Ako vyprať a vybieliť zažltnuté vankúše? 

Ako dosiahnuť, aby boli vankúše opäť čisté a biele? Pomôžu tieto tipy!

Hoci vankúše pravidelne prezliekame do čistého posteľného prádla, je v podstate nemožné zabrániť tomu, aby časom zažltli. Môže za to prach a samozrejme aj pot, ktorý každú noc prirodzene vylučujeme počas spánku.

Mnohí sa s nevábnym stavom vankúšov vysporiadajú tak, že ho jednoducho vyhodia a nahradia novým. Poznáme však aj iný spôsob, ktorým je vankúš vyprať – samozrejme je potrebné vedieť ako postupovať , kedže každý materiál vyžaduje iný prístup.

Zdravotné odporúčania hovoria, že vankúš by sa mal vyčistiť minimálne 2 x do roka. Ak sa vám teda nechce zakaždým investovať do nového kúsku, inšpirujte sa nasledovným postupom.

Čisté a opäť biele vankúše

Najskôr si prečítajte štítok na vankúši a zistite, či je vankúš možné vyprať. Väčšina vankúšov je zo syntetických vlákien, ktoré je možné vyprať.  Ak je teda na štítku uvedená táto možnosť, odstráňte z vankúša povlak a ten vyperte oddelene. Vankúše perte vždy samostatne a nie s iným prádlom.

Whiten-yellowed-pillows-5

Vankúše vložte do práčky (je dobré prať naraz aspoň 2 vankúše – aby sa zabránilo prílišnému pohybu vankúšov vo vnútri práčky).

...

Potrebujeme:

3/4 šálky pracieho prostriedku

1 šálku Boraxu

1 šálku bielidla

(ak nechcete použiť bielidlo z chlórom, vyrobte si domáce bielidlo. Pripravíte ho z 12 šálok vody, ¼ šálky citrónovej šťavy, 1 šálku 3% peroxidu vodíka)

Vankúše zo syntetických vlákien perieme pri teplote minimálne 60 stupňov – aby sme účinne zničili roztoče a baktérie vo vnútri vlákien. Plákanie je potrebné zopakovať minimálne 3x.

Aby vankúše nestratili tvar je potrebné dávať pozor pri žmýkaní a zvoliť šetrné odstreďovanie (malo by trvať maximálne 30 sekúnd).

Sušenie

Ak máte sušičku, vložte vankúše do sušičky spolu s dvomi tenisovými loptičkami, ktoré vložíte do čistých bielych ponožiek (vďaka nim budú vankúše opäť krásne nadýchané). Nastavte na vysokú teplotu (umelé vlákna teplota nepoškodí). Potom skontrolujte, či sú vankúše vo vnútri ešte vlhké a v prípade potreby proces zopakujte.

Whiten-yellowed-pillows-2

Ak sušičku nemáte, vankúše položte na čistý uterák a nechajte na rovnom povrchu celkom uschnúť.

Ručné pranie

Vankúše z umelých vlákien je možné vyprať aj ručne. Použite kombináciu teplej vody, tekutého mydla a nekoľkých kvapiek bielidla. Vankúše namočte do vody a nechajte pôsobiť aspoň pol hodiny. Potom vankúše vyžmýkajte a dôkladne prepláchnite pod tečúcou vodou – až kým z vankúšov nebude tiecť čistá voda. Nechajte vysušiť na rovnom povrchu na čistom uteráku.

Dajú sa prať vankúše plnené perím?

Odpoveď znie, áno. Pri praní je však potrebné dodržiavať určité zásady. Aby si náplň z peria udržala svoje vlastnosti, je potrebné vsadiť na špeciálne pracie prostriedky určené na starostlivosť o tieto tipy materiálu. Inak sa perie odmastí, vysuší a začne sa lámať.

Je tiež potrebné zvoliť program na jemné prádlo a teplotu nastaviť maximálne na 40 stupňov. Aby si vankúš aj po vypraní zachoval predošlý tvar, je nutné správne ho vysušiť. V tom vám najlepšie pomôže sušička. Spolu s vankúšom do nej opäť pridajte aj dve tenisové loptičky navlečené do bielej ponožky. Po skončení cyklu vankúš skontrolujte a cyklus prípadne zopakujte. Je dôležité, aby sa vankúš naplnený perím dokonale vysušil.

Vankúše z pamäťovej peny

Tento špeciálny tip vankúšov rozhodne neperte v práčke. Jediný, celkom bezpečný spôsob ako takýto vankúš vyčistiť a nepoškodiť ho, je vyprať ho v rukách. Napustte do vane alebo lavóra dostatok teplej vody a pridajte 1/3 šálky tekutého pracieho prostriedku. Položte do vody vankúš a stláčajte jeho povrch tak, aby sa prostriedok dostal aj do vnútornej vrstvy vankúša. Potom je potrebné vankúš prepláchnuť pod tečúcou vodou – tento proces môže trvať približne 10 minút – je potrebné, aby sa všetok prostriedok dostal z vankúša von. Potom vyžmýkajte, preložte na rovný povrch na čistý uterák a nechajte vysušiť. Sušenie trvá dlho, ale je potrebné, aby sa vankúš vysušil dostatočne – inak hrozí, že vo vnútri vankúša bude rásť pleseň.

zdroj: onegoodthingbyjillee