Vymazali ste omylom súbor z USB disku? Jednoduchý trik, ako ho zachrániť

Občas sa každý z nás "preklikne" a niektoré súbory jednoducho nechtiac odstráni.

Dnes sa už takmer nikto nezaobíde bez dát a potreby ich uchovávania. Kvôli dostupnosti a prenositeľnosti údajov často používame USB kľúče. Ich výhodou je, že sú skladné, absolútne kompatibilné so všetkými druhmi počítačov a umožňujú rýchlo a jednoducho prenášať a distribuovať údaje aj vo veľkých objemoch.

Občas sa však každý z nás „preklikne“ a niektoré súbory jednoducho nechtiac odstráni. Ak sa tak stane na pevnom disku, obvykle sa takéto súbory dajú ľahko obnoviť z Odpadkového koša. To však neplatí pri USB kľúčoch, pretože odstránené súbory odtiaľ neputujú do koša, ale sú odstránené nenávratne.

Čo v takej situácii robiť?

Na nižšie priloženom videu si môžete pozrieť postup, ako obnoviť stratené súbory či už na pevnom disku alebo na USB disku.

Jediné, čo k tomu potrebujete, je malý šikovný program s názvom Restoration, ktorý si môžete stiahnuť z internetu. Tento program je schopný prečítať ešte neprepísané sektory disku a staré súbory doslova „vydolovať“ z útrob disku. Dôležité ale je, že takto zmazané súbory treba začať obnovovať čo najskôr. Ďalším používaním disku sa totiž pôvodné sektory môžu prepísať novými dátami a tie staré sa tak už nikdy nepodarí obnoviť.

Na trhu je, samozrejme, oveľa viac podobných programov. Líšia sa v ich funkčnosti a tiež spôsobe, akým dáta „dolujú“. Preto sú niektoré efektívnejšie, ale na druhej strane sú logicky platené a niektoré sú poriadne drahé. Veď nakoniec, za nepozornosť sa, žiaľ, platí… Preto si pri používaní počítača radšej dávajte pozor, čo robíte. Rovnako ako v živote aj tu platí staré známe „dvakrát meraj a raz rež“.

...