Vyzerajú vaše muškáty po zime biedne? Toto musíte urobiť, aby boli opäť krásne!

Ak ste svoje muškáty na jeseň zazimovali a teraz sa pozeráte na biedne vyzerujúce rastlinky bez života, nič nie je stratené a môžete ich ešte prebudiť k životu a o niekoľko mesiacov sa tešiť z ich kvetov.

Zimný spánok

Až do konca januára sú muškáty vo fáze, ktorú označujeme ako zimný zimný spánok. Potrebujú minimum zálievky, aj našej pozornosti. Vo februári sa však spolu s predlžujúcimi sa dňami začínajú prebúdzať k životu.

V tomto období (koncom februára) je potrebné muškátom pomôcť s prebúdzaním sa – je nutné urobiť takzvaný spätný rez.

Ako na to?

Na muškátoch sa po zime nachádza viacero suchých častí – listov aj stoniek – tie musíme odstrániť. Zelenú stonku zrežeme na tri-štyri púčiky, z ktorých vyrašia nové výhonky a muškát sa krásne rozrastie.

Ak vidíte, že zo starých stoniek (zdrevnatených) vyrastajú nové výhonky, zrežte ich tesne nad novými výhonkami.

Presaďte ho!

Keď ste muškát zrezali, je čas presadiť ho nového substrátu – použite substrát pre balkónové rastliny. Muškát s koreňovým balom opatrne vyberte z pôvodnej pôdy a koreňový bal trochu uvolnite – narušte. Vložte do pôdy, ideálne do väčšieho črepníka.

Koniec zimy a začiatok jari je klúčový

Dávajte si pozor, ako sa o muškát v tomto období staráte. Samozrejme, muškát musí byť stále chránený pred mrazom. Postupne, ako sa začne oteplovať, môžete muškát otužovať vetraním miestnosti.

Kým presadený muškát dostatočne nezakorení v novom substráte, so zálievkou skôr šetrite a zalievajte len veľmi opatrne. Rovnako hnojenie nebude potrebné až kým muškát nevyberiete opäť na von. Von ich však vyberte až keď ustanú aj posledné jarné mrazy.

Trik pre viac výhonkov a bohaté muškáty

Keď na rastline uvidíte mäkké nové výhonky, jednoducho ich odštipnite. Docielite tak, že nižšie púčiky začnú rýchlejšie pučať a púšťať nové výhonky.

Čo s chorými muškátmi

Mnohí pestovatelia (najmä v prípade kríčkových muškátov) bojujú u prezimovaných rastlín s takzvanými bakteriózami. Vo februári je nutné všetky napadnuté rastliny dostať preč od zdravých muškátov a zrezať ich asi o ¼. Na rastline nesmú ostať zaschnuté listy ani stonky. Rezy nechajte jednoducho zaschnúť a muškáty preliať fungicídom.

 

Dnes najobľúbenejšie