Zabudnite na ocot a sódu, na zapáchajúcu a zašlú bielizeň je toto omnoho lepšie: Rozdiel už po jednom praní!

Napriek pridávaniu aviváže prádlo zvláštne zapáchalo a keď čakáte sviežu vôňu čerstvo vypranej bielizne, toto zistenie nie je ničím príjemným. Keďže periem takmer denne, rozhodla som sa, že pri jednom praní vyskúšam starý trik, pridám do práčky aj balík prášku do pečiva.

Tento tip som poznala dlho, ale keďže sa všade hovorilo o úžasných vlastnostiach octu, nevyskúšala som to. Problém bol však v tom, že hoci sa stav mojej práčky a aj bielizne sa síce po pridávaní octu mierne zlepšil, stále to však nebolo celkom „ono“. Napriek pridávaniu aviváže prádlo zvláštne zapáchalo a keď čakáte sviežu vôňu čerstvo vypranej bielizne, toto zistenie nie je ničím príjemným. Keďže periem takmer denne, rozhodla som sa, že pri jednom praní vyskúšam starý trik, pridám do práčky aj balík prášku do pečiva.

Vôbec mi to nebolo ľúto, preto som zistila, že balíček je pár dní po záruke (určite by to v ceste nevadilo, no aspoň som mala motiváciu vyskúšať ho inak :-)).

Ako postupovať?

Robila som všetko ako zvyčajne. Do dávkovačov som pridala prací prášok aj aviváž, priamo do bubna som však nasypala aj balíček prášku do pečiva. Výsledok uvidíte a najmä ucítite hneď, ako bielizeň vyberiete z bubna.

       „Prášok do pečiva dokáže dokonale odstrániť zatuchnutý zápach z textilných vlákien, rozjasňuje a osviežuje bielizeň!“

Aj po vysušené budete cítiť, že prádlo je jemné a to dokonca aj uteráky, ktoré sa už po pár praniach stávajú drsnými a tvrdými. Myslíte si, že je jedno, či do práčky pridáte jedlú sódu alebo prášok do pečiva? Zatiaľ čo pri pečení ich za určitých podmienok môžete zameniť, v oblasti prania to také jednoduché nie je.

Prášok do pečiva obsahuje iba 30% hydrogénuhličitanu sodného a 70% ďalších zložiek, akými je napríklad monokalciumfosfát či síran hlinitý. Tieto zlúčeninu spolu vytvárajú kyslú reakciu, zatiaľ čo jedlá sóda sa prejavuje zásaditou reakciou.

Čo to znamená v praxi? Prášok do pečiva dokáže účinne neutralizovať kyslé zložky, ktoré uviazli v texitilných vláknách. Použitie sódy by na tieto zložky pôsobili prudkou reakciou, ktorá by poškodila aj samotné vlákna. Účinok prášku do pečiva je teda aj ochranný – chráni tkaniny a tie vydržia dlhšie!

Super výsledok za pár drobných

Čo je najlepšie, prášok do pečiva nemusíte pridávať do každého prania. Ja pridávam do prania k uterákom, pulóvrom, záclonám a „háklivým materiálom“. Ak chcete mať žiarivo biele záclony, namočte ich najskôr do vody, v ktorej ste si rozpustili aj 3-4 bal. prášku do pečiva. Nechajte pôsobiť a potom dajte jeden prášok aj do prania. Záclony budú krásne!

Čo ešte dokáže prášok do pečiva?

Keď umývačka a saponát nestačia

S niektorými škvrnami si neporadí ani umývačka riadu a saponát. S fľakmi od kávy a čaju pomôže najlepšie prášok do pečiva. Jednoducho ho nasypte do hrnčeka a zalejte horúcou vodou. Stačí počkať pár minút a riad opäť ako nový.

Vyčistí šperky

Zašlú krásu vašich šperkov opäť oživíte pomocou prášku do pečiva. Náušnice, prstene či náramky stačí posypať práškom do pečiva a zabaliť do alobalu. Dáme do vody a necháme prejsť varom. Potom vyberieme, opláchneme vodu a šperky sú opäť ako nové.

Perfektný pre vašu kanvicu

Problém s vodným kameňom v rýchlovarnej kanvici vyrieši prášok do pečiva. Do polovice kanvice nalejeme vodu. Do šálky nalejeme ocot a rozmiešame v ňom jednu lyžičku prášku do pečiva. Nalejeme do kanvice a necháme prevariť. Vylejeme, vypláchneme a ešte 2-3 krát necháme prevariť v kanvici čistú vodu.

Pomôže s pripáleným hrncom

Nehoda s pripáleným hrncom? Stačí, ak ho namočíme do horúcej vody, pridáme prášok do pečiva a necháme 20-30 minút odmočiť. Potom stačí jednoducho umyť pod tečúcou vodou. Pripálené zvyšky pôjdu dole jedna radosť.

Vyženie z bytu mravce

Posypte práškom do pečiva miesta s výskytom mravcov aj ich cestičky. Prášok do pečiva je pre hmyz toxický a zďaleka sa mu vyhýbajú

 

Dnes najobľúbenejšie