zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Toto nie je burina, ale hotový poklad: Stačí dať do pohára, zaliať olejom a z tých účinkov budete ťažiť celý rok!

Praslička roľná – nenápadná zelená rastlina, ktorá obľubuje vlhké miesta a často sa vyskytuje aj v našich záhradách. Nikto ju tam však nezasadil, vyrástla sama a preto ju považujeme za obyčajnú burinu, rastúcu na úkor našej budúcej úrody. To je však chyba, praslička nie je burina, ale hotový zázrak z prírody.

Prasličku naše babičky trpezlivo zbierali a pripravovali z nej liečivé odvary, zábaly a čaje. Poznali jej zázračné vlastnosti a dobre vedeli, že pri istých zdravotných problémoch pomôže lepšie, ako hocijaká medicína.

Čo praslička dokáže?

Praslička má veľmi výrazné močopudné vlastnosti a pomôže pri problémoch s obličkami, zápaloch močového ústrojenstva a pomáha z tela vylučovať škodlivé látky a baktérie, spôsobujúce bolestivé zápaly. Jej sila je taká veľká, že pri pravidelnom užívaní dokáže rozpustiť piesok a kamene, usadené vo vylučovacej sústave. Okrem akútnych problémov je však vynikajúca aj ako prevencia nepríjemných ťažkostí a je vhodná predovšetkým pre ľudí, ktorí trpia opakovanými zápalmi močových ciest a obličiek.

Okrem močových ciest je praslička veľmi prospešná aj pre zdravie ciev. Zlepšuje elasticitu cievnej steny, zabraňuje kôrnateniu a zlepšuje prietok krvi. Tiež pomáha rýchlejšie odvádzať škodlivé látky z cievneho systému a pomáha tak nielen obličkám, ale aj pečeni a ďalším orgánom v našom tele. Prospešná je aj pri ďalších ochoreniach súvisiacich s cievnym a obehovým systémom ako je dna, reuma, kŕčové žily či zápaly. Veľmi účinná je tiež pri bolestivých zápaloch hrdla.

Praslička roľná je výborným zdrojom vitamínov a pravidelné užívanie vo forme čaju pomáha nášmu telu správne fungovať aj po 40-tke:

  • posilňuje kostné tkanivo,
  • pomáha chrániť zdravie kostí,
  • podporuje regeneráciu chrupavky,
  • pomáha obličkám,
  • účinok na odstránenie kyseliny močovej,
  • chráni pečeň pred toxínmi,
  • zabraňuje zvyšovaniu hladiny cholesterolu,
  • vápnik je ľahšie využitý v organizme,
  • má dobrý účinok na krvný obeh,
  • prispieva k prevencii kardiovaskulárnych ochorení.

Ako užívať prasličku?

Veľmi obľúbenou relaxačnou metódou je prasličkový kúpeľ. Na jeho prípravu potrebujete 150 gramov prasličky zaliať 1 litrom studenej vody. Nechajte lúhovať 12 hodín a potom prilejte do kúpeľa. Táto metóda pomáha zmierňovať bolesti kĺbov, krížov a používa sa tiež pri problémoch s prostatou.

Okrem týchto metód sa používajú aj odvary – tie sa aplikujú napríklad na ťažko sa hojace rany alebo na kožné ochorenia. Pri bolestiach hrdla je účinné kloktanie odvaru z prasličky, ktorý pripravíte rovnako, ako čaj (môžete použiť väčšie množstvo prasličky, ako v prípade čaju).

Tinktúra

Táto rastlina je vhodná aj na výrobu vlastnej tinktúry. Stačí ak použijete 10 gramov prasličky, 50 ml liehu a necháte celú zmes dva týždne lúhovať na slnečnom a teplom mieste. Občas premiešajte a následne sceďte. Tinkúra sa používa na potieranie boľavých kĺbov, kolien, na rany a odreniny.

Liečivý olej z prasličky

Olej sa používa na vonkajšie použitie.

Potrebujeme:

Prasličku roľnú a olivový olej extra panenský

Postup:

Stačí vám menší pohár na zaváranie, ktorý len naplníte prasličkou. Teraz už len zalejte olejom tak, aby olej prasličku celkom pokrýval – až po okraj nádoby. Potom len prikryte plátnom, upevnite gumičkou a nechajte lúhovať po dobu 2 týždňov. Potom len sceďte a uchovávajte na chladnom a tmavom mieste. Olej používame na masáž boľavých svalov, potieranie a zábaly boľavých kĺbov. Je to výborné, mám odskúšané!

Vďaka kremíku je tento olej výborný aj pre vlasy a pleť -dodáva pružnosť a odstraňuje lupiny.

Pri zbere prasličky si však dajte pozor na prasličke veľmi podobnú rastlinu jedovatú prasličku močiarnu. Rastie najmä v močariskách a oproti prasličke roľnej má hrubšiu stonku a výraznejšie zvráskavené rebrá.

Čaj z prasličky roľnej

Najčastejším spôsobom, akým sa praslička užíva, je formou čaju. Na jeho prípravu potrebujete 2 lyžičky sušenej prasličky, ktoré je potrebné variť približne 30 minút minút v ½ litri vody. Čaj je vhodné piť 2-3 x za deň.

Pri akých problémoch by ste mali piť takýto čaj?

  • reumatizmus,
  • hnačka,
  • problémy s kožou,
  • perorálne vredy,
  • menštruačné poruchy a problémy spojené s klimaktériom,
  • zápaly močových ciest,
  • fyzické vyčerpanie,
  • inkontinencia,
  • v prípade náhlej straty hmotnosti a straty energie,
  • lieči žalúdočné vredy, žalúdočné kŕče,
  • prevencia aterosklerózy.

Domáci extrakt pre záhradu

Najjednoduchšie je vyrobiť si silný domáci extrakt, ktorý použijete na postrekovanie listov, alebo na zavlažovanie rastlín. Jeho najväčšou výhodou je, že účinkuje rýchlo, vyrobíte ho zadarmo a ide o stopercnetne prírodné riešenie.

Ako vyrobiť extrakt pre záhradu?

Potrebujeme:

70 – 100 g čerstvej rpasličky

1 liter vody

Ako na to?

Prasličku jednoducho pridajte do vody a nechajte aspoň 24 hodín lúhovať. Ak chcete rýchlejšie riešenie, vodu s rastlinkou po 12 hodinách necháme zovrieť a varíme 15 minút. Keď vychladne, môžeme hneď použiť.

Hotový vývar je bohatý na kyselinu kremičitú a mieša sa v pomere 1:10 s závlahovou vodou. V obzvlášť ohrozených plodinách škodcami by ste mali výluh pravidelne používať na jar a počas leta.
Pokiaľ ide o roztoče a huby, zriedený extrakt sa môže nastriekať priamo na listy. Tento prírodný pesticíd môže tiež pomôcť proti múčnatke. V prípade silného zamorenia sa postrek odporúča počas troch po sebe nasledujúcich dní.

Najlepšie tipy pre zdravie