Ako vo väčšine iných prípadov, aj v oblasti držania diét a chudnutia je najdôležitejším orgánom naša psychika. Talianský denník Corriere della Sera prednedávnom uverejnila vedeckú štúdiu, ktorá zistila, že kľúč k ubýtku kilogramov a vyhýbaniu sa nezdravým jedlám sa ukrýva v našej hlave.
Odpoveď nájdete v zrkadle
Mnohí z nás si z času na čas jednoducho nevedia odoprieť obľúbenú pizzu, sladký dezert alebo príliš veľkú porciu obedu. Ak si toto jedlo navyše vychutnávame v spoločnosti kolegov, pri televízii alebo v sprievode s inou činnosťou, ani si to neuvedomíme a zrazu sa pozeráme na prázdny tanier. Hoci sa nám v hlavách rozsvieti červená kontrolka upozorňujúca, že sme sa mali krotiť, je už neskoro. Vedci však zistili, že všetko sa zmení v okamihu, keď svoje jedlo začneme konzumovať pred zrkadlom.
Prečo práve zrkadlo?
Výsledky štúdie zistili, že jednoduchý pohľad do zrkadla dokáže ovplyvniť nielen množstvo jedla, ktoré konzumujeme, ale prekvapivo aj jeho výber. Dokonca sa zistilo, že ak sa pri konzumácii jedla pozeráme do zrkadla, cítime inú chuť, ako v prípade, keď ho jeme v reštaurácii, pred televízorom, alebo v bežných situáciách. Jedlá, ktorým v bežnom živote nevieme odolať, tak razom stratia svoju atraktivitu.
Vo výskumnej situácii vedci porovnávali napríklad skupinu študentov, ktorá jedla obľúbený čokoládový zákusok pred zrkadlom a mimo zrkadla. Prvá skupina študentov referovala, že zákusok im ani zďaleka nechutil ako zvyčajne, označili ho za menej chutný a menej neodolateľný. V prvej skupine sa tiež objavilo omnoho viac nedojedených zákuskov, ako v druhej skupine, ktorá si dobrotu vychutnala naplno.
Môže za to mozog
Odpoveď na otázku, prečo jedenie pred zrkadlom ovplyvňuje našu chuť a funguje ako efektívny nástroj na kontrolu a výber jedla, nájdeme v našom mozgu. Keď vidíme sami seba pri jedle, máme možnosť posudzovať sa z pohľadu druhej osoby – teda tak, ako nás vidia ostatní. V zrkadle vidíme presne svoje nedokonalosti a môžeme okamžite korigovať svoje správanie. Keď si napríklad pochutnávame na zakázaných smažených dobrotách alebo presladených dezertoch bez zrkadla, často si až po ich skonzumovaní uvedomíme, že sme si ich mohli odpustiť. Pri pohľade do zrkadla sa však tento pocit dostaví v momente, keď uvidíme samého seba v zrkade, držiac nezdravú pochúťku. Podľa vedcov by táto metóda mohla byť nápomocná nielen ako náhrada drastických diét a pri snahe zhodiť kilá navyše, ale aj v prípadoch silne rozvinutej psychologickej závislosti na jedle, ktoré môže ohrozovať zdravie.