Vyzerajú vaše kvetináče TAKTO? 4 triky, ako im vrátiť život!

Na prvý pohľad sa zdá, že starostlivosť o izbové rastliny je jednoduchá. Stačí dostatok slnečného svetla a vlahy a o všetko ostatné sa postará príroda. Avšak nie je tak jednoduché. Ak vaša mini-záhrada vyschne alebo iba jednoducho už nie je potešením pre oko, musíte pochopiť dôvody a predchádzať im.

Skúsení pestovatelia tvrdia, že v prípade, že problémy začali skôr ako dva mesiace po kúpe kvetiny, môže to byť spôsobené nesprávnym osvetlením, cirkuláciou vzduchu alebo zalievaním. A v prípade, že problém začal oveľa neskôr, v kvetináčoch zrejme žijú škodcovia alebo v pôde chýbajú živiny.

Ako sa starať o izbové rastliny

Mäkké, žlté listy

žlté listy

Príčina: Príliš veľa vody

Čo robiť: Po prvé, pozrite sa na pôdu. Ak je príliš vlhká alebo mokrá – zalievate rastliny príliš často. A uistite sa, že kvetináč má adekvátne odvodňovacie otvory.

Listy sú hnedé a opadávajú

hnedé listy

...

Príčina: Nedostatok vody

Čo robiť: Pokúste sa sa zalievať kvetiny, až kým sa voda nezačne prúdiť z vypúšťacích otvorov. Urobte to vždy, keď je pôda suchá na dotyk. Nezabudnite, že v rôznych ročných obdobiach izbové rastliny vyžadujú rôzne množstvo vody. Ak je v byte klimatizácia alebo kúrenie, pôda vyschne rýchlejšie. Na druhú strane, neprelejte kvetiny zbytočne veľkým množstvom vody.

Pavúky alebo drobný hmyz

hmyzu na rastlinách

Príčina: Škodcovia

Čo robiť: Prvým krokom je určenie druhu škodcu. Môže ísť o rôzne druhy roztočov, mušiek, pavúkov a podobne. Títo malí škodcovia sa môžu šíriť z infikovaných do zdravých rastlín, takže je nutné okamžite izolovať choré kvetiny od zdravých. Jednou z dostupných metód, ako sa zbaviť škodlivého hmyzu, je zriediť alkohol s vodou (0,5 pohára alkoholu na pohár vody) a týmto roztokom jemne utrieť listy každý deň (aspoň po dobu troch týždňov).

Mäkké svetlé listy a pokles pôdy v kvetináči

vyblednuté listy

Príčina: Nedostatok živín

Čo robiť: Príčinou poklesu pôdy môže byť nedostatok živín v pôde, a postupne odplavenie pôdy v dôsledku zalievania. Ak sú majú kvety svetlé listy, vyžadujú „kŕmenie“. Skúste starý osvedčený nástroj: pridajte do pôdy použité čajové lístky.

Dúfajme, že vaše izbové rastliny budú vždy vyzerať ako v najlepšom skleníku. Podeľte sa o tento článok so svojimi priateľmi – možno ich zelení priatelia taktiež potrebujú pomoc.