Vzala staré čižmy po mame a natrela ich lepidlom. Keď uvidíte, ako ich premenila, budete si to chcieť vyskúšať tiež!

Predtým, to boli len staré plstené čižmy. Teraz vyzerajú skutočne úžasne, možno až tak, že je škoda, chodiť v nich.

Plstené topánky boli kedysi neodmysliteľnou súčasťou botníka našich babičiek. A zdá sa, že doba sa opäť vracia. V rôznych úpravách a prevedeniach sa plstené topánky opäť dostávajú na pulty obchodov. Hlavným benefitom obuvi z plsti je schopnosťou udržiavať teplo a mäkká štruktúra, ktorá je dostatočne pevná, ale zároveň pohodlná a jednoducho sa prispôsobí nohe.

Šikovná žena prišla s krásnym a kreatívnym nápadom, ako priviesť staré plstené čižmy po svojej mame, opäť do života. Všetko, čo k tomu potrebovala bolo lepidlo, farby a žehlička. Plstené čižmy premenila doslova na umelecké dielo a hoci ich pôvodne plánovala používať na bežné nosenie, sú také krásne, že ich je hádam aj škoda, len tak nosiť po vonku. Čo myslíte?

Potrebujeme:

Plstené topánky

PVA lepidlo (napr. Duvilax alebo Herkules) – toto lepidlo je vhodné aj na textil a po zaschnutí je priehľadné (hoci v surovom stave je biele)

Akrilové farby na textil

Žehličku

...

Postup:

Na celý povrch topánok nanesieme vrstvu lepidla a necháme uschnúť. Potom ceruzkou alebo kúskom tuhého mydla načrtneme na povrch čižmy kontúry obrázku, ktorý chceme vytvoriť.

Ak chcete dosiahnuť skutočne profesionálny výsledok, kontúry budúceho obrazu zvýrazníme špeciálnou jemnou ceruzkou na tkaniny. Ak chceme mať rovnaký vzor aj na druhej čižme, odkreslíme ho pomocou priesvitnej fólie.

Obraz vyfarbíme farbami na textil a necháme schnúť 5-8 hodín. Potom povrch opatrne prežehlíme cez tenkú látku. Vďaka tomu budú farby ešte výraznejšie a sýtejšie.

Takto upravené topánky sú odolné proti vlhkosti a môžete ich použiť aj do snehu. Po dvoch dňoch ich môžete bezpečne umyť.

Ďalšie krásny nápady na premenu obyčajných plstených čižiem: