kvetmi hortenzie a zároveň dokážu spolunažívať v harmónii. Hosty navyše pôsobia ako zelený mulč, ktorý udržiava optimálne podmienky pôdy pre hortenzie.

Najčastejšie problémy a čo pomôže

Vädnutie listov

Neznamená to vždy len nedostatok vlahy. Ak sú listy povädnuté, ale okolo koreňov je vlhkosť, ide pravdepodobne o hnilobu koreňov. Listy tiež môžu vädnúť v nadmerne teplom počasí, ale počas noci by sa vždy mali zregenerovať. Ak sa to však deje denne, je lepšie hortenziu presadiť na tienistejšie miesto.

Žltnutie listov

Často signalizuje nedostatok živín. Ak sú postihnuté len nové listy, pomôže pridať do pôdy hnojivo s obsahom železa, alebo napríklad zakopať do blízkosti koreňov staré železné predmety. Tento stav sa nazýva chloróza a často sa vyskytuje tam, kde majú pôdy vysoké pH. Ak vám zožltnú staré listy, je to následok prirodzeného nedostatku dusíka, takže listy prirodzene zožltnú, odumrú a opadnú. Vtedy je ptorebné siahnuť po hnojive s obsahom dusíka.

Biele fľaky na listoch

Je to príznak múčnatky. Môže to vyzerať akoby listy boli poprášené cukrom, v skutočnosti ale ide o hobové ochorenenie. Rastliny rastúce v miestach s vysokou vlhkosťou a slabou cirkuláciou vzduchu sú obzvlášť zraniteľné. V tomto prípade je riešením presadenie a preriedenie rastliny – na jeseň sa zbavte všetkých postihnutých listov.

Nekvitne

Toto má niekoľko príčin. Prerezávanie v nesprávnom ročnom období (začiatkom leta) a nesprávne odtrhnutie púčikov je bežným vinníkom. Ale mimoriadne drsné zimy alebo výsadba miesta s príliš veľa tieňa sú tiež možné príčiny.

Tip od vás

Všetci vieme, že hortenzie milujú kyslejšie pôdy a v takýchto pôdach sa im aj dobre darí a kvitnú v nich ostošesť. Výborne mi osvedčila pilinová metóda – do zeme k hortenziám dáme ihličie – najlepšie je ihličie z jedle a smreku, tie majú najkyslejšiu pôdu. Ihličie jednoducho primiešame do pôdy, keď ihličie hnije prekysľuje pôdu a vytvára ideálne podmienky pre hortenziu. Ihličie pridávam aj na vrch pôdy. Je to aj výborný mulč a excelentný spôsob, ako mať nádherné hortenzie, ktoré kvitnú celú sezónu doslova ako na baterky.

Zázračná zálievka

Ešte pridávam jednu overenú radu, ktorá funguje na všetky kyslomilné rastliny. Už roky moja svokra používa kyselinu šťavelovú. Do 2 litrovej fľaše dáme 1 lyžičku kyseliny,nechám aspoň 24 odstáť- vápnik sa vyzráža a ostatne na dne ako biela usadenina. Vodu opatrene prelejem do inej nádoby a môžeme zalievať. Voda je zložením akoby dažďová – mierne okyslená a bez nežiaduceho vápniku, ktorý hortenzám škodí. Touto vodou polieva aj prakticky všetky izbové rastliny. Zvlášť je to však výborní práve pre hortenzie.

Dnes najobľúbenejšie