zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

S.O.S. pri vysokej teplote a úpale: Zábaly a odskúšané recepty, ktoré rýchlo znížia horúčku!

Prinášame vám niekoľko domácich spôsobov, ako znížiť horúčku a urýchliť liebu chorôb.

Prinášame vám niekoľko domácich spôsobov, ako znížiť horúčku a urýchliť liebu chorôb. Nikdy neviete, kedy sa vám budú najbližšie hodiť. nezabúdajte, že v prípade zdravotných problémov je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

Základný zábal na zrazenie teploty

Zábaly pomáhajú telu bojovať s nadmernou telesnou teplotou, ktorú je potrebné znížiť rýchlo tak, aby nezanechala na zdraví negatívne stopy. Znižovať teplotu takýmto spôsobom je potrebné vtedy, keď teplota dosiahne 39 – 39,5 stupňov Celzia a nemôžeme čakať na účinok liekov na zrazenie teploty.

Stačí vám plachta, plienka alebo obyčajný tenší uterák. Tkaninu namočíme do vlažnej (nikdy nie ľadovej vody). Optimálna teplota by mala byť asi 22 stupňov Celzia. Tkaninu vyžmýkame a obtočíme okolo trupu, slabín alebo stehien či ramien. Zábal prekryjeme len veľmi tenkou prikrývkou, je potrebné, aby mohlo teplo voľne sálať z rozhorúčeného organizmu. Zábal necháme pôsobiť 10 minút a opakovať podľa potreby, kým teplota neklesne. Zábaly je potrebné kombinovať s liekmi na zrazenie teploty.Rovnako pomáha prikladanie zábalov na čelo, ktoré sa kombinuje s telovými zábalmi. Tiež necháme pôsobiť 10 minút.

Zábaly lítok

Lýtkové zábaly zo studenej vody znižujú horúčku a pomáhajú uvoľniť nepríjemný tlak v hlave. Používame ich pri zvýšenej horúčke do 38,5 stupňa Celzia. Lýtkový zábal by mal siahať od lýtok až po predkolenie.

Pripravíme si ho tak, že si napustíme studenú vodu, pridáme do nej trošku octu alebo citrónovej šťavy. Do vody namočíme 2 bavlnené plienky, vyžmýkame, pevne ich ovinieme okolo lýtka a pripevníme uterákmi. Necháme 15 minút pôsobiť a zopakujeme 3-krát po sebe.

Čaj na zníženie horúčky

Čaj je vynikajúci na vypotenie sa, ktorého následkom je zníženie teploty. Potrebujeme: 1 diel kvetu lipy a 1 diel kvetu bazy
Postup: Bylinky premiešame, čaj si pripravíme tak, že 1 polievkovú lyžicu zmesi prelejeme pollitrom vriacej vody a necháme 10 minút lúhovať. Potom precedíme, nalejeme do termosky a popíjame po dúškoch. Môžeme prisladiť medom.

Pre deti používame nasledujúce riedenie:
do 2 rokov veku – 1 čajovú lyžičku už hotového čaju zriedime s 2 dl čistej vody
od 3 do 5 rokov – 2 čajové lyžičky už hotového čaju zriedime s 2 dl čistej vody
Potom už riediť nemusíme.

Rady starých materí, ako poraziť rôzne choroby aj nepríjemnú bolesť pomocou zábalov

Zázvorový zábal na uvoľnenie dutín

V miske zmeišame 1 lyžičku sušeného zázvoru a 1 lyžicu hladkej múky, pridáme vodu tak, aby vznikla hustá kaša. Tú nanesieme na kúsok tkaniny a prikladáme na oblasť priedušiek aj na čelo a necháme pôsobiť vždy 30 minút. Zábal je dobré prikryť plienkou a zabaliť do starého vlneného šálu.

Cibuľový zábal

Je výborný pri angíne, bolesti v krku a pri bolestivom prehĺtaní. Cibuľa má silné protizápalové účinky a ak nemáte v obľube cibuľový sirup, vyskúšajte aspoň tento zábal. Stačí, ak očistíte cibuľu, nakrájate ju na kolieska a uložíte vedľa seba na textilnú vreckovku. Priložíme (cibuľou nadol) na hrdlo a prípadne aj priedušky natreté husím sadlom.  Prikryjeme uterákom alebo plienkou a obalíme šálom. Necháme pôsobiť celú noc, alebo aspoň 2-3 hodiny.

Tvarohový zábal

Pôsobí proti boľavom hrdle a angíne. Na textilnú vreckovku alebo plienku nanesieme vrstvu tvarohu a priložíme na krk. Zabalíme šálom a necháme pôsobiť niekoľko hodín, ideálne cez noc.

Medový zábal

Tí, ktorí zábal vyskúšali, nedajú naň dopustiť. Účinkuje veľmi rýchlo. Táto prírodná „medicína“ je vhodná tak pre deti, ako aj pre dospelých. Účinkuje rýchlo a pri zápaloch priedušiek a kašli je to veľká pomoc.

Ako pripraviť medový zábal?

Potrebujeme na to med, múku (alebo zemiakový škrob) a rastlinný olej. Okrem toho ešte budeme potrebovať  gázu alebo bavlnenú plienku a leukoplast.

Zmiešajte si múku s trochou medu a k zmesi pridáme aj rastlinný olej – vytvoríme jednotnú zmes. Keď je zmes hladká, no nie lepkavá, pridáme znovu múku. Množstvá dávajte podľa vlastného odhadu, mala by vám vzniknúť hmota podobná masti, ktorú potom nanesieme na gázu a zabalíme.

Teraz už ostáva len jediné – pripravený liečivý zábal pripevníme pomocou leukoplastu na priedušky (na oblasť nad srdcom. Dieťaťu oblečte tielko alebo bavlnené tričko a až na to pyžamko, lebo zábal zvlhne.

Deťom zábal nenechávajte priložený dlhšie ako 2 – 3 hodiny, u dospelých môže pôsobiť aj celú noc, resp. celý deň, podľa toho, kedy si ho priložíte. Medový zábal možno aplikovať deťom od šiestich mesiacov, u menších ho nepoužívajte.

Pripravte sa na to, že po  zábalu sa dieťa bude viac potiť, najmä po prvýkrát. Ak sa vám aj bude zdať, že kašeľ ustáva a hlienov je tiež menej, vhodné je zopakovať ho viackrát. Ak sa ale pridruží aj teplota, či iné komplikácie, neváhajte vyhľadať lekára.

Vývar s koreňovou zeleninou

Spomeňte si, čo vám varila vaša mama či babička, keď ste sa cítili naozaj zle?  Že by to bol starý dobrý silný slepačí vývar? Vývar neobsahuje len kolagén, aminokyseliny, ale aj viaceré minerály – vápnik, horčík, fosfor, kremík, síru, ktoré naše chorobou oslabené telo dokáže rýchlo vstrebať. Navyše aj vitamíny A, B a D.

Prvá pomoc pri úpale!

Najdôležitejšie je, aby ste pri prehriatí organizmu nesiahali po liekoch na zníženie teploty, ktoré sa užívajú pri bežných chorobách. Pri úpale je totižto teplota zvýšená z iného dvôdu a nie v dôsledku zápalu či infekcie.

Príznaky:

Typickým príznakom je vysoká horúčka (aj nad 41 °C), suchá a červená pokožka, pričom postihnutý sa nepotí. Môže pociťovať únavu a slabosť, závrat, bolesti hlavy, zrýchlený dych a tep, pokles krvného tlaku, či nutkanie na zvracanie.

Prvá pomoc:

Akonáhle spozorujeme príznaky úpalu, musíme okamžite zakročiť. Postihnutého presunieme do tieňa, alebo dobre vetranej miestnosti. Ak je pri vedomí, posadíme ho do polosedu a uvoľníme mu oblečenie. Ak je v bezvedomí, uložíme ho do stabilizovanej polohy.

Začneme s ochladzovaním – potierame telo vlažnou vodou, prikladáme studené obklady, osviežujeme vlažnou sprchou alebo kúpeľom. Odporúčané sú aj ľadové obklady na krk, podpazušie a slabiny.

V ochladzovaní pokračujeme, kým telesná teplota neklesne na 38,5 °C. Viac pacienta neochladzujme, pretože pri nižšej teplote by mohol upadnúť do šoku. Pri slnečnom úpale aplikujte na popálenú pokožku prípravky s obsahom pantenolu. Zabezpečte dostatočný prívod vzduchu (napr. pomocou ovievania) a tekutín. Najvhodnejšia je voda so soľou (čajová lyžička soli na 1 liter vody), jemne osladený čaj s citrónom, či rôzne športové nápoje.

zdroj: medi.vesti

Najlepšie tipy pre zdravie