zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Povedzte to každému, kto namiesto masla kupuje stužený tuk: Budete sa poriadne diviť, čo spraví kúsok denne s telom + trik, ako spoznať kvalitné maslo!

Mnohí ľudia pri vianočnom pečení nahrádzajú maslo lacnejšími stuženými tukmi rastlinného pôvodu. Naozaj stojí za to, zamyslieť sa, či všadeprítomné rastlinné tuky chceme mať aj v pečive, ktoré pripravujeme pre sebe a svoju rodinu. Veríme, že tento článok vás presvedčí o výhodách pravého masla pre naše telo a zdravie, zároveň prezradíme skvelé triky, ako spoznať, že maslo, ktoré kupujete je naozaj kvalitné.

Pred pár rokmi ste možno zachytili negatívne posudzovanie masla ako potraviny pre naše telo a zdravie. vraj má veľa cholesterolu, upcháva cievy a vedie k nárastu hmotnosti. Málokto vie, že pravé živočíšne maslo považovali v mnohých kultúrach za prameň pevného zdravia a dobrého života – napríklad obyvatelia Tibetu naň nedajú dopustiť. Ktovie, ako by asi reagovali, ekby sme m namiesto masla ponúkli stužený tuk?

ako si vybrať skutočné maslo

V skutočnosti sú výhody masla pre naše telo naozaj obrovské. Bohužiaľ, mnohí výrobcovia do masla pridávajú rastlinné tuky v snahe znásobiť svoj zisk. Je preto veľmi dôležité nielen čítať informácie na obale, ale možno poznať aj tieto triky, ktoré vám s výberom pomôžu.

Kvalita masla

Aby maslo fungoval pre naše  zdravie, musí byť vysoko kvalitné. Preto ešte skôr, ako si povieme o výhodách masla pre zdravie, treba vedieť, ako spoznať, že je naozaj kvalitné.

AKO SI VYBRAŤ VYSOKOKVALITNÉ MASLO

Základom je nedať sa zlákať názvom – niektoré napodobeniny masla sa nazývajú Masielko, Maslová chuť alebo podobne. Rohodoujúce je však vždy zloženie. Maslo by malo mať minimálne 80% mliečneho tuku, najčastejšie je to na našich pultoch 82%. Zároveň však nesmie toto percento presiahnuť 90%.

Pozor na obsah vody, tá nesmie presiahnuť 16% – aj v tom je zásadný rozdiel medzi maslom a margarínom – margarín sa roztopí omnoho rýchlejšie ako maslo, lepí sa a nie je také pevné.

Maslo môže mať rozdielnu farbu a konzistenciu. Ak je svetlejšie, kravy jedli skôr granule. Žltšie zafarbenie zodpovedá prírodnej strave. Ale pozor – výraznejšia žltá indikuje pokazenosť. Spôsobuje ho oxidácia mliečneho tuku. Má trpkú chuť a nepríjemný zápach. Kvalitný výrobok má mať chuť mierne sladkastú a príjemnú.

Pozor, aby ste si nekúpili napríklad solené maslo v prípade, že chcete použiť na sladké pečenie.

Pozrite si pozorne údaje na etikete. Dátum výroby – najčastejšie sa uvádza dátum najneskoršej spotreby. Pri našich maslách je to bežne 40 dní, ideálne je to 30-35 dní. Ak vám výrobca predáva maslo, ale uvádza trvanlivosť na niekoľko mesiacov verte, že to pravé maslo určite nie je a je obohatené o konzervančné látky.

Maslo sa musí skladovať pri teplote 4 až 8 stupňov Celzia. Vyššie teplo, ani svetlo maslu nerobí dobre. Nenechajte sa zlákať cenou – sme zvyknutí na hmotnosť bežného masla 250 g, s čím rátajú aj výrobcovia. Preto neváhajú upraviť hmotnosť na 200 g a cena potom vyzerá nižšia. A príťažlivejšia. Preto sledujte prepočet ceny na kilogram. Nižšia cena tiež môže znamenať, že ide o maslo už raz zmrazené – to by však malo byť uvedené na obale.

Test, podľa ktorého si overíte kvalitu masla doma!

Vložte kúsok masla do horúcej vody. Kvalitný výrobok sa rozpustí do jednoliatej hmoty a margarín sa rozdelí na mnoho mastných kvapiek.

UŽITOČNÉ VLASTNOSTI MASLA

Maslo – najľahšie absorbovaný zdroj vitamínu A, ktorý je potrebný na udržanie práce nadľadvín a štítnej žľazy.

Konzumácia masla nevedie k nadváhe. Maslo obsahuje mastné kyseliny, ktoré sú spotrebované telom len na energiu, a nie na telesný tuk. Po konzumácii masla nasleduje pocit plnosti. Pocit hladu klesá, a to znamená, že sa nebudete prejedať a vydržíte dlhšie sýty. Samozrejme, nekonzumujeme ho vo večerných hodinách, kedy telo už nepotrebuje toľko energie – ideálne ráno.

používanie masla

© DepositPhotos

Maslo je úžasný zdroj jódu, ktorého nedostatok môže spôsobiť nevoľnosť.

Maslo zlepšuje tráviaci trakt. Znižuje výskyt hnačky u detí a zápchy u dospelých.

Ľudia, ktorí konzumujú maslo, sú menej vystavení riziku infarktu. V prípade stužených tukov je to presne naopak – riziko sa zvyšuje.

používanie masla

Mastné kyseliny masla uľahčujú vstrebávanie takýchto nevyhnutných vitamínov ako A, E, D, K. Dokonca, aj varenie sa odporúča skôr maslo, ako slnečnicový olej. Na varenie sa odporúča zmiešať maslo s trochou olivového oleja.

Maslo je bohaté na antioxidanty. Znižujú možnosť vzniku rakoviny a aterosklerózy.

používanie masla

Najlepšie tipy pre zdravie