Zabudnite na drahé dezodoranty: Najlepších spôsob, ako zabrániť poteniu, poznali už naše babičky!

Hovoriť o ňom je takmer spoločenské tabu, pritom ide o úplne prirodzený prejav nášho tela. Aj v tomto prípade sa však dá proti nemu brániť, a to aj takým spôsobom, ktorí poznali aj naši starí rodičia.

Keď je nám teplo, sme v strese, menia sa nám hormóny, zjeme niečo pikantné alebo naše telo jednoducho vydá väčšiu fyzickú námahu, prezradí nás jedna spoločná vec. Pot. Tri písmenká, ktoré nám však v praxi môžu spôsobiť poriadny problém. Pritom ide o tekutinu, s ktorou sa spája viacero zaujímavostí a voči ktorej sa dá účinne brániť.

Potenie je prirodzená telesná funkcia a človek sa potí každý deň. A hoci sa nám to možno ani nezdá, priemerný človek aj v pokoji vyprodukuje aj liter tejto tekutiny denne. A so zvyšujúcou sa záťažou toto množstvo rastie.

a

Dezodorant či antiperspirant?

A teraz k tomu najdôležitejšiemu, a to ako sa poteniu vyvarovať alebo ako s ním bojovať, keď už sme ním „zaliaty“. Veľa ľudí používa dezodorant, ale ten poteniu nezabráni, pretože ten iba pach neutralizuje, prípadne prekrýva. Znamená to, že nepríjemný zápach síce na chvíľu zmizne, ale to nerieši samotný problém.

Lepšou voľbou je antiperspirant, ktorý množstvo potu výrazne znižuje. Môžu za to hliníkové soli, ktoré sa menia na gél, vďaka čomu prekrývajú potné žľazy. Odporúča sa preto, aby ste antiperspirant používali aspoň ráno a večer.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Kamenec je prírodný kryštalický síran hlinitodraselný.

Najlepšiu pomoc poznali už naši starí rodičia!

Výbornou voľbou na prírodnej báze, ktorú aktívne používali aj naši starí rodičia, je však kamenec. Ide o prírodný kryštalický síran hlinitodraselný, ktorý po aplikovaní zužuje vývody potných kanálov, čím obmedzuje potenie ako také. Nebráni však prirodzenému výparu potu, ktorý je dôležitý na ochladzovanie najmä v období letných horúčav. Pôsobí však často oveľa lepšie ako mnohé moderné antiperspiranty či dezodoranty, čo ocenia aj dospievajúci v období puberty. Navyše jeho výhodou je aj to, že na oblečení nespôsobuje nevzhľadné škvrny.

Kamenec je neprávom zabudnutý liek, na ktorý naši predkovia nedali dopustiť. Ide o prírodný kryštalický síran hlinitodraselný, ktorý neobsahuje žiadne chemické konzervanty. Jeho širokospektrálne využitie poznali už 2000 rokov pred naším letopočtom v starovekom Egypte. Ešte donedávna ho však v holiacej taštičke mali aj naši dedkovia, ktorí poznali jeho liečivé a antiseptické vlastnosti. Keďže však ide o jeden z najlepších prírodných kozmetických prostriedkov, mali by sme jeho blahodárne účinky poznať aj dnes.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Čo všetko dokáže?

  • Pôsobí antibakteriálne, dokáže vykynožiť rôzne choroboplodné zárodky. Je to napríklad vhodná prevencia proti plesňovým ochoreniam chodidiel aj rúk.
  • Na kožu pôsobí silne sťahujúcimi účinkami, preto funguje ako perfektná starostlivosť po holení, pretože dokáže zastaviť drobné krvácanie.
  • Spoľahlivo sťahuje aj póry, čo ocenia dámy po čistení pleti.
  • Urýchľuje celkovú regeneráciu pokožky.
  • Slúži aj ako spoľahlivá prevencia proti zápalom pokožky.
  • Zužuje vývody potných kanálov, čím obmedzuje potenie ako také. Nebráni však prirodzenému výparu potu, ktorý je dôležitý na ochladzovanie v období letných horúčav. Pôsobí však často oveľa lepšie ako mnohé moderné antiperspiranty či deodoranty, čo ocenia aj dospievajúci v období puberty. Navyše jeho výhodou je aj to, že na oblečení nespôsobuje nevzhľadné škvrny.
  • Neutralizuje aj ďalšie nepríjemné odory, ako sú zapáchajúce nohy. Stačí si v lekárni zohnať mletý zásyp, ktorý je vhodný aj do obuvi.
  • Spoľahlivo odstráni bolesť i opuchnutie po bodnutí hmyzom (komárom, včelou či osou).
  • Pri popálení pokožky (či už slnkom alebo horúcim predmetom) príjemne chladí.
  • Zjemňuje pleť vďaka priaznivému pH, čo je vhodné aj v boji proti akné.

Ako sa používa?

Postihnuté miesto umyjeme čistou vodou a natrieme kamencom. V prípade silnejšieho krvácania kryštál ponecháme na mieste, až kým sa krvácanie nezacelí. Následne pokožku opatrne vysušíme. Látku netreba na pokožku aplikovať opakovane, pretože účinok kamenca vydrží aj niekoľko hodín.

Kamenec nemá žiadnu vôňu, nie je parfumovaný a neobsahuje ani alkohol. Pokožku nijako nedráždi, a tak sa nemusíte báť, že by pri dlhodobom používaní spôsoboval alergie či iné vedľajšie účinky.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: hackcollege.com

Veľkou výhodou je to, že je cenovo veľmi výhodný. Navyše jeden kúsok kamenca vám aj pri dennom aplikovaní môže vydržať niekoľko rokov.

A ak vám tých výhod bolo naozaj málo, mali by ste vedieť, že šikovné gazdinky ho kedysi používali i na lepenie porcelánu, skla, ale aj na opravy trhlín kachlových sporákov. Takže šup s ním do kabelky, nezaberie vám takmer žiadne miesto, no hlavne nikdy neviete, kedy sa vám môže hodiť. ☺