Zabudnite na zažltnutú vaňu, pripálený plech a škvrny na pohovke – toto funguje ako kúzlo: Keď budete zajtra upratovať, spomeňte si na tieto geniálne triky!

Všetko, čo uľahčuje upratovanie, je vítané. To je dôvod, prečo nájdete 17 užitočných tipov na uľahčenie čistenia – či už je to jarné čistenie alebo jesenné čistenie.

Triky, s ktorými sa podelili ostrieľané gazdinky – odskúšané!

Kanvica bez vodného kameňa

Pridajte vodu a ocot do kanvice v rovnakom pomere. Zapnite ju, zohrejte obsah, až kým sa tekutina takmer varí, potom znovu vypnite. Opakujte tento proces druhýkrát a vaša varná kanvica je úplne bez vodného kameňa.

Škvrny na pohovke

Zmiešajte lyžičku jedlej sódy, tretiny šálky octu, trochu horúcej, ale nie vriacej vody a prášku na pranie a vymiešajte jednotnú pastu, ktorú votriete na škvrny na pohovke. Nechajte vyschnúť.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Potom, čo je všetko suché, môžete ešte posypať trochu jedlej sódy, nechajte pôsobiť pár hodín a nakoniec vysajte, prípadne pretrite mokrou handričkou. Nielenže očistíte pohovku od nevzhľadných škvŕn, ale aj od nepríjemných vôní.

Plech na pečenie bez pripálených

Na plech na pečenie nasypte trochu čiastočku soli a utrite papierom na pečenie. Pripálené zvyšky sú vecou minulosti.

Vyčistite kohútiky

Ak chcete, aby sa povrchy kohútikov ostal bez stôp od vodného kameňa a leskol sa ako zrkadlo, pretrite ho voskovaným papierom na pečenie.

Vyčistite rúru

Odstráňte škvrny na prednej strane rúry s handričkou navlhčenou v olivovom oleji. Potom zotrite dosucha.

Spálené panvice

Ak chcete odstrániť povlak, nalejte do panvice trochu vody, pridajte trochu octu a zahrejte. Keď sa začne variť, vyberte panvicu z tepla a pridajte sódu na pečenie. Vyprázdnite panvicu hneď, ako dôjde k ukončeniu chemickej reakcie spôsobenej jedlom. Ak dôjde k nečistotám, presuňte sódu na pečenie.

Lesklé sklo

Vaše sklo bude žiariť v novej kráse tým, že ho umyjete vo vode s niekoľkými kvapkami octu. Prípadne môžete potrieť soľou a nechať ich vyschnúť.

9. Špinavé poháre

Nalejte vodu a ocot v rovnakom pomere do šálky, nechajte zmes pôsobiť  jednu hodinu a potom umyte pohár špongiou. Všetky nečistoty zmiznú.

Takto čistili žehličku naše staré mamy

Umiestnite papier na pečenie na drevenú kuchynskú dosku a posypte ho veľkým množstvom soli. Potom zapnite žehličku, počkajte, až sa zahreje, a potom jemne prechádzajte cez soľ (asi 1 minútu).

11. Upchatý odtok

Sóda a soľ sa zmiešajú v rovnakom pomere a zmes sa naleje do upchatého odtoku. Potom pridajte ešte ocot, počkajte 15 minút a nakoniec zalejte vriacou vodu. Rúrka by mala byť opäť voľná.

Žiarivo biela vaňa

Keď sme sa presťahovali do nového bytu, bola v ňom pôvodná vaňa, ktorá ale už nebola v najlepšom stave. Usadené nečistoty, vodný kameň a nepekné škvrny. Takto sa nám ju podarilo čistiť. Ak je vaňa aj po bežnom očistení zájdená, použite na ňu túto starú overenú zmes:  200 ml cmaru, troch polievkových lyžíc octu a čajovej lyžičky soli. Ponorte handru, alebo hubku do zmesi, použite na čistenie vane a nechajte na 10 minút pôsobiť . Potom dôkladne opláchnite vaňou vlažnou vodou. Tento trik sa odporúča najmä pre akrylátové vane.

Zvyšky mastných a prípalených potravín

Môžete tiež takto vyčistiť panvice – nasypte veľa soli na povrch  panvice a pridajte vodu. Počkajte 10 minút, kým všetko pracuje, a potom opláchnite.

Vôňa po zvieratách

Ak vaša pohovka vonia ako pelech vášho domáceho maznáčika, zmiešajte desať lyžíc levandulového alebo citrónového oleja a polievkovú lyžicu jedlej sódy a dva poháre teplej vody – prelejte do fľaše s rozprašovačom. Pretrepte , aby sa obsah dobre premiešal a nastriekajte zmes na gauči. Bude cítiť, akoby na ňom psík nikdy nesedel.

Vyčistite hubku

Do plastovej misy nalejte dve šálky horúcej vody a dve čajové lyžice soli, premiešajte a nechajte špinavú špongiu máčať cez noc. Nasledujúce ráno sa váš pomocník v domácnosti zbaví nečistôt a mastnoty.

Vyčistite umývadlo

Ak namočíte citrón do soli a pretrite umývadlo, bude svietiť ako nové a tiež sa z neho bude šíriť čerstvá aróma.