Vydržia až do jari: Ako skladovať jablká, aby boli čerstvé a chrumkavé celé mesiace?

Jablká môžu vydržať v perfektnom stave celé mesiace. Ak si aj vy chcete v zime pochutnať na vynikajúcich chrumkavých a šťavnatých jablkách, prinášame vám niekoľko tipov, ako na to!

Jablká môžu vydržať v perfektnom stave celé mesiace. Ak si aj vy chcete v zime pochutnať na vynikajúcich chrumkavých a šťavnatých jablkách, prinášame vám niekoľko tipov, ako na to!

Jablká sa delia na skoré a neskoré odrody. Zatiaľ, čo skoré sú vhodné na okamžitú konzumáciu alebo spracovanie, tie neskoré (jesenné a zimné) sú ideálne na dlhodobé  uskladnenie.

Tipy, ako skladovať jablká tak,a by vydržali čerstvé čo najdlhšie

1. Na dlhodobé uskladnenie je potrebné jablká dôkladne prebrať a vybrať len tie kusy, ktoré nie sú hnilé alebo nemajú veľmi poškodenú šupu. Vyberajte len zdravé kusy, inak sa vám ľahko stane, že nezdravé kusy nakazia zdravé jablká.

apple garden fruit harvest basket wicker round food natural leaves ripe juicy delicious light shadow sun yellow green fall pink

2. Ideálna teplota vzduchu pre dlhodobé uskladnenie je 6 stupňov Celzia. V prípade jabĺk je však veľmi potrebná aj správna vlhkosť vzduchu, tá by mala byť 80-90 stupňov. Vhodné sú priestory pivnice. Ak nemáte k dispozícii pivnicu, určitú dobu vydržia aj na balkóne. Umiestnite ich do bedničky vyloženej slamou alebo polystyrénom a prikryte bublinkovou fóliou a dekou. Takto vám vydržia dlho aj na balkóne. Ak nemáte k dispozícii ani balkón, zabaľte každé jablko do samostatného kúska novinového papiera. Uchovajú si vlhkosť a vydržia tak dlhšie čerstvé. Neskaldujte ich v igelitových vreckách.

3. Pre dlhodobé skladovanie nie sú vhodné vyhriate priestory kuchyne alebo izieb, v ktorých je suchý vzduch a jablká skoro stratia svoju šťavnatosť.

...

4. Jablká vylučujú etylén, preto je nevhodné skladovať ich s blízko zeleniny alebo kvetov. Etylén spôsobí, že sa im nebude dariť. Etylén však neprospieva ani samotným jablkám a preto treba dbať na pravidelné vetranie. Ideálne je na vetranie zvoliť daždivý deň alebo noc, počas ktorých je vzduch vlhký a chladný.

28-food-storage-hacks-and-tips-to-make-them-last-longer-09

5. Jablká je vhodné skladovať v plytkých debničkách (najlepšie len v jednom rade) a ukladať ich stopkou nadol. V žiadnom prípade jablká pred uskladnením neleštite ani neumývajte, zotriete tak dôležitú ochrannú vrstvu.

6. Z času na čas jablká kontrolujeme, aby sme sa uistili, že nie sú napadnutné plesňou ani hnilobou. Jablká je tiež najlepšie rozdeliť podľa odrôd – jablká z jednej odrody vydržia spolu najdlhšie.

7. V chladničke – áno alebo nie? Samozrejme, jablká môžete skladovať aj v chladničke, avšak musíte počítať s tým, že dlhodobý pobyt v chladničke sa im podpíše na chuti. Skladujte ich samostatne v oddelenom boxe na ovocie. Vydržia približne 6 týždňov.