Z 1 metra štvorcového až 7 kg zdravých plodov: Vysaďte čo najskôr fazuľu na toto miesto v záhrade a porastie ako divá!

Myslíte si, že na vysádzanie a vysievanie je v lete už neskoro? Práve naopak, niektoré plody dokážu vďaka slnečným dňom s výberu správneho miesta dohnať ostatné plody v záhrade a už o niekoľko týždňov vám prinesú úrodu zdravých domácich plodov.

Myslíte si, že na vysádzanie a vysievanie je v lete už neskoro? Práve naopak, niektoré plody dokážu vďaka slnečným dňom s výberu správneho miesta dohnať ostatné plody v záhrade a už o niekoľko týždňov vám prinesú úrodu zdravých domácich plodov. Jednou z najvhodnejších na letné pestovanie je práve kríčková fazuľka. Nie je však jedno, kde ju v záhrade vysadíte, správne miesto je v tomto prípade kľúčom k úspechu. Ak sa budete držať rád skúsených pestovateľov z jedného metra štvorcového môžete získať až 7 kilogramov čerstvých a zdravých plodov.

Vysaďte tam, kde bol cesnak a cibuľa, porastú ako z vody

Pozberali ste úrodu cesnaku a cibule? Nenechajte riadky zívať prázdnotou a nasaďte na ich miesto práve kríčkovú fazuľu. Práve riadky po koreňovej zelenine sú pre fazuľu ideálnym miesto na pestovanie a pre vás sú zároveň zárukou, že po vybratí fazuľky bude perfektne pripravená na ďalšiu výsadbu na budúci rok.

Cesnak, cibuľa ale aj iná koreňová zelenina je náročná najmä na draslík. Preto by ste na jej miesto mali vysadiť kríčkovú fazuľku na strúčky. Tej sa v pôde po cesnaku veľmi dobre darí a čo je najlepšie, do pôdy vráti draslík, vyživí ju a perfektne pripraví na ďalšiu sezónu.“

Ako vysádzať a pestovať?

Môžete zvoliť pestovanie po ostrovčekoch (hniezdach) alebo jednotlivé vysievanie. V prvom prípade vložíme do pôdy blízko seba 3-5 semienok, čím vytvoríme fazuľové ostrovčeky vzdialené asi 25-30 cm od seba. Prípadne môžeme vysádzať jednotlivo (do jamky vložíme 2 semienka), vo vzdialenosti asi 30 cm od seba. Semienko vložíme do hĺbky 2-3 cm. Semienka vykuknú asi o 10 dní, potom pôdu kypríme a nezabúdame ani na pravidelnú zálievku, ktorú kríčková fazuľka potrebuje v horúcom lete rovnako, ako iné plodiny.

Nie je náročná, za málo pozornosti vám dá veľa

Kríčková fazuľka nepotrebuje oporu a rastie veľmi rýchlo. Najväčším postrachom fazuľky sú slimáky, ktoré si na jej listoch radi pochutnajú. Okrem toho sú fazuľky nenáročné a pre rast potrebujú len dostatok vlahy a slniečka. Z času na čas je dobré prekypriť pôdu a odstrániť burinu okolo rastlín, ktoré ochudobňujú fazuľku o cenné živiny. Keď sa objavia kvety, odporúča sa zalievať výdatne 1-2 x týždenne, podľa záhradkárov je to prospešnejšie, ako zalievať po malých dávkach každý deň.

Hurá, úroda!

Mladé struky môžeme zbierať už za pár týždňov. Keď majú dĺžku 10-15 cm sú pripravené na zber. Najlepšie sú čerstvé – do polievok alebo alebo zľahka opražené na panvici so slaninkou. V chladničke vydržia asi dva týždne, môžete tiež zamraziť alebo zavariť. Fazuľové struky sú plné živín, vitamínov a ďalších látok cenných pre zdravie. Okrem vysádzania do riadkov v záhrade ich môžete pestovať aj na balkóne. Do nádoby s priemerom 30 cm môžeme pestovať 4-5 rastlín, ktoré prinesú bohatú úrodu. Keď fazuľka začne rodiť je doslova nezastaviteľná a verte nám, že strúčiky nebudete stíhať spotrebúvať. Podľa skúseností záhradkárov môžete pokojne získať z malej plochy jedného metra štvorcového získať až 7 kg plodov.

zdroj: thespruce

Dnes najobľúbenejšie