Vypestujte si jabloň z jadierok: Teraz je ten najlepší čas!

. Vypestovať jabloň z jablkových jadierok môžete aj vy. Hoci ide o zábavku na pomerne dlhú dobu, výsledok skutočne stojí za to.

Áno, skutočne je to možné. Vypestovať jabloň z jablkových jadierok môžete aj vy. Hoci ide o zábavku na pomerne dlhú dobu, výsledok skutočne stojí za to. Najlepší čas na začiatok pestovania – vyklíčenie jadierok je práve v zimných mesiacoch, kedy sú tie najpriaznivejšie podmienky. Jadierka potrebujú na klíčenie nízke teploty a rastlinky je najlepšie predsadiť do záhrady na začiatku jari.


Najlepšie je zvoliť jadierka z domácich jabĺk, prípadne z takých odrôd, ktorým sa darí v našich zemepisných šírkach. Samozrejme, treba siahať po chemicky neošetrených jablkách.

1.

Prvým krokom je samozrejme získať nepoškodené jadierka z jabĺk. Vezmite viacej jadierok, aby ste mali čo najvyššiu úspešnosť.

Jadierka umyjeme a necháme vysušiť . Dôležité je vysušiť jadierka skutočne dôkladne, nesmie v nich byť žiadna vlhkosť.

2.

Vysušené jadierka vložíme medzi navlhčené papierové obrúsky alebo do vlhkého machu. Zatvoríme do sklenenej nádoby a preložíme do pivnice, garáže alebo na iné chladné miesto, kde sa teploty pohybujú od 4-10 stupňov. Alternatívou je uloženie do chladničky. Semienka potrebujú na klíčenie 6-8 týždňov.

Vyklíčené semienka budú mať niekoľko tenkých korienkov. Vyklíčené semienka zasadíme do pôdy.

3.

Semienka vložíme do substrátu s neutrálnym pH. V strede kvetináča urobím jamku, ktorý je asi 3x väčšia a hlbšia ako vyklíčené jadierko. Jadierko vložíme do pôdy a hoci nie je potrebné pridávať žiadne špeciálne hnojivo, môžeme pridať kompost alebo mulč z lístia.
Jadierka majú veľmi krehké korienky, preto s nimi zaobchádzajte opatrne. Keď sú jadierka v pôde, prikryte ich vrstvou pôdy a jemne zatlačte. Pôdu zalejte, aby sa okolo semienka usadila a bola vlhká.

4.

Teraz kvetináče s jadierkami preložíme na parapetu a necháme pri izbovej teplote rásť a silnieť. Ideálne je slnečné stanovisko v byte. Nezabúdajte samozrejme na pravidelné zavlažovanie.

5.

Po niekoľkých týždňov sa začnú objavovať prvé lístky, rastlinka sa bude zväčšovať a bujnieť. S nástupom jari a opadnutím posledných mrazov je ideálny čas na presadenie do pôdy v záhrade. Medzitým však pravdepodobne bude potrebovať jabloň presadiť do väčšieho kvetináča – keďže pôvodný jej začne byť veľmi skoro malý.Prípadne môžete jabloň istú dobu nechať rásť vo väčšom kvetináči na vonku a až neskôr ju presadiť do pôdy.

Čo je dobré vedieť?

Jabloň vysaďte na záhradu na miesto, kde bude mať dostatočný priestor (môže narásť do plnej výšky až 6 metrov), na to treba pri pestovaní vždy myslieť. Aj pre koreňový systém tak potrebujete dostatočnú plochu. Vyberte tiež slnečné stanovisko a pôdu, ktorá má dostatočné odvodňovacie vlastnosti. Jablone neznesú podmáčanú pôdu.

Jabloň pravidelne zalievajte, hnojenie však nie ej potrebné – mohlo by spáliť jemné korienky budúceho stromu. Vhodnejšie je okolie stromu pokryť mulčom alebo kúskami kôry, ktoré pomôžu udržať vlhkosť. Jabloň sa hnojí až keď bude staršia a silnejšia.

Z okolia stromu pravidelne odstraňujte burinu, ktorá by ho oberala o vlahu a cenné živiny.

Pestovanie jablone z jadierka vyžaduje poriadnu dávku trpezlivosti aj pokiaľ ide o prvé plody. Tie sa objavia najskôr o 8 rokov. Kupované priesady zo škôlky vám dajú úrodu omnoho skôr.

zdroj: wikihow

foto: reprofoto wikihow

Dnes najobľúbenejšie