Vypestujte si doma krásnu exotickú izbovku : Potrebujte len 1 kôstku, 4 špáradlá a čistú vodu!

Vypestujte si doma atraktívnu a žiadanú izbovú rastlinu. Zvládne to skutočne každý!

Exotický plod, ktorý sa vynikajúco hodí do sladkej aj slanej kuchyne nie je na pultoch predajní práve najlacnejším artiklom. Myslíte si, že tento plod je možné vypestovať len v ďalekých krajinách? Radi vás vyvedieme z omylu, je to jednoduchšie, ako ste si mysleli a pohodlne to zvládnete aj vy, vo svojom domove. Navyše, avokádo nemá len chutné plody, ale samo o sebe je veľmi atraktívnou a žiadanou izbovou rastlinou. A čo je najlepšie, starostlivosť o túto rastlinu nie je vôbec náročná!

Potrebujeme:

Zrelé avokádo

Plastový pohár s vodou

3-4 drevené špáradlá

Postup:

Z avokáda vyberieme jadro tak, aby sa nepoškodilo. Jadro má tvar nepravidelnej gule. Na jednej strane je ostrejšia na druhej.Jadro umyjeme z mazľavého povlaku a osušíme papierovou servítkou. Pripravíme si pohár s čistou vodou. Jadro položíme na vodu tak, aby oblejšia časť bola pod vodou a ostrejšia nad vodou. Docielime to tak, že jadro podoprieme pomocou drevených špáradiel.

learn-how-to-grow-an-avocado-houseplant-from-an-avocado-seed-homesthetics-net-1

learn-how-to-grow-an-avocado-houseplant-from-an-avocado-seed-homesthetics-net-2-1

img_2321

Jadro dokáže ľahko zakoreniť a vyklíčiť aj v obyčajnom pohári. Je však potrebné, aby ste vodu v pohári pravidelne menili, inak môže jadro začať hniť.

Pohár umiestnime na parapet nad radiátor na slnečné miesto v byte. Po 4-8 týždňoch by malo mať avokádo vytvorené korene aj výhonok.

learn-how-to-grow-an-avocado-houseplant-from-an-avocado-seed-homesthetics-net-3

Keď je výhonok dlhý približne 15-18 cm, odstrihneme z neho polovicu, vďaka čomu sa rast urýchli.

f13a91a00944ace6b13b106c6053de3a

Opäť je potrebné vyčkať, kedy výhonok dosiahne dĺžku, akú mal pred odstrihnutím. Potom nastane čas na jeho presadenie do kvetináča.

Kvetináč naplníme priepustným, výživným substrátom. Priemer kvetináča by mal byť približne 25 cm. Kôstku s koreňmi a výhonkom uložíme do pôdy presne takým spôsobom, ako bola predtým vo vode. Spodná časť bude v pôde a vrchná časť nad zemou.

Avokádo potrebuje na svoj rast dostatok svetla, umiestnite ho na teplé a slnečné stanovisko v byte. Keď rastlina dosiahne dĺžku 30 cm, opäť ho zastrihneme na polovicu (15 cm), aby sa začala tvoriť pekná hustá korunka a rastlina sa neťahala do výšky. Avokádo môžete pekne vytvarovať tak, ako to budete chcieť. Rezy znáša rastlina veľmi dobre.

Čo sa týka zálievky, rastlina nesmie stáť vo vode. Vždy voľte miernu zálievku a v kvetináči musia byť drenážne otvory na dostatočné odvodnenie. Signálom, že rastlina má vody príliš veľa sú žltnúce listy.

Na plody avokáda si musíte počkať. Niektoré rastliny zarodia prvýkrát po 4 rokoch, pri niektorých však musíte čakať aj 15 rokov. Ak by ste sa však plodov nedočkali, máte doma atraktívnu izbovku, ktorú vám bude určite každý závidieť! :-)

 

Dnes najobľúbenejšie