Suseda má doma vždy pár balíkov škrobu navyše: Keď mi ukázala, ako ho používa, hneď som si spravila zásoby aj ja!

Zemiakový škrob sa nájde hádam v každej domácnosti. Napokon, nemôže chýbať vo väčšine našich obľúbených receptov a chutných dezertov. Hoci bol škrob vždy jednou zo základných potravín, v súčasnosti sa jeho popularita ešte zvýšila. Môžu za to aj lekárske zistenia, ktoré poukazujú na jeho pozitívny vplyv na gastrointestinálny trakt. Okrem využitia v kuchyni je však škrob doslova zázračným produktom aj v iných oblastiach nášho života. Učme sa z múdrosti našich predkov, ktorí vždy mali zásoby zemiakového škrobu v komore a ani zďaleka ho nevyužívali len na varenie. Takto geniálne ho môžete využiť!

Potrebujete rýchlo vyčistiť prádlo, dá sa to aj bez prania!

Spoznajte tento malý núdzový trik – suché pranie, ktoré funguje na rovnakom princípe ako suchý šampón. Oblečenie, ktoré potrebujete vyčistiť vložte do igelitky alebo vrecka a nasypte do nej 2 šálky zemiakového škrobu, zauzlite tašku a traste. Nechajte pôsobiť cez noc a ráno jednoducho vyberte a škrob vytraste. Oblečenie je čisté a bez zápachu.

Perfektný na čistenie okien

Pripravte si perfektný a lacný čistič okien. Zmiešajte 1 šálku vody s 1 šálkou bieleho octu a pridajte 1 lyžicu zemiakového škrobu. Potom prostriedok nastriekajte na okná a umyte ako zvyčajne. Okná budú nádherne lesklé a bez šmúh.

Vyčistí striebro

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Zmiešajte 4 lyžice škrobu s 50 ml vody. Túto pastu naneste pomocou handričky na striebro, vyleštite a počkajte, kým pasta zaschne. Potom jednoducho zotrite a striebro bude opäť krásne.

Na drevený nábytok

Ak ste drevený nábytok lakovali a zistili ste, že na niektorých miestach – napríklad v ryhách – ostali zvyšky laku, pomôže opäť zemiakový škrob. Nasypte trochu škrobu na tieto miesta, nechajte pôsobiť 10 minút a potom zotrite plátnom a prelešťte handričkou. Škrob zvyšky laku vsaje a keď odstránite škrob, zbavíte sa aj prebytočného laku.

Mastná škvrna na koženej pohovke alebo čalúnenom nábytku?

Zemiakový škrob je geniálny pomocník v týchto nepríjemných situáciách. Stačí, ak ho zmiešate s vodou a vytvoríte konzistenciu pasty. Tú naneste na škvrnu a votrite na celý povrch. Nechajte pôsobiť cez noc a potom jednoducho vysajte. Po škvrne nebude ani stopy.

Pomocník pri žehlení

Ak chcete, aby bolo oblečenie rovné ako z profesionálnej čistiarne, použite zemiakový škrob. Pridajte 1 lyžičku škrobu do 2 šálok vody, prelejte do fľaše s rozprašovačom a nastriekajte na oblečenie pred žehlením. Žehlenie pôjde jedna radosť a oblečenie bude dokonale rovné a bez záhybov.

Odstráni zápach

Ak sa chcete rýchlo zbaviť zápachu v topánkach, škrob sa oplatí mať poruke. Stačí, ak ho nasypete do topánok, necháte pôsobiť cez noc a ráno jednoducho vytrasiete. Škrob nasaje pach, zlikviduje baktérie a ráno nie ej po zápachu ani stopy.

Zdravá a leská kožušina vášho štvornohého miláčika

Dosiahnete ju pomocou zemiakového škrobu. Nasypte na srsť mačky trochu zemiakového škrobu. Tento trik používajú profesionáli, pretože zabezpečuje zdravú a nádherne lesklú srsť.

Maska pre krásnu, zdravú pokožku a proti vráskam

Zmiešajte ½ šálky horúcej vody a 2 lyžice zemiakového škrobu a trochu hydratačného krému. Keď bude mať voda teplotu, ktorá vám vyhovuje, naneste si ju na tvár a nechajte pôsobiť 20 minút. Potom opláchnite vlažnou vodou a aplikujete 2 x týždenne.

Odstráni pleseň na knihách

Ak skladujete knihy vo vlhkom prostredí, skôr alebo neskôr ich zničí pleseň. Aby ste tomuto smutnému koncu literárneho diela zabránili, nasypte medzi jednotlivé stránky trochu škrobu a nechajte pôsobiť. Škrob absorbuje vlhkosť a zničí tak zárodky plesne, pretože ju vysuší. Potom z knihy jednoducho vytraste.

Neviete uvoľniť uzol?

Či už textilný alebo zauzlenú retiazku – opäť vám pomôže obyčajný zemiakový škrob. Na uzol nasypeme malé množstvo škrobu, uvoľnenie uzlu pôjde zrazu omnoho jednoduchšie.

Knedličky bez múky zo škrobu!

Potrebujeme:

Uvarené zemiaky

Škrob – zemiakový (ja si kupujem v Poľsku tam majú vo väčších baleniach)

soľ len do vody – nie do cesta

Postup:

Dáme variť vodu a solíme ju, najemno si nastrúhame uvarené zemiaky, posypeme škrobom, vidličkou zamiešame a vytvoríme sypkú zmes ktorú spracujeme ručne do kompaktnej hmoty – jednotného cesta. Keď je potrebné dosypeme škrob. Cesto by malo byť dobre tvárne.

Z cesta tvoríme guľaté knedle – menšie ako tenisový loptičku a hneď dáme do vriacej osolenej vody.

Varíme 2 – 3 minúty, netreba dlhší čas, vypneme, necháme pár minút pod pokrievkou odpočinúť. Vyberieme z vody a hneď podávame.

Poznámka – Na kilo zemiakov sa dáva zvyčajne asi 250g škrobu.

Škrobové cesto na tvorenie!

Perfektný nápad na zábavu pre vás a vaše deti. Jednoduchú modeľovaciu hmotu pripravíte len z 3 prísad. Nestojí to skoro nič a môžete z nej vytvoriť skutočne podarené veci. Skúste!

Potrebujeme:

– 1,5 lyžice prostriedku na umývanie riadu
– 2 lyžice kukuričného škrobu
– niekoľko kvapiek rastlinného oleja

Postup:

Zmiešajte všetky tri zložky v miske, kým nedosiahnete textúru podobnú cestu. Ak je to príliš tekuté, pridajte viac kukuričného škrobu, ak je príliš drobivé, zvýšte množstvo tekutého prostriedku.

Recept číslo 2 – škrob a sóda

Potrebujeme:

2 diely jedlej sódy

1 diel kukuričného škrobu

1 diel vody

Postup:

Všetky prísady preložíme na panvicu s nepriľnavým dnom. Zahrievame a stále miešame, hmota najskôr zriedne a v zápätí zhustne. Po približne jednej minúte od varu vznikne z hmoty husté cesto.

zdroj: amazonaws

Vtedy je hmota pripravená. S hmotou môžeme pracovať hneď, alebo ju zabalíme do fólie a pracovať s ňou neskôr.

zdroj: encrypted

Ak chcete hmotu zafarbiť, vmiešajte do nej trochu potravinárskeho farbiva, ktoré si najskôr rozmiešate v troche vody. Ďalšou možnosťou je zafarbiť výtvory akrylovými farbami. Vytvorené ozdoby necháme uschnúť na rovnej ploche aspoň 2 dni.

Jedná sa o jednoduchý a výborný projekt pre všetky tvorivé duše.  Vyformujte a môžete vytvárať dekorácie a kúsky podľa vášho vkusu. Nechajte dobre zaschnúť a je to.

droj: zhidiy

zdroj: auntannie

zdroj: pinterest

zdroj: pinterest

zdroj: pinterest

zdroj: pinterest

zdroj: pinterest

zdroj: sovkusom