Ako vyhnať z bytu otravné muchy? Toto na ne platí!

Budí vás už ráno nepríjemné bzučanie? S otravnými muchami sa tento rok doslova roztrhlo vrece. Poradíme vám jednoduché triky, ako ich dostať z domu!

Poletovanie a bzučanie okolo uší. Sezóna otravných múch je opäť raz tu. Okrídlené potvory sa dokážu do našich domácností dostať napriek tomu, že máme sieťky na oknách a často si myslíme, že jediným spôsobom, ako ich zlikvidovať sú nemotorné lepiace mucholapky alebo chemické prostriedky. Existujú však aj jednoduchšie, lacnejšie a predovšetkým zdraviu neškodné spôsoby.

Triky, ktoré fungujú proti muchám

Voňavá pasca

Zmiešajte 20 kvapiek esenciálneho oleja z citronely s 200 ml roztopeného kokosového oleja. Zmes nalejte do menších nádob a rozložte po miestnosti. Od múch budete mať pokoj a váš domov bude krásne rozvoniavať.

Stavte na bylinky

Domáca bylinková záhrada je skvelým spôsobom ako držať muchy v dostatočnej vzdialenosti od vášho obydlia. Najsilnejšie ich odpudzuje mäta, bazalka a levanduľa.

Boja sa lesklých vecí

Muchy sa vyhýbajú ligotavým veciam od ktorých sa odráža svetlo. Poslúžia napríklad staré CD, ktoré zavesíte na šnúrku na strop, alebo na iné miesto, na ktorom chcete mať od múch pokoj.

Trochu alkoholu a levanduľa

Zmiešajte 150 ml vody s lyžicou sušených kvetov levandule (prípadne môžete použiť voňavé klinčeky). Nechajte vylúhovať 2-3 hodiny a potom rozprášte po okolí.

Vanilka a mäta

Na dno plytkého menšieho pohára na zaváranie vtlačte vatu a na vatu nakvapkajte trochu vanilkového extraktu. Na vrch potom uložte lístky čerstvej mäty. Nádobu zakryte látkou a upevnite gumičkou. Nádobu položte do priestoru a okrem silného odpudzovača múch získate aj vynikajúci osviežovač vzduchu.

...

Pelargónie

Málokto tuší, že aj pelargónie majú repelentný účinok. V oknách a na terase pôsobia ako bariéra pre muchy.

Ďalšie triky

Muchy a aj iný dotieravý hmyz silne odpudzujú výrazné vône korenín. Predovšetkým cesnak, zázvor a pikantné korenie. Zmiešajte cesnakový prášok so zázvorovým práškom a pálivou paprikou. Túto zmes nasypte zvonku okolo okien. Cez túto bariéru muchy len tak ľahko neprejdú.

Nezabúdajte na prevenciu

Zakrývajte a pravidelne vynášajte koše.

Zeleninové a ovocné misy radšej vložte do chladničky, alebo ich prikryte. Hnilé a plesnivé kusy okamžite vyhoďte.

Udržiavajte doma čistou.

Uvarené jedlá nenechávajte odkryté.

Zatvárajte dvere – tie predstavujú jednu z najväčších vstupných pôch, cez ktoré sa muchy do vášho bytu dostanú.

Stavte aj na sieťky na oknách.