Z jedného strúčika celá hlávka a nemusíte nikam chodiť: Najjednoduchší spôsob, ako pestovať zimný cesnak na balkóne!

Vedeli ste, že na pestovanie cesnaku nepotrebujete záhradu? Stačí vám obyčajný balkón v obyčajnej bytovke. Pestovanie je úplne jednoduché a skutočne nenáročné.

Vedeli ste, že na pestovanie cesnaku nepotrebujete záhradu? Stačí vám obyčajný balkón v obyčajnej bytovke. Pestovanie je úplne jednoduché a skutočne nenáročné. Na vysadenie cesnaku vám stačia plytšie kvetináče, kedže cesnak vytvára koreňový systém pomerne plytko. Vysadiť by sa mal neskôr ako ten v záhrade. Na zberanie sa môžete tešiť o 6-7 mesiacov – teda v prípade, že ho vysadíte krátko pred Vianocami, na zber sa môžete tešiť v júli. Takýto cesnak sa sadí neskôr, ako ten vo voľnej záhrade.

Ako na to?

Cesnakové hlávky na vysadenie kúpime ideálne na trhu, v záhradkárstve alebo od domácich pestovateľov, najlepší je taký, ktorý nie je chemicky ošetrený.

Cesnak rozdelíme na strúčiky, vytriedime najväčšie a tie, ktoré sú pevné a nepoškodené. Strúčiky namočíme na dve hodiny do vandlíka s vodou izbovej teploty.

Strúčiky rozložíme na papier na pečenie necháme vysušiť. Do črepníka navrstvíme ľahší výsevný substrát a vložíme do pôdy asi 5 cm hlboko, vzdialenosť medzi strúčikmi asi 7-10 cm. Zem okolo strúčikov ľahko utlačíme prstami. Substrát udržiavame optimálne vlhký, nie však premokrený.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Optimálne je vysievať v novembri alebo začiatkom decembra, aby cesnak stihol dobre zakoreniť, ale nevyhnal nad pôdu. Aj počas zimy dbáme na to, aby zemina celkom nepreschla, inak je cesnak na pestovanie úplne nenáročný. Najlepšie vám pri pestovaní pomôže samotná príroda, pevne zakorenený cesnak sa prebudí v plnej sile na jar a porastie ako z vody.