Vypestujte si nekonečnú zásobu zázvoru u vás doma. Je to jednoduché!

Vypestovať si zázvor doma nie ej vôbec náročné. Takto sa z neho môžete tešiť donekonečna.

Zázvor je často označovaný aj pojmom superpotravinu. Je plný vitamínov, živín a látok, ktoré majú na naše zdravie úžasný vplyv. Pomáha nám prekonávať chrípku, angínu, bojuje proti bolestiam hlavy a podporuje imunitu. Okrem toho je však aj vynikajúcou a chutnou prísadou do mnohých pokrmov. Vedeli ste však, že túto cennú potravinu si môžete vypestovať aj doma? Poradíme, ako na to! :-)

Ako pestovať zázvor z koreňa zakúpeného v obchode?

Ginger-Chiots-Run

Prvým krokom je vybrať koreň zázvoru, s ktorým chceme pracovať. Koreň namočíme do teplej vody a necháme odležať cez noc.

Pripravíme si väčší kvetináč – kedže zázvor sa bude rozpínať do šírky – a naplníme ho substrátom (zázvor potrebuje humóznu dobre priepustnú pôdu). Pôdu naplníme približne do polovice kvetináča.

Koreň vložíme do pôdy a ak sa na jeho povrchu pozorujeme púčiky, uložíme ho do pôdy púčikmi nahor. Koreň prikryjeme približne 5 centimetrami pôdy a uložíme ho na teplejšie miesto v byte – ideálne na miesto so stabilnou teplotou a dostatkom slnečného svetla. Zalievame 2x do týždňa, ale pôdu nemôžeme preliať ani nechať celkom vyschnúť. Zázvoru je dobré zabezpečiť aj vzdušnú vlhkosť – v miestnosti s príliš suchým vzduchom sa mu nebude dariť. Nezabudnite občas v miestnosti rozprášiť trochu vody rozprašovačom.

Zázvor rastie pomaly ale keď sa oň správne staráte, obdaruje vás hojnou úrodou, z ktorej sa môžete tešiť tak dlho, ako budete chcieť.

...

Prvé zelené výhonky vykuknú z pôdy o niekoľko týždňov a prvé kúsky nového zázvoru môžete zbierať po 3-4 mesiacoch.

Pri zbieraní zázvor postupujte tak, že zo zázvoru odhrniete hliny, odrežete, koľko potrebujete a koreň potom opäť zahrnieme hlinou.

Ak budete pri zbere zázvoru vždy postupovať takt – odkrojíte menší kúsok a opäť ho vložíte do pôdy, budete mať túto čerstvú potravinu poruke donekonečna.

growing edible ginger

Zázvor je možné pestovať v domácich podmienkach aj zo semien alebo si môžete v záhradkárstve zakúpiť sadenicu a vypestovať si koreň priamo z nej. Korene z obchodu sú síce tiež vhodné na pestovanie, ale nezabúdajte, že často sú postriekané chemikáliami proti klíčeniu a práve preto ich treba namočiť do teplej vody. Koreň zázvoru nemusíte sadiť do pôdy celý, stačí odrezať jeho časť a zvyšok využiť v kuchyni alebo na prípravu skvelého čaju.

zdroj: healthandhealthyliving