zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Zabudnutá zelenina lieči psoriázu, diabetes a poznať by ju mali hlavne ženy po 40-tke: Skúste ju namiesto zemiakov a ako bonus aj schudnete!

Túto koreňovú zeleninu by určite spoznali hlavne starší ľudia. Na vidieku sa totiž kedysi bežne pestovala a namiesto oficiálneho názvu Topinambur vám možno bude známejšie pomenovanie židovský zemiak alebo sladký zemiak. V atlasoch ju nájdete pod názvom Slnečnica hľuznatá – rastlina podobná slnečnici, ktorá ukrýva pod zemou hotový poklad!

Krásna nad zemou, poklad v koreňoch

Krásne žlté kvety nie sú to najdôležitejšie – časť pod zemou je tá pravá vzácnosť. Koreň je taký liečivý, že nazvať ho superpotravinou by určite nestačilo. Má totižto ohromné množstvo liečivých účinkov. Topinambur obsahuje unikátny sacharidový systém na podstate fruktózy a jej polymérov a vzácneho inulínu. Navyše obsahuje aj ďalšie biologicky aktívne látky, minerálne látky – železo, kremík, zinok, horčík, draslík, fosfor a vápnik, vitamíny skupiny B i C, pektínové látky, vlákninu, organické kyseliny a aminokyseliny.Výnimočné je aj spojenie troch vzácnych a pre zdravie prospešných kyselín – jantárovej, mliečnej, jablčnej a citrónovej.

Čo dokáže koreň s našim zdravím?

– prevencia a liečba cukrovky,

– prevencia obezity a ohromná pomoc pri chudnutí,

– lieči vysoký krvný tlak, pečeň a obličky,

– znižuje vysoký cholesterol,

– prečistuje organizmus, zbavuje ho toxínov,

– prevencia a liečba artritídy, reume, osteoporózy,

– chráni srdce a cievny systém,

– zvyšovať odolnosť organizmu pri infekciách,

– mierni žlčové koliky, čistí črevá,

– prevencia aterosklerózy,

– dokáže regulovať menštruáciu a znižujú riziko potratu,

resp. predčasného pôrodu

– zmierňuje astmatické ťažkosti,

– je výbornou potravinou aj pre malé deti

Ženy ju obzvlášť ocenia

Okrem toho, že má blahodárny vplyv na priebeh tehotenstva a úpravu cyklu, oceníte ju aj v procese menopauzy.  Rastlinka totiž zabraňuje negatívnemu vplyvu zmeny hormonálnej aktivity, zmierňuje nepríjemné symptómy menopauzy a je to výborná prevencia rednutia kostí, ktoré trápi najmä ženy po 40-tke!

Ako pestovať?

Ide o jednu z najhúževnajtejších rastlín na svete, prežijú aj tam, kde iné rastliny nemajú šancu, dokonca aj v málo úrodných pôdach. Keď rastlinu raz zasadíte, tak ľahko sa jej nezbavíte – je to podobná nezmar ako napríkald kostihoj. Koreň dokáže nepoškodený prečkať aj celú zimu, pokojne ho môžete zberať aj v januári a koreň skladujeme rovnako ako zemiaky. Vydrží skutočne dlho. Keď rastlinka v lete kvitne, pripomína slnečnicu.

Ako koreň konzumovať?

Najlepšie surový – postrúhať do nátierok, šalátov, na chlebíky. Chuťou pripomína mladý kaleráb a je skutočne lahodný. Môžete ho tiež pridávať do cesta na langoše, zemiakové placky, pridávať do fašírok – možností na výber je skutočne neúrekom. Úžasné účinky na zdravie má aj šťava z tohto koreňa. Výborná je v kombinácii s mrkvovou alebo petržlenovou či zelerovou šťavou. Každý deň sa odporúča 1,5 šálky takejto šťavy.

Liečivý sirup na zápaly priedušiek a proti astme

Potrebujeme:

250 g dobre opláchnutých a očistených hľúz

250 g hnedého cukru

Postup:

Hľuzy nastrúhame na jemnom strúhadle, zasypeme cukrom a dobre premiešame.

Necháme dve hodiny v mise odstáť pod utierkou a potom prelejeme do čistého pohára na zavíranie. Dáme na dva dni do chladničky.

Potom cez látku prefiltrujeme, necháme 10 minút prevariť, dáme do čistého pohára a užívame 3x denne po lyžiciach.

Najlepšie tipy pre zdravie