Nečakajte až na sezónu zavárania: Toto je úžasný dôvod, prečo by ste mali mať VŽDY doma aspoň 1 balíček kyseliny citrónovej navyše!

Moja švagriná sa ma nedávno so záujmom opýtala, prečo mám doma toľko kyseliny citrónovej, keď je sezóna zavárania ešte v nedohľadne. Ja však tento pre mňa zázračný produkt, používam celý rok.

Kyselinu citrónovú využijete počas celého roka

Málokto totiž vie, že dokáže nahradiť takmer všetky čistiace prostriedky v domácnosti a výsledok s ňou je ešte lepší. Pred rokmi mi o tomto navonok obyčajnom výrobku povedala moja starká, ktorá naň nedala dopustiť pri umývaní okien. Ja som neskôr objavila aj ďalšie možnosti, ako sa dá využiť a rada sa s vami o ne podelím.

Okná bez jedinej šmuhy a lesk ako blesk!

Vďaka tomuto triku boli okná starkej vždy najkrajšie z celej ulice. Leskli sa a vydržali čisté dlhú dobu. Popravde, nikdy som u nej nevidela žiadnu chémiu a leštidlá, ktoré dnes nájdete v každom obchode. Príprava je úplne jednoduchá a počas rokov som si túto metódu tak obľúbila, že už nič iné nepoužívam.

Prísady:

2 vrecká čierneho čaju

1 PL Kyseliny citrónovej Dr. Oetker

5 l vody (starká použila prevarenú, vlažnú vodu)

Postup:

Do šálky si uvarte čaj z dvoch vreciek. Nechajte 15 minút vylúhovať a prelejte do lavóra s vlažnou vodou a pridajte aj kyselinu citrónovú. Čistite okná ako obvykle, ale nepoužívajte handričku s jemnými chĺpkami. Na leštenie sú najlepšie obyčajné noviny. Všetko je krásne čisté a lesklé, ja takto umývam už roky.

Ako to funguje?

Kyselina citrónová rozpúšťa vodný kameň a zaschnuté kvapky vody, tanín z čierneho čaju odmasťuje, rozpúšťa nečistoty a dodáva lesk, navyše, na sklenenom povrchu vytvára ochranný film. Okná tak dlhšie vydržia čisté a krásne lesklé. Dúfam, že tento tip vám uľahčí každodenný život a upratovanie!

Zakalená voda v bazéne

Občas sa pri napúšťaní vody zo studne môže stať, že chlór zreaguje s minerálmi vo vode a voda ostane zakalená (obsahuje veľa mangánu a železa). Do vody stačí pridať 100 g kyseliny citrónovej, nechať pustené čerpadlo a voda sa vyčistí.

Kyselina citrónová je v domácnosti neoceniteľná!

Na väčšinu problémov s vodným kameňom, ktoré sa vyskytujú v domácnosti, je najlepším riešením práve kyselina citrónová. Využijete ju v každej miestnosti vo vašom byte!

Pravidelným používaním kyseliny citrónovej je možné odstrániť všetky problémy s vodným kameňom v celej domácnosti a predĺžiť životnosť pračky, umývačky riadu, ale aj ďalších spotrebičov!

Umývačka riadu

V prvom rade je potrebné vyčistiť dvierka a silne znečistené vnútorné časti spotrebiča. Na tento účel rozpustite v 100 ml horúcej vody 40 g kyseliny citrónovej (3 – 4 PL). Jemnou kefkou alebo drsnou stranou hubky na riad postupne očistite všetky časti spotrebiča.

Na vyčistenie vnútorných dielov, do dávkovača umývačky nasypte 100 – 140 g kyseliny citrónovej (10 – 15 PL) a spustite umývací program s teplotou aspoň 60 °C. Dôležité! Umývačka musí byť počas čistenia prázdna, tj. bez riadu!

Pračka

Na odstránenie vodného kameňa z pračky rozpustite 100 – 140 g kyseliny citrónovej v 500 ml vody a zmes vylejte do bubna. Dôležité! Pračka musí byť počas čistenia prázdna! Spustite prací program na 95 °C bez predprania a nechajte prebehnúť celý prací cyklus.

Tip: Použiť môžete aj Kyselinu citrónovú od Dr. Oetker v 80 g MAXI balení s praktickým „zip-lock“ uzáverom pre opätovné uzatváranie obalu a jednoduché skladovanie.

