Ako vybieliť prádlo bez bielidla a drahých prostriedkov z obchodu? Jednoduché a lacné riešenie!

Jednoduché a lacné riešenie, ako dosiahnuť žiarov biele oblečenie aj bez bielidla z obchodu,a lebo iných prostriedkov plných chémie.

Stále viac ľudí sa snaží žiť ekologickejším spôsob života, ktorý nezaťažuje životné prostredie a nevplýva negatívne na naše zdravie. Rovnako to platí aj v oblasti starostlivosti o bielizeň. Pracie prostriedky a bielidlá s obsahom chlóru sú častými pôvodcami kožných podráždení, respiračných problémov a agresívne chemikálie, ktoré obsahujú, postupne ničia aj tkaniny. Na druhej strane však tieto riešenia nie sú ani najlacnejšie a vedia nám poriadne preriediť rodinný rozpočet. Ako teda dosiahnuť, aby bolo biele oblečenie opäť ako nové a bez škvŕn?

Prášok do pečiva

Dokonale vybieli zažltnuté a staré záclony. Môžete ho pridať  priamo k prášku na pranie (stačí skutočne trocha prášku). V prípade veľmi zažltnutých záclon nalejte do vandlíka cca 5-6 litrov vody a pridajte 5 práškov do pečiva. Nechajte rozpustiť a potom do vody namočte záclony, nechajte pôsobiť a následne vyperte.

Acylpyrín

Okrem utlmenia bolestí dokáže acylpyrín skvele zatočiť aj so škvrnami na bielom oblečení a vrátiť oblečeniu žiarivú snehobielu farbu. Nechajte 5 tabliet aspirínu rozpustiť vo vode a následne pridajte biele šaty. Nechajte chvíľu pôsobiť niekoľko hodín a potom vyperte ako zvyčajne.

Jedlá sóda

1 (3)

Vo vandlíku zmiešajte 4 litre vody s 1 šálkou sódy. Nechajte rozpustiť a potom namočte biele šaty – nechajte pôsobiť niekoľko hodín a potom vyperte ako zvyčajne. Sóda pomôže odstrániť škvrny a spôsobí, že vaše prádlo bude opäť snehobiele.

Pomôže aj soľ

Ak sú vaše obľúbené biele veci na niektorých miestach zažltnuté a ani po opakovanom praní škvrny nie a nie zmiznúť, použite overený recept. Zmiešajte 1/4 šálky jedlej sódy s 1/4 šálky soli a 4 litrami vody. Preložte na plameň a cca 1 hodinu povarte.

...

Citrónová šťava

Citrónovú šťavu môžete pridať v procese pláchania (namiesto aviváže) a následne vysušiť biele prádlo na slnku. Je však aj iný spôsob ako ju využiť. Biele oblečenie namočte do horúcej vody, pridajte pohár citrónovej šťavy a nechajte pôsobiť cez noc. Ráno vyperte ako zvyčajne. Citrónová šťava má vynikajúce bieliace účinky.

Biely destilovaný ocot

Do pláchania pridajte namiesto aviváže 1 šálku bieleho octu. Na miesta akými je golier, manžety, alebo priamo na škvrny aplikuje pred praním ocot pomocou fľaše s rozprašovačom.

Nemajte obavy, že vaše prádlo bude po vypraní páchnuť octom. Počas sušenia ocot vyprchá.

Saponát na riad

Mnohé skúsenosti hovoria, že saponát je niektoré tipy škvŕn účinnejší ako pracie prostriedky. Vynikajúco sa hodí na odstraňovanie mastných škvŕn.

Peroxid vodíka

Túto látku môžete použiť ako účinné bielidlo bez chlóru. Pomôže odstrániť aj odolné škvrny od potu na golieri či v podpazuší. Návod na výrobu skvelého odstraňovaču škvŕn z peroxidu vodíka nájdete TU.