Vysejte uhorky v júni: Držte sa tohoto a keď budú mať iní záhony prázdne, vy budete mať väčšiu úrodu ako v lete!

Keď ostatní už mali dávno po úrode a všetky uhorky zavarené, ja som si doma robil svieži šalátik z čerstvých plodov.

Minulý rok som skúsil tento experiment a mal som parádnu úrodu uhoriek ešte neskoro v jeseni. Keď ostatní už mali dávno po úrode a všetky uhorky zavarené, ja som si doma robil svieži šalátik z čerstvých plodov. Tento rok idem do toho opäť, uhorky krásne zišli a darilo sa im, rástli mi ešte rýchlejšie ako tie vysadené v apríli. Minulý rok som vysieval poľné uhorky a mal som bohatú úrodu, tento rok idem vysievať aj nakladačky.

Priesady netreba, stačí ich vysiať!

Ja som uhorky vysieval priamo do riadkov – ja som dával tam, kde boli redkvičky a hrášok. Osvedčilo sa mi, že na tomto stanovisku sa im darilo výborne, tieto plodiny obohatia pôdu živinami, ktoré uhorky potrebujú. Tiež je dobré vysadiť ich vedľa fazule, ktorá im poskytne tieň, ktorý uhorky počas páľavy ochráni. Pred výsadbou som do riadku pridal vyzretý kompost. A keď som uhorky vysial, riadok som prekryl vrstvou slamy – podľa mňa ide o najlepšiu nástielku pre uhorky. Vysievame klasicky v spone 120 x 20 cm. Najdôležitejšie je dať uhorkám dostatok vlahy. Už v apríli sme mali málo zrážok a bojím sa, že v lete to bude ešte horšie. Ale keď dáte slamu,a lebo inú nástielku máte istotu, že pôda sa nebude tak rýchlo vyparovať a rastlinky ochránite pred spálením od slnka. Čoskoro po vysiatí mi zelené výhonky doslova vyrástli pred očami. Rástli omnoho rýchlejšie ako tie jarné. Čo sa týka starostlivosti netreba nič špeciálne proti jarným odrodám. Ak máte vrstvu nástielky dostatočne vysokú nemusíte uhorky ani vyväzovať, uhorky sa budú stlať po slame.

Aké odrody vysievať v júni?

Pýtajte si odrody odolné proti plesni a horknutiu – ja som minulý rok vysieval odrodu poľných uhoriek Linda F1 Mix (podľa rady z časpopisu). Ak sa ale chystáte uhorky pestovať neskôr, ako v júni, odporúčam už vysadiť do riadkov predpestované priesady. Mám skúsenosť že nová úroda nastúpila takmer kontinuálne po tej vysádzanej na jar – na prelome leta a jesene a rodili ešte naozaj dlho. Takže keď susedia už chystali záhradu na zazimovanie, my sme mali plné vedrá neskorých uhoriek.

autor: Ján Matušica

Dnes najobľúbenejšie