Zabudnite na nádchu a spreje do nosa: Dajte si do izby túto rastlinu!

Rastlina, na ktorú sa pozeráte nie je mäta. Prečítajte si, prečo by nemala chýbať vo vašej domácnosti!

Rastlina, ktorá je označovaná aj za dvojníka mäty piepornej, nájdeme v botanických atlasoch pod menom Plectranthus. U nás ju možno skôr poznáte pod menom Plektrant. Ide o aromatickú rastlinu s výraznou vôňou podobnou vône mäty, ktorej sa dobre darí v interiéroch a od jari až do  jesene je vhodná aj na pestovanie na balkóne či terase. Rastlina je veľmi nenáročná na starostlivosť a jednoducho sa rozmnožuje – stačí na to malý odrezok. To však nie je ten hlavný dôvod, pre ktorý si rastlina získala popularitu takmer vo všetkých krajinách sveta – má totiž silné liečivé účinky a len svojou prítomnosťou spoľahlivo bojuje proti nádche a upchatým dutinám.

„Rýmovník“

vicks-plant-ii

Tento názov prischol rastline u našich susedov práve vďaka jej schopnostiam bojovať proti nádche. Stačí jemne stlačiť jej listy a uvoľnia sa aromatické silice, ktoré pôsobia podobne, ako nosové spreje – uvoľňia dýchacie cesty. Rastlina silice vypúšťa do ovzdušia v malom množstve stále, aj preto sa v miestnosti, kde sa rastlina nachádza preukázateľne ľahšie dýcha. Avšak keď potrebujete urgentne pomôcť od upchatého nosu, utrhnite si lístok, požmoľte v rukách a inhalujte. Na boj proti nádche je najvhodnejšia odroda – Plectranthus purpuratus.

Liečivé účinky

Odtrhnite niekoľko lístkov a zalejte vodou. Nechajte chvíľu lúhovať a jednoducho sceďte. Čaj z Plectranthus purpuratus pôsobí blahodárne pri úľave od prechladnutia, zápale hrdla a kašľu. Okrem toho tiež znižuje krvný tlak, cholesterol, prospieva srdcu a dokonca pomáha odstraňovať ľadvinové a žlčové kamene.

Odvar z tejto rastliny sa používa na liečbu poranení kože, kožných infekciách, popálenín a pri rýchlejšom hojení jaziev. Blahodárne pôsobí aj na zmiernenie príznakov reumy.

plectranthus-purpuratus-600

Odplaší muchy a komáre

Plectranthus je považovaný za akéhosi zvláštneho kríženca eukalyptu, medovky a mäty, ktorý spája ich pozitívne účinky do jedného. Práve preto pôsobí ako silný odpudzovač hmyzu, komárov a múch. Napokon eukalyptus a mäta sú samé o sebe známe ako silné odpudzovače hmyzu. Predstavte si teda, čo dokáže rastlina, ktorá ich účinky spojí.

Okrem otázok zdravia a čistého vzduchu má táto rastlinka miesto aj v kuchyni. Kedže zlepšuje trávenie, používa sa ako bylinka na ochutenie ťažkých mäsitých pokrmov, ale aj ako príjemné osvieženie šalátov či už ovocných alebo zeleninových.

Čo potrebujete vedieť o starostlivosti?

15619-img-3754

Ako sme už spomenuli v úvode, rastlinka je nenáročná na starostlivosť. Dobre sa jej darí na slnečných stanovištiach, alebo v polotieni – nie však na veľmi prudkom slnku. So zálievkou to netreba preháňať a v prípade tejto rastlinky platí – radšej zabudnúť, ako preliať. Zalievať by sa mala vtedy, ak je povrchová vrstva zeminy suchá (približne 1 x za 10-14 dní).

Rastlinke sa nedarí v prievane a preto je dobré, ak je aj v exteriéri vždy v závetrí. Vonku ju nenechávajte, pokiaľ nočné teploty klesajú pod 10-12 stupňov Celzia. Raz za čas doprajte rastlinke aj živiny v podobe biologického hnojiva alebo hnojiva pre bylinky. Rastlinka sa presádza vždy na jar.

Dnes najobľúbenejšie