Bič na kašeľ, zapálené priedušky a boľavé hrdlo: Vysoko účinné domáce lieky, ktoré pomôžu aj v najťažších prípadoch!

Kašeľ a zápaly priedušiek sú veľmi často súčasťou jesenných a zimných dní. Stačí chvíľa a objaví sa nepríjemná viróza alebo prechladnutie a vy potrebujete rýchlo nájsť čo najúčinnejší spôsob, ako chorobu zastaviť, aby sa neprehupla do niečo horšieho a zastaviť nepríjemné symptómy. Poradíme vám najlepší spôsob, ako na to!

Kapustový zábal

Zábal je vhodný pre dospelých aj pre deti. Keď niekto v mojej rodine zakašle, okamžite pripravím tieto kapustové zábaly. Zlepšujú kašeľ už za 1 noc. Ich užitočné vlastnosti však nie sú ničím novým, sú známe už po stáročia. Zahŕňajú:
– elimináciu toxínov
– stimuláciu imunitného systému
– odstránenie zápalu
– odstránenie bolesti hlavy a bolesti svalov
– boj proti vírusovým infekciám
– zbavujú telo škodlivých baktérií

Postup:

Listy kapusty ponorte na 2 minúty do vriacej vody, vyberte, vysušte a nechajte mierne vychladnúť. Potom na ňu naneste med a priložte na hrudník. Pri silnom kašli môžete priložiť dva listy na hrudník a dva na chrbát.

List kapusty pripevnite obväzom, alebo potravinárskou fóliou a uložte pacienta do tepla. Nechajte pôsobiť cez noc. Kombinácia kapusty a medu urýchli zotavenie a zbaví vás kašľa.

Odskúšané – funguje: kto skúsil medový zábal, ten vám ho odporučí!

Tí, ktorí zábal vyskúšali, nedajú naň dopustiť. Účinkuje veľmi rýchlo. Táto prírodná „medicína“ je vhodná tak pre deti, ako aj pre dospelých. Účinkuje rýchlo a pri zápaloch priedušiek a kašli je to veľká pomoc.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ako pripraviť medový zábal?

Potrebujeme na to med, múku (alebo zemiakový škrob) a rastlinný olej. Okrem toho ešte budeme potrebovať  gázu alebo bavlnenú plienku a leukoplast.

Zmiešajte si múku s trochou medu a k zmesi pridáme aj rastlinný olej – vytvoríme jednotnú zmes. Keď je zmes hladká, no nie lepkavá, pridáme znovu múku. Množstvá dávajte podľa vlastného odhadu, mala by vám vzniknúť hmota podobná masti, ktorú potom nanesieme na gázu a zabalíme.

Teraz už ostáva len jediné – pripravený liečivý zábal pripevníme pomocou leukoplastu na priedušky (na oblasť nad srdcom. Dieťaťu oblečte tielko alebo bavlnené tričko a až na to pyžamko, lebo zábal zvlhne.

Deťom zábal nenechávajte priložený dlhšie ako 2 – 3 hodiny, u dospelých môže pôsobiť aj celú noc, resp. celý deň, podľa toho, kedy si ho priložíte. Medový zábal možno aplikovať deťom od šiestich mesiacov, u menších ho nepoužívajte.

Pripravte sa na to, že po  zábalu sa dieťa bude viac potiť, najmä po prvýkrát. Ak sa vám aj bude zdať, že kašeľ ustáva a hlienov je tiež menej, vhodné je zopakovať ho viackrát. Ak sa ale pridruží aj teplota, či iné komplikácie, neváhajte vyhľadať lekára.

Čo vám ešte pomáha?

Opýtali sme sa tých najpovolanejších – mamičiek. Oni poradili, ako s kašľom bojujú ony a čo im na kašeľ a boľavé hrdlo zaberá najviac.

Zázvorový zábal na uvoľnenie dutín

V miske zmiešame 1 lyžičku sušeného zázvoru a 1 lyžicu hladkej múky, pridáme vodu tak, aby vznikla hustá kaša. Tú nanesieme na kúsok tkaniny a prikladáme na oblasť priedušiek aj na čelo a necháme pôsobiť vždy 30 minút. Zábal je dobré prikryť plienkou a zabaliť do starého vlneného šálu.

Chrenový zábal

Chrenový zábal je veľkým pomocníkom aj pri reume, ochoreniach kĺbov a svalov. Chren nastrúhame na gázu alebo plátno, priložíme na konkrétne oblasti kĺbov či svalov, ktoré nám spôsobujú bolesť a prekryjeme fóliou. Tento obklad je nielen liečivý, ale pomôže aj uľaviť od bolesti. Chrenový obklad priložený na priedušky, pomôže pri zápaloch a kašli.

Druhý typ chrenového zábalu na zápal pľúc a priedušiek

Tento zábal aplikujte ako podpornú liečbu. Nastrúhame 2 surové zemiaky a zmiešame s jednou lyžičkou nastrúhaného chrenu. Hrudník natrieme nahriatou bravčovou masťou a nanesieme naň túto zmes. Prikryjeme fóliou, obtočíme šálom a prekryjeme dekou. Necháme pôsobiť 20 minút.

Cibuľový zábal

Je výborný pri angíne, bolesti v krku a pri bolestivom prehĺtaní. Cibuľa má silné protizápalové účinky a ak nemáte v obľube cibuľový sirup, vyskúšajte aspoň tento zábal. Stačí, ak očistíte cibuľu, nakrájate ju na kolieska a uložíte vedľa seba na textilnú vreckovku. Priložíme (cibuľou nadol) na hrdlo a prípadne aj priedušky natreté husím sadlom.  Prikryjeme uterákom alebo plienkou a obalíme šálom. Necháme pôsobiť celú noc, alebo aspoň 2-3 hodiny.

Tvarohový zábal

Pôsobí proti boľavom hrdle a angíne. Na textilnú vreckovku alebo plienku nanesieme vrstvu tvarohu a priložíme na krk. Zabalíme šálom a necháme pôsobiť niekoľko hodín, ideálne cez noc.

Octový zábal na zníženie horúčky (od Mirky)

Najviac nám pri vysokej teplote zabrali octové zábaly. Ponožky namočíme do octovej vody, dáme na nohy, zabalíme ich do uteráka a do hodiny by mala byť teplota zrazená. Robí sa to však len vtedy, keď je teplota nad 39, čiže pri horúčkach.

Bravčová masť (Janka)

Na hrudník dávam deťom  zábal z bravčovej masti. Masť je dobré trochu nahriať, prípadne sa dá použiť aj nahriaty olej, ale masť je jednoznačne lepšia. Prikladáme na hrudník, zabalíme a necháme pôsobiť pár hodín, alebo aj cez noc.

Maslový zábal na uvoľnenie hlienov (majka)

Proti kašľu odporúčam domáci cibuľový sirup, ktorý uvoľňuje hlieny a maslový zábal – rozotrieme maslo na obrúsok, priložíme na priedušky, preložíme igelitovým sáčkom, dáme uteráčik, previažeme plienkou, aby to u dieťaťa držalo, alebo dáme na noc body.