Vypadnuté mliečne zuby nevyhadzujte, môžu zachrániť život

Ak vášmu dieťaťu začnú vypadávať mliečne zuby, mali by ste sa začať zaoberať myšlienkou zuby uskladniť. Nikdy totiž nemôžete vedieť, či zúbková víla nezachráni vášmu dieťaťu život.

Spomínate si, čo ste urobili, keď vám v detstve vypadol mliečny zub. Asi nie je žiadnym prekvapením, že väčšina z nás vypadnuté zúbky jednoducho vyhadzovala. Ukazuje sa však, že v budúcnosti to zrejme ľudia nebudú robiť.

Viaceré štúdie zistili, že mliečne zuby je vhodné odkladať. Obsahujú totiž kmeňové bunky vo vnútri zubnej drene, ktoré dokážu opraviť poškodené kosti, chrupavky či dokonca srdcové tkanivo. Tak môžu pomôcť liečiť nespočetné množstvo chorôb, na ktoré sú deti náchylné.

V prípade ochorenia, ako je Hodgkinova choroba, leukémia alebo mnohopočetný myelóm, môžu byť pacienti liečení iba pomocou bolestivej transplantácie kostnej drene a iných invazívnych procedúr. Nové zistenia vedcov však možno umožnia tieto ochorenia liečiť omnoho šetrnejším spôsobom a to pomocou vlastných kmeňových buniek nájdených v mliečnych zuboch.

Podobné ako pupočníková krv

Mnoho rodičov v posledných desaťročiach podstúpilo odber pupočníkovej krvi po narodení dieťaťa, ktorá obsahuje dôležité kmeňové bunky. Pupočníkovú krv je možné využiť v prípade potreby na liečenie rôznych druhov ochorení. Žiaľ, pupočníkovú krv je možné odobrať iba ihneď po narodení dieťaťa a tak mnohí rodičia túto príležitosť doslova premeškali.

Práve pre týchto ľudí by mohlo byť riešením uskladnenie kmeňových buniek z vypadnutých mliečnych zubov. Existujú už dokonca aj firmy, ktoré sa touto činnosťou zaoberajú a rodičia tak môžu ich služby využiť. Háčik je však v tom, že zub je potrebné doručiť zmrazený a najneskôr do 48 hodín po vypadnutí, inak potrebné bunky odumrú.

Ak vášmu dieťaťu začnú vypadávať mliečne zuby, mali by ste sa začať zaoberať myšlienkou zuby uskladniť. Nikdy totiž nemôžete vedieť, či zúbková víla nezachráni vášmu dieťaťu život.

Dnes najobľúbenejšie