Vyprážaný syr vám viac nevytečie a vyprážať môžete aj bez digestora: Toto si pripnite na chladničku, bude sa vám to hodiť!

Najlepšie triky nielen na sviatky.

Vyprážaný syr, rezeň alebo rybie filé  si z času na čas dopraje každý z nás. Ako však docieliť, aby počas vyprážania syr nevytiekol na panvicu, po vyprážaní vám nenapáchol celý byt a filé chutili naozaj božsky? Prinášame vám šikovné tipy, ktoré vám pomôžu s týmto, ale aj s ďalšími bežnými kuchynskými problémami.

Už žiaden zápach pri a po vyprážaní

Pri vyprážaní pokrmov je samozrejmosťou zapnúť digestor. Inak riskujeme, že do celého bytu sa dostane prenikavý zápach vyprážaných pokrmov, ktorý sa v interiéri dokáže dlho udržať. Navyše, ak ním napáchnu záclony alebo obrusy, len tak ľahko sa ho nezbavíme. Čo robiť, ak digestor v kuchyni nemáme (napríklad na chate), alebo jeho výkon na vyprážané dobroty nestačí? Poradíme vám jednoduché a overené triky, vďaka ktorým môžete na nepríjemný zápach pri vyprážaní zabudnúť!

Zabrániť tomu, aby sa tuk prepaľoval a zapáchal môžeme pomocou obyčajnej mrkvy. Vložte do tuku 3-4 kolieska.

Mäso pred vyprážaním vyberieme dostatočne v predstihu z chladničky, aby nebolo príliš studené. Naklepeme ho a narežeme na krajoch, aby sa neskrúcalo. Keď sa mäso skrúti, jednotlivé jeho časti sa nepripravia rovnomerne.

Vynikajúcim bojovníkom proti zápachu je aj trik pri príprave trojobalu. Do vajíčka pridajte mlieko, niekoľko kvapiek citrónu a aj pivo. Mäso bude mať menej cholesterolu a tým pádom nebudete cítiť pri vyprážaní typický zápach.

Po obaľovaní dobre oklepte strúhanku. Inak sa počas vyprážania oddelí od povrchu a začne sa prepaľovať a zapáchať.

Mäso je pred obaľovaním dobré pokvapkať citrónovou šťavou. Mäso zmäkne a eliminuje sa aj zápach pri vyprážaní.

Ak používate na smaženie menej tuku – tak aby jedlo nebolo celkom ponorené, najdôležitejšie je najskôr sprudka ho opražiť z oboch strán. Až potom mäso na miernejšom plameni dopekáme.

Pri vyprážaní v trojobale, je potrebné rezne alebo obaľovanú zeleninu vkladať vždy do rozpáleného oleja.

Pri vyprážaní nikdy nezapĺňajte celú panvicu, tuk sa v takomto prípade ochladí a jedlo sa nevypráža, ale dusí sa.

Na vyprážanie používajte vždy tuk s vysokou tepelnou odolnosťou. Čím rýchlejšie sa olej prepáli, tým väčší zápach sa bude počas vyprážania šíriť z panvice. Nezabúdajte tiež na zdraviu škodlivé dôsledky prepáleného tuku.

Ktoré tuky sú vhodné? Siahnite po repkovom, kokosovom alebo palmovom oleji. Vynikajúcou voľbou je tiež napríklad bravčová masť.

Tuk počas vyprážania pravidelne vymieňajte.

Nemáčajte filé do mlieka

Namočte filé do perlivej minerálky. Ryba sa rozmrazí omnoho rýchlejšie (čas rozmrazovania sa skráti až o polovicu) a bude ešte jemnejšia a chutnejšia. Ja používam na prípravu zapekaných filé aj vyprážaných filé. Minerálku pridávam aj do cestíčka na obaľovanie rezňov, do palaciniek a keď namáčam fazuľu, namáčam vždy do minerálky – fazuľa sa uvarí omnoho skôr. Ak chcete naozaj najlepšie vyprážané filé, do strúhanky na obaľovanie pridajte aj mleté orechy.

Syr vám nevytečie

Základom je kúpiť si dobrý syr na vyprážanie. To je taký, ktorý má vyšší obsah tuku – minimálne 30 %. Takéto syry sú krémovejšie a oveľa lepšie držia tvar.

Skôr, ako sa pustíte do obaľovania, vložte syr na 10 minút do mrazáku. Po obaľovaní sa odporúča dať ešte na pár minút do chladničky.

Pri obaľovaní tento krok určite dodržte: syr obaľte 2x – máte tak istotu, že vám nevytečie

Vyprážajte VŽDY až vtedy,  keď je olej dobre rozpálený. Syr smažte asi 1 minútu z každej strany a následne osušte papierovým obrúskom.

Ďalšie triky do kuchyne:

Aby malo kurča zlatisú kôrku, podlievajte ho počas pečenia tmavým pivom – zároveň mu to dodá aj na skvelej chuti.

Prasknuté vajce vám počas varenia nevytečie, ak vodu osolíte.

Ak sa vám bábovka nedá vyklopiť z formy, na chvíľu obrátenú vo forme zabalíme do uteráku namočeného v studenej vode.

Chcete, aby bol váš závin na povrchu zlatistý a krásne chrumkavý? Nie je nič jednoduchšie, pred pečením ho jednoducho potrite žĺtkom rozšľahaným s trochou mlieka.

Ak nechcete aby hrianky – teda vyprážaný chlebík, nenasiakol toľko tuku, postriekajte ho pred pražením trochou vlažnej vody. Bude chutiť ešte lepšie a nebude taký mastný.

Ak chcete, aby sa s hmotou na prípravu pečeňových knedličkov do polievky lepšie pracovalo, nechajte ju 1 hodinu odležať v chladničke.

Chcete nadýchanejšie palacinky? Pridajte do cesta perlivú minerálku alebo trochu rumu.

Aby sa ryža nerozvarila, do vriacej vody pridáme lyžicu citrónovej šťavy, alebo niekoľko lyžičiek studeného mlieka.

Ak chcete získať perfektne ušľahaný sneh, bielky musia byť dobre vychladené. V prípade žĺtkov je situácia opačná – vyhovuje im izbová tepltoa.

Dnes najobľúbenejšie