Vlastná aviváž

Do 1 l vlažnej vody prisypte 80 – 100 g kyseliny citrónovej a zopár kvapiek éterického oleja obľúbenej vône. Dobre premiešajte a dávkujte ako bežnú aviváž.

Upchatý odtok

Kyselinu citrónovú a sódu bikarbónu zmiešajte v pomere 1:1. Zmes vysypte do odtoku, zalejte vriacou vodou a prikryte gumeným zvonom. Po prebublaní a vyšumení pomocou zvona odtok prečistíme.

Kávovary a stroje na kávu

Dokonale ich odvápnite, ak rozpustíte 20 – 40 g (2 – 3 PL) kyseliny citrónovej v 1 l vody a zmes nalejete do nádržky na vodu. Zapnite prístroj a nechajte celý objem pretiecť prístrojom. Následne prístroj dvakrát prepláchnite čistou vodou. Bez ohľadu na vyššie spomínané, vždy berte do úvahy aj pokyny výrobcu uvedené v návode na obsluhu prístroja!

Čistenie kanvíc, šálok a pohárov na zubnú hygienu

Na čistenie škvŕn od vodného kameňa a usadenín nasypte 10 – 20 g (1 – 2 PL) kyseliny citrónovej do kávovej alebo čajovej kanvice a zalejte horúcou vodou. Nechajte chvíľu pôsobiť a následne dôkladne prepláchnite/umyte. Podobne postupujte aj pri čistení pohárov na zubnú hygienu.

Čistenie pripálených hrncov, panvíc, rajníc z ušľachtilej ocele

Rozrieďte 10 – 20 g (1 – 2 PL) kyseliny citrónovej v šálke studenej vody. Zmes nalejte do nádoby určenej na očistenie a zohrievajte. Priveďte do varu a nechajte vrieť 1 – 2 minúty. Nádobu umyte a opláchnite.

Ďalšie tipy do vašej domácnosti:

Odstránenie fľakov od vodného kameňa, cementu a sadry: Pripravte si roztok z 60 – 100 g (6 – 10 PL) kyseliny citrónovej a 1 l vody. Roztokom pretrite škvrny a následne dôkladne opláchnite čistou vodou.

Obkladačky: 160 g kyseliny citrónovej rozpustite v 1 l vody. Prelejte do rozprašovača a postriekajte kúpeľňové obklady a batérie. Nechajte pôsobiť zopár minút a opláchnite. Do roztoku môžete pridať niekoľko kvapiek éterického oleja, výsledok bude tak nielen čistý, ale aj voňavý.

Zažraté žlté škvrny na umývadle: budete potrebovať 1 balíček kyseliny citrónovej (20 g) a 1 šálku vody. Pomocou hubky naneste zmes na povrch vane alebo umývadla, nechajte pôsobiť 20 minút a následne opláchnite teplou vodou.

Čistenie povrchov z ušľachtilej ocele, plastu, keramiky a chrómu: rozpustite 40 – 80 g (3 – 6 PL) kyseliny citrónovej v 1 l vody. Pretrite/umyte ňou povrch a následne ho dôkladne opláchnite.

Čistenie sprchových hlavíc, skla a armatúr: rozrieďte 20 – 60 g (2 – 5 PL) kyseliny citrónovej v 250 ml vody. Roztokom očistite usadeniny vodného kameňa, alebo ponorte vec určenú na čistenie do roztoku. Nechajte dlhšie pôsobiť a následne dôkladne opláchnite.

Čistenie priesadových debničiek, črepníkov, misiek pod kvetináče a terakotových postavičiek: škvrny/pásy vodného kameňa a rias je možné čistiť roztokom pripraveným z 1 PL kyseliny citrónovej zriedenej v 250 ml vody. Roztok naneste hubkou na povrch a nechajte 10 minút pôsobiť, následne opláchnite.

Čistenie akvárií a izbových fontán: na odstránenie nánosov vodného kameňa a rias vyprázdnite akvárium či izbovú fontánu. Rozrieďte 20 – 60 g (2 – 5 PL) kyseliny citrónovej v 250 ml vody. Roztok naneste hubkou na povrch a nechajte pôsobiť, následne dôkladne opláchnite.

Čistenie varných kanvíc a prístrojov na zohrievanie vody: na odstránenie vodného kameňa z varných kanvíc, varičov vajec, ponorných varičov je potrebné pripraviť roztok 20 – 40 g (2 – 3 PL) kyseliny citrónovej rozpustenej v 1 l vody (v prípade väčších zariadení použijeme pomerové riedenie). Naplňte prístroj roztokom do výšky vodného kameňa a zapnite ho. Nechajte pôsobiť roztok krátky čas, následne vylejte a zariadenie opláchnite.

TIP: Roztokom z kanvice môžete ešte očistiť batérie alebo kuchynský drez. Ponorné variče umiestnite do roztoku, zapnite, nechajte krátky čas pôsobiť následne opláchnite.

Domáce čistiace tabletky, ktoré zničia baktérie, nečistoty a vodný kameň

Účinkujú perfektne a jednoducho si ich môžete zhotoviť aj u vás doma. Ničia baktérie, nečistoty a vodný kameň, navyše kúpeľňu naplnia krásnou vôňou, ktorú máte radi. Okrem toho je tento prostriedok šetrný k životnému prostrediu. Toaleta bude vďaka týmto tabletám nielen bez nečistôt, ale aj hygienicky čistá. Skutočne sa oplatí mať ich vždy poruke.

Prísady:

130 g Sódy bikarbóny Dr. Oetker

30 g Kyseliny citrónovej Dr. Oetker

niekoľko kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja

1 PL saponátu na riad

silikónová forma na ľad

Postup:

Sódu bikarbónu zmiešame s kyselinou citrónovou. Pridáme niekoľko kvapiek esenciálneho oleja a saponát. Celú hmotu dôkladne premiešame. Hmotu navrstvíme do silikónovej formy, zatlačíme prstami a necháme minimálne 4 hodiny schnúť. Keď sú tablety suché, jednoducho ich z formy vyklopíme a môžeme používať. Potom už len stačí vhodiť do záchodovej misy a nechať ich robiť si svoju prácu!

DÔLEŽITÉ:

Kyselinu citrónovú nepoužívajte na smaltované a mramorové povrchy ani na povrchy citlivé na kyseliny! Vždy dbajte na pokyny výrobcu uvedené v návode na používanie. Kyselinu citrónovú skladujte na suchom a chladnom mieste a po každom použití nezabudnite balenie uzavrieť. Pri skladovaní na suchom a chladnom mieste má neobmedzenú dobu spotreby.

POZOR! Kyselinu citrónovú nie je možné kombinovať s prípravkami obsahujúcimi chlór.

TIP: Ak máte citlivú pokožku, pri práci s kyselinou citrónovou vždy používajte ochranné rukavice.

Bonus: Vyrobte si domáci perlivý ISO drink alebo Šumivé pralinky do kúpeľa

Domáci perlivý ISO drink

Prísady:

250 g dextrózy

125 g fruktózy

65 g Kyseliny citrónovej MAXI Dr. Oetker

85 g Sódy bikarbóny Dr. Oetker

štipku soli

Ešte budete potrebovať:

uzatvárateľnú nádobu

Postup:

Na prípravu drinku všetky suroviny dôkladne zamiešajte a nasypte do uzatvárateľnej nádoby a uchovávajte v suchu. Dávkovanie: 2 – 3 PL na 500 ml vody

Šumivé pralinky do kúpeľa

Vystačí na: 30 ks

Prísady:

70 g bambuckého masla

100 g Sódy bikarbóny Dr. Oetker

50 g Kyseliny citrónovej MAXI Dr. Oetker

40 g Gustínu bezgluténového Dr. Oetker

3 KL rastlinného oleja

0,5 KL esenciálneho oleja (mätový, levanduľový)

trochu Farby gélovej potravinárskej modrej Dr. Oetker

Ešte budete potrebovať:

Silikónovú formu na pralinky

Postup:

Na prípravu praliniek rozpustite bambucké maslo vo vodnom kúpeli v kastróliku. V mise zmiešajte sódu s kyselinou a škrobom a dôkladne premiešajte. Prilejte maslo a premiešajte dohladka. Pridajte esenciálny olej a farbu. Formu na pralinky naplňte zmesou a uložte na niekoľko hodín do chladničky. Trvanlivosť praliniek je asi 6 mesiacov.

Foto: tjn
Foto: tjn
Foto: tjn
Foto: tjn
Foto: tjn
Foto: tjn
Foto: tjn
Foto: tjn
Foto: tjn
Foto: tjn
Foto: tjn
Foto: oetker
Foto: oetker

Dnes najobľúbenejšie