Vysejte v júli čiernu reďkev, je neskutočne prospešná: Sadenice vystreľujú z pôdy za týždeň a pre zdravie je nenahraditeľná!

Reďkev čierna je úplne nenápadná zelenina, ktorú mnohí ľudia ani nepoznajú. V ponuke ovocia a zeleniny ju oproti krásnym vylešteným paprikám, rajčiakom či známejším červeným reďkovkám často prehliadneme. Mali by ste však vedieť, že ide skutočne o zázračnú zeleninu s úžasnými účinkami na zdravie.

Pestujeme čiernu reďkev – je to jednoduché a ideálny čas prichádza v júli

Čiernu reďkev pohodlne vysejete po úrode iných plodín. Záhrada tak neostane prázdna, ale prinesie vám úrodu tejto zdravej super zeleniny. Letné a zimné kultivary sa sejú koncom júla a v auguste. Najvhodnejšie je pestovanie po plodine, ktorá bola hnojená maštaľným hnojom (ale neznáša priame hnojenie maštaľným hnojom). Ako predplodina je vhodná strukovina alebo uhorky. Čierna reďkovka má rada slnko a teplo, preto ju umiestnite na slnečné miesto.

Reďkovky sejeme do riadkov vzdialených 15 až 20 cm, v riadku 10 až 15 cm, v závislosti od vzrastnosti odrody. Po vzídení záhon okopávame a, ak je potrebné, rastliny jednotíme. Pôdu počas vegetácie udržiavame čistú, kyprú a bez burín. Veľmi dôležité je zavlažovanie. Pri nedostatočnej závlahe sa predčasne vytvárajú duté buľvičky.

Reďkev zberáme v októbri až v novembri. Pred príchodom mrazov ju na uskladnenie pozbierame naraz.

...

Ako zlepšovák na výsev môžete použiť kartóny od vajec – netreba riešiť burinu

žiadne pretrhávanie buriny ani mulčovanie nie je nutné, stačí, ak reďkvičky zasadíte do kartóna od vajec.

Do kartónov vložte trochu zeminy, semienka reďkvičiek a jednoducho uložíme do pôdy.Navyše, nemusíte riešiť ani správnu vzdialenosť výsadby, kartón s otvormi je na to perfektný.

Reďkvičky majú vlhkosť a zálievku radi, preto, ak budú nasledovné dni suché, reďkvičky predsalen zalejte. Ak nepoužijete kartóny priamo na vysaviene, poslúžia vám aspoň na naznačenie jamiek pre semienka.

 

Čierna reďkev a jej účinky na zdravie

Nabitá živinami a vitamínmi

Čierna reďkev je zásobárňou vitamínu C, ktorý podporuje obranyschopnosť organizmu a urýchľuje nervovo-svalové reakcie, obsahuje aj vzácny vitamín PP. Z vitamínov tu majú zastúpenie ešte B1, B2 a E.

Pomoc pre svaly

Čierna reďkev dodá vášmu organizmu aj minerály ako draslík, ktorý pomáha vylúčiť prebytočnú vodu zhromažďovanú v organizme a uvoľňuje nepríjemné zášklby zapríčinené únavou svalov. Vápnik obsiahnutý v čiernej reďkovke je dôležitý pre stavbu kostí a zubov, navyše sa vstrebáva oveľa lepšie ako ten, ktorý sa nachádza v mlieku.

Táto nenápadná zelenina vám poskytne aj síru a horčík. Zatiaľ, čo magnézium pomáha predchádzať kŕčom a tenzii, síra napomáha pri metabolizme aminokyselín a bielkovín.

Najrýchlejší detox

Vďaka aktívnym zložkám je čierna reďkovka dobrým priateľom pečene a pomáha telu rýchlo sa zbaviť toxínov. Má tiež dobrý účinok na funkciu žlčníka, čo uľahčuje trávenie. Čierna reďkovka taktiež zvyšuje chuť do jedla, takže tí, ktorí trpia nechutenstvom by mali čiernu reďkev konzumovať pravidelne. Vďaka vysokému obsahu vlákniny zlepšuje funkciu čriev, takže tí, ktorí trpia zápchou by ju určite mali vyskúšať.

Proti stresu a nespavosti

Reďkev čierna dokáže uvoľniť stres a pomáha pacientom trpiacim nespavosťou.

Zabraňuje vzniku obličkových kameňov

Ak pravidelne konzumujete čiernu reďkev,zabránite tak tvorbe častíc piesku v obličkách, ktoré sa časom usádzajú a spôsobujú veľa nepríjemností. Čierna reďkovka zmiešaná s medom je výborná ako očista nielen pre pečeň, ale aj pre obličky.

Tri recepty z čiernej reďkovky

Sirup z čiernej reďkovky: Je to účinnejšie ako akýkoľvek liek proti kašľu a sirup. Vyčistite čiernu reďkev, nakrájajte na polovice a potom ju narežte najemno. Dajte ju do misy a potom ju polejte veľkým množstvom medu. Nechajte stáť 24 hodín a potom ju užívajte 3 krát denne po lyžičkách lyžičkou. Med výrazne zmierňuje škaredý kašeľ, ale je tiež vynikajúcou látkou pre deti, ktoré majú problém s rastom.

Reďkovková šťava: Vyčistite, nakrájajte ju na kocky a stlačte  ovocným lisom. Potom pridajte mrkvu, zeler a petržlen, odšťavte ich a zmiešajte so šťavou z reďkovky. Pite pohár tohto zdravého lieku každý deň. Je to dobré pre tých, ktorí trpia astmou, alebo alergiami či bolesťou brucha.

Surová čierna reďkovka: Nakrájajte reďkovku na jemné tenké plátky, mierne osoľte, nechajte stáť 10-20 minút,  aby pustila trochu šťavy. Pokvapkajte olivovým olejom a niekoľkými kvapkami jablčného octu. Dostávame veľmi zdravé a chutné občerstvenie.