Vyhadzujete jadierka z melóna? Robíte chybu, toto získate, ak ich uvaríte!

Vedeli ste, že melónové jadierka predstavujú najzdravšiu časť tohto obľúbeného letného ovocia? Mnohí z nás však jadierka vyhadzujú, alebo si dokonca radšej kúpia melón bez jadierok. Čo všetko dokážu tieto malé čierne slzičky a prečo nie je jedno, ako ich konzumujeme?

Vedeli ste, že melónové jadierka predstavujú najzdravšiu časť tohto obľúbeného letného ovocia? Mnohí z nás však jadierka vyhadzujú, alebo si dokonca radšej kúpia melón bez jadierok. Čo všetko dokážu tieto malé čierne slzičky a prečo nie je jedno, ako ich konzumujeme?

Melónové jadierka sú veľmi prospešné pre naše zdravie, avšak len vtedy, ak ich dostatočne rozhryzieme a nekonzumujeme celé – v takom prípade totiž prejdú našim tráviacim traktom bez toho, aby sme zužitkovali ich zdraviu prospešné látky.

Melónové jadierka sú bohaté na horčík, vitamíny A,B, C, železo, mangán, vápnik a množstvo ďalších zdraviu prospešných látok.

Jadierka obsahujú cenný citrulín, ktorý je silným antioxidantom a je preukázaný jeho pozitívny vplyv v prípadoch artériosklerózy, angíne, vysokom krvnom tlaku, erektylnej disfunkcii a blahodárne vplýva aj na zdravie cievneho systému.

Najlepším spôsob, ako získať z jadierok cenné látky je upiecť ich alebo uvariť. Vyskúšajte si pripraviť tento chutný a super zdravý recept:

Potrebujeme:

20-30 jadierok rozdrvených v mažiari

...

2 l vody

Postup:

Jadierka uvarte v 2 l vody a pite ako klasický čaj po dobu dvoch dní a tretí deň si dajte pauzu. Potom opäť procedúru zopakujte. Každý tretí deň si dajte od melónového čaju prestávku.

Pýtate sa, na čo je táto procedúra dobrá a aké z nej budete mať benefity?

Zdravotné benefity melónových jadierok

watermelon-410329_960_720

Prospievajú zdraviu srdca a cievneho systému

Môže za to najmä vysoký obsah horčíka, ktorý posilňuje správnu funkciu srdca, stabilizuje krvný tlak a zrýchľuje metabolizmus. Ak trpíte vysokým krvným tlakom a problémami so srdcom, budú vám jadierka obzvlášť prospešné.

Arginín, ktorý jadierka obsahujú rovnako ako horčík stabilizuje hladinu krvného tlaku a navyše bojuje proti ischemickej chorobe srdca a zužovaní ciev.

Pre krásne vlasy a pokožku

Túto vlastnosť jadierok ocenia najmä ženy. Jadierka spomaľujú starnutie pleti, podporujú rýchlejšiu obnovu buniek a bojujú proti voľným radikálom. Podporujú tiež tvorbu kolagénu, čo prispieva k pevnejšej a mladistvejšie pôsobiacej pokožke. Bielkoviny a aminokyseliny prospievajú vlasom a nechtom. Mastné kyseliny obsiahnuté v jadierkach predchádzajú lámavosti vlasov a nechtov.

Precept pre pokožku s akné:

Olej získaný z jadierok vodného melóna má úžasné účinky na pleť postihnutú akné. Naneste ho na vatový tampón a jemne vtierajte do miest, kde sa akné objavuje. Olej je vhodný pre každý tip pokožky.

Zlepší sa vám trávenie

Vlákna, ktoré obsahujú jadierka sú veľmi dôležité pre správne fungovanie tráviaceho traktu. Môže za to vysoký obsah vlákniny, ktorý stimuluje optimálne pohyby čriev. Preto sú melónové jadierka rýchlou pomocou pri problémoch so zápchou.

Lepšia imunita a detoxikácia organizmu

16963246821_a105f8361a_b

Citrulín – látka obsiahnutá v jadierkach pôsobí ako antioxidant. Kedže citrulín pomáha vyplavovať z tela škodlivé látky a chráni bunky, prospieva aj našej obranyschopnosti. Pre imunitu a zdravú krv a nervový systém je veľmi prospešný aj vitamín B, ktorý jadierka obsahujú.

Pomôžu s opuchmi

Zomeľte suché jadierka z melónu a zmiešajte ich s jednou lyžičkou medu a pohárom teplej vody. Premiešajte a vypite. Nápoj sa odporúča piť 2 x denne.

Pomáhajú aj cukrovkárom

Látky obsiahnuté v jadierkach pomáhajú udržať hladinu cukru v rovnováhe. Pripravte si nápoj z 1 hrste jadierok, ktoré uvaríte v 1 l vody – varte 40-45 minút.

Správna funkcia obličiek

images

Podľa výskumných štúdií melónové jadierka neprospievajú len tráviacemu ale aj vylučovaciemu systému. Konkrétne, zlepšujú funkciu obličiek a pomáhajú im vo vylučovaní odpadových látok z tela.

Lepšia pamäť a pozornosť

V poslednej dobe sa často skloňuje aj pozitívny vplyv melónových jadierok na pamäť a pozornosť. Jeho výhody však určite ocenia aj muži, existujú dôkazy o pozitívnom vplyve pravidelnej konzumácie melónových jadierok je zvýšenie potencie.

Pomôžu pri zväčšenej prostate

Výskum publikovaný v časopise European Journal of Medicinal Plants naznačil výhody konzumácie melónových jadierok pri liečbe zväčšenej prostaty.

Pomoc pri migréne

Horčík, ktorý jadierka obsahujú, je nevyhnutný pre srdce, metabolizmus a správnu syntézu bielkovín. Tiež vám pomôže poraziť nepríjemné migrény. Vedecké výskumy z posledných rokov totiž preukázali, že práve nedostatok horčíka je častou príčinou výskytu migrén.

zdroj: fhfn.org