Vyčistí sprcháč, vybieli prádlo a zatočí s moľami: 13 trikov, ako využiť obyčajný citrón geniálnym spôsobom – nedávajte ho len do limonád!

Citróny nie sú len obľúbeným ovocím plným vitamínov, ale sú neoceniteľné aj v našich domácnostiach. Vášmu prádlu vrátia žiarivú bielosť, vyčistia domácnosť a pomôžu vám udržať hmyz a komáre v dostatočnej vzdialenosti.

Vďaka citrónu bude prádlo belšie

Ak hľadáte prírodnú alternatívu k bielidlám s obsahom chlóru, použite citrónovú šťavu. Citrónová šťava dodá oblečenie krásnu vôňu, rozžiari biele prádlo a dokonca je bezpečná aj pre použitie pri praní farebného prdla. Navyše, zmäkčuje vodu a zabraňuje tak tvorbe vodného kameňa vo vnútri práčky.

Lemon-Hacks-e1466447830379

Odstráni zápach rúk

Ak krájate mäso alebo cibuľu, zápach z týchto potravín sa drží na rukách bez ohľadu na to, koľkokrát si ruky umyjete. Pre rýchlu pomoc použite plátok citróna, ktorým si ruky po umytí pretriete. Citrón je jedným z najsilnejších prírodných neutralizátorov zápachu.

Dosku na krájanie vyčistí a vydezinfikuje

Lemon-Juice-and-Salt

Do malých rezov dosky na krájanie sa ľahko dostanú baktérie a nečistoty, ktoré ostávajú na doske aj po umytí. Nebezpečné sú predovšetkým baktérie zo spracovania surového mäsa. Ak chcete, aby bola doska skutočne čistá a vydezinfikovaná, použite polovicu citróna a soľ. Dosku poprášte soľou a potom dôkladne pretrite povrch citrónom.

...

Citrónový sprej

c677220c09a62ecb_spray.jpg.xxxlarge

Šťavu z citróna prelejte do fľaše s rozprašovačom. Pomôže vám udržať nakrájané ovocie dlhšie čerstvé, osvieži limonády a čaje a je dodá skvelú chuť šalátom aj grilovaným pochúťkam.

Univerzálny citrusový čistič

Všetci vieme, že ocot je vynikajúci prostriedok na čistenie domácnosti, jeho vôňa však nie je vôbec lákavá a predstava domácnosti páchnucej octom nás od jeho použitia odrádza. Aj s týmto problémom pomôže citrón. Navrstvite citrónové šupy do pohára a zalejte octom. Nechajte odpočívať 2-3 týždne na a potom prelejte do nádoby s rozprašovačom. Univerzálny domáci čistič s krásnou vôňou je hotový. Tento prostriedok je vynikajúci aj na čistenie WC a odstránenie vodného kameňa.

Odstráni kvapky zo sprchového kúta

Polovicu citrónu namočte do zmesi octu a soli. Stačí jemne pretrieť povrch a bude lesknúť – navyše máte postarané o krásnu vôňu a dezinfekciu.

Odstráni zápach z chladničky

Citrónová šťava vám pomôže odstrániť z chladničky nepríjemný zápach. Stačí, aby ste namočili kúsok vaty do citrónovej šťavy a uložili do misky na rôzne miesta v chladničke. Tento tip je dokonca účinnejší, ako používanie jedlej sódy proti zápachu.

Letné dezertné misky

Citrón je potrebné najskôr dobre umyť, rozpoliť na polovicu a potom vybrať jadro tak, aby ste nepoškodili kôru. Citrónové polovice poslúžia na servírovania sviežich letných dezertov, sorbetu a zmrzliny.

Prírodný odpudzovač hmyzu a komárov

Muchy, mravce a komáre nenávidia vôňu citrusov. Na odplašenie nezvaných hostí stačí použiť niekoľko kúskov citrónovej šupy a zabaľte ich do papierovej servítky. Vytvorte niekoľko balíčkov, ktoré uložíte do okien a k dverám.

Ďalšou možnosťou je vyrobiť si silný odpudzovač hmyzu a komárov, ktorý vás ochráni v interiéri aj exteriéri. Návod na jeho výrobu nájdete TU.

Na grilovanie rýb

life-hacks-with-lemons-06

Ak sa chystáte grilovať rybu, máme pre vás skvelý tip. Uložte na mriežku niekoľko koliesok citrónu a na ne uložte mäso. Získate tak perfektnú chuť a nemusíte sa obávať, že sa ryba pripáli.

Namiesto kociek ľadu

life-hacks-with-lemons-3

Na horúce dni a prípravu domácich limonád si namiesto klasického ľadu vyrobte citrónový ľad. Do formičiek na ľad vložte kúsky citrónu, zalejte vodou a dajte zamraziť. Používajte do ľadových čajov, limonád a letných drinkov.

Najlepšia kúra pre suché a popraskané päty

DSC_0187

Citrón je vynikajúcim pomocníkom aj pre vaše nohy. Vďaka tomuto ovociu budú vaše vaše päty už o 30 minút jemnejšie, hrubá pokožka ošetrená a zjemnená. Rozdiel spoznáte už na prvý dotyk. Postup je jednoduchý – citrón rozdelíme na polovicu a obe polovice odšťavíme ( nie však celkom, necháme v nich trochu citrónovej šťavy. Potom obe polovice priložíme na čisté päty a obujeme ponožkou, ktorá citróny k nohe pripevní. 30 minút necháme pôsobiť a počas toho relaxujeme napríklad s dobrou knihou.

Foto: pixabay