Vyzerajú vaše muškáty po zime biedne? Toto musíte urobiť, aby boli opäť krásne!

Ak ste svoje muškáty na jeseň zazimovali a teraz sa pozeráte na biedne vyzerujúce rastlinky bez života, nič nie je stratené a môžete ich ešte prebudiť k životu a o niekoľko mesiacov sa tešiť z ich kvetov.

Zimný spánok

Až do konca januára sú muškáty vo fáze, ktorú označujeme ako zimný zimný spánok. Potrebujú minimum zálievky, aj našej pozornosti. Vo februári sa však spolu s predlžujúcimi sa dňami začínajú prebúdzať k životu.

V tomto období (koncom februára) je potrebné muškátom pomôcť s prebúdzaním sa – je nutné urobiť takzvaný spätný rez.

Ako na to?

Na muškátoch sa po zime nachádza viacero suchých častí – listov aj stoniek – tie musíme odstrániť. Zelenú stonku zrežeme na tri-štyri púčiky, z ktorých vyrašia nové výhonky a muškát sa krásne rozrastie.

Ak vidíte, že zo starých stoniek (zdrevnatených) vyrastajú nové výhonky, zrežte ich tesne nad novými výhonkami.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Presaďte ho!

Keď ste muškát zrezali, je čas presadiť ho nového substrátu – použite substrát pre balkónové rastliny. Muškát s koreňovým balom opatrne vyberte z pôvodnej pôdy a koreňový bal trochu uvolnite – narušte. Vložte do pôdy, ideálne do väčšieho črepníka.

Koniec zimy a začiatok jari je klúčový

Dávajte si pozor, ako sa o muškát v tomto období staráte. Samozrejme, muškát musí byť stále chránený pred mrazom. Postupne, ako sa začne oteplovať, môžete muškát otužovať vetraním miestnosti.

Kým presadený muškát dostatočne nezakorení v novom substráte, so zálievkou skôr šetrite a zalievajte len veľmi opatrne. Rovnako hnojenie nebude potrebné až kým muškát nevyberiete opäť na von. Von ich však vyberte až keď ustanú aj posledné jarné mrazy.

Trik pre viac výhonkov a bohaté muškáty

Keď na rastline uvidíte mäkké nové výhonky, jednoducho ich odštipnite. Docielite tak, že nižšie púčiky začnú rýchlejšie pučať a púšťať nové výhonky.

Čo s chorými muškátmi

Mnohí pestovatelia (najmä v prípade kríčkových muškátov) bojujú u prezimovaných rastlín s takzvanými bakteriózami. Vo februári je nutné všetky napadnuté rastliny dostať preč od zdravých muškátov a zrezať ich asi o ¼. Na rastline nesmú ostať zaschnuté listy ani stonky. Rezy nechajte jednoducho zaschnúť a muškáty preliať fungicídom